Кличка хитатимуть новим законом про Київ, де в міського голови заберуть повноваження у КМДА

Новий Закон про місто Київ вже визріває у парламенті: одним з елементів його розробки було створення ТСК із питань підвищення ефективності взаємодії центральної влади з місцевою у столиці

Віталій Кличко закон Київ
Хитати Віталія Кличка мають через прийняття нового закону про Київ - а поки що міський голова багато в чому залежить від Кабінету міністрів

Віталія Кличка "хитатимуть" новим законом Про місто Київ, у якому були б врегульовані проблемні питання, передовсім, про розподіл повноважень між обраним киянами міським головою та очільником КМДА, якого призначає президент. Черговий сигнал про це пролунав днями від директора Інституту розвитку територій, нардепа VI скликання Юрія Ганущака. Він каже: дуалізм влади у Києві є проблемою з кінця 90-х, коли Леонід Кучма змінив законодавство задля свого приятеля, покійного міського голови Олександра Омельченка, й відтоді це псує життя центральній, і заодно міській владі.

Про розмежування повноважень Ганущак висловився в ефірі Youtube-каналу "Київський форум", що належить опозиційному депутату від фракції "Слуга народу" у Київраді Андрієві Вітренку. Він і виступає в ролі інтерв'юера: Юрієві Ганущаку, одному з провідних фахівців у царині розвитку громад та територій, він ставив питання, передовсім, про майбутній закон про Київ.

Справа в тому, що у столиці уся влада сконцентрована в одних руках: міський голова одночасно очолює КМДА та Київраду ще з 1999 року, відколи за Києвом було закріплено спецстатус. Місто не входить до складу жодної області, хоча і є адмінцентром Київської області, а також має систему двовладдя. Тобто одночасне існування Київської міської ради та Київської міської військової адміністрації. На папері це так. Але по факту, керує різними органами одна людина.

З точки зору здорового глузду, він вже давно б мав відмовитись від цієї моделі, каже Ганущак в ефірі. Адже ситуація не є вигідною й для самого Кличка - його заступників у КМДА призначає Кабмін (саме звідси, нагадує фахівець, і пішла відома обмовка міського голови про те, що "в мене є два заступники, чотири з яких лежать у Кабміні").

"Але ж якщо він відмовляється, то далі діятиме вже Закон "Про місто Київ", з розмежуванням повноважень. Тоді люди, які сидять у його вертикалі, підлягатимуть вже не затвердженню, а контролю - бо далі йде закон про місцеві державні адміністрації, а вони контролюють місцеве самоврядування. А зараз він зранку приймає рішення про дерибан землі, а після обіду вже як представник держави контролює себе на предмет того, що зранку прийняв", - зазначив Юрій Ганущак.

Фахівець з розвитку громад зазначив, що таке двовладдя було прописане у Законі про місто Київ ще за часів Олександра Омельченка. Тоді, каже Ганущак, закон розробили спеціально "під Омельченка" за сприяння Леоніда Кучми.

"Вони однолітки, а Кучмі був потрібен сильний господарник, і щоб не було хаосу. Для Кучми, як і для більшості людей, хто вийшов з Радянського Союзу, розподіл влади - це хаос, бо "має бути єдиноначаліє". А це - авторитаризм. І Київ є яскравим прикладом", - зазначив Юрій Ганущак.

Судячи з цього інтерв'ю та інших висловлювань, зокрема, того ж Андрія Вітренка, новий закон про місто Київ вже визріває у Верховній Раді. Ймовірно, одним з елементів його розробки було також створення ТСК з питань покращення взаємодії між центральною та місцевою владою у Києві в лютому 2024-го.

Кличко планує відновити райради у Києві та замовляє "секретні" соцдослідження

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Віталій Кличко вкотре порушує питання створення, чи, скоріше, відновлення районних рад у Києві. Відповідний проєкт рішення, поданий міським головою, вже зареєстрований у Київраді. Цей крок може стати важливим посиленням для очільника Києва - і буде продовженням політичної гри, яку той вів ще до початку повномасштабного вторгнення Росії.

Також ми писали, що міська влада Києва замовила і вже провела низку цікавих соціологічних досліджень. Їх замовила комунальна науково-дослідна установа "Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста", а результати на широкий загал не озвучувалися. Та цікаві, передовсім, самі теми, на які проводили опитування киян: з них можна зробити висновок, що у КМДА готуються чи то до розгортання політичних штабів, чи то до суттєвого посилення громадянської активності в столиці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube