Верховна Рада створила ТСК по владі Києва: чи зроблять з Віталія Кличка англійську королеву

Тимчасова спеціальна комісія з питань ефективності влади у столиці може бути як простою "говорильнею", так і підставою для подальшого розділення повноважень міського голови на "обрані", себто мера, та "призначені" - голови КМДА, яких Кличка і хочуть позбавити

Створення ТСК з роботи міської влади у Києві
Чи Віталія Кличка лише публічно шпетитимуть за провали у підтриманні інфраструктури, чи є більш глибокий задум - дізнаємося невдовзі

Верховна Рада 22 лютого ухвалила проєкт постанови про створення Тимчасової спеціальної комісії з дослідження ефективності київської міської влади у часи військового стану. Народні депутати хочуть дослідити причини збоїв у критичній інфраструктурі - метро, мостах та підземних комунікаціях. У кращому випадку, це може стати для Віталія Кличка неприємною публічною екзекуцією (його шпетитимуть у прямому ефірі). У гіршому - коштуватиме йому посади очільника КМДА.

Про ухвалення проєкту Постанови №10460 (стосовно утворення ТСК Верховної Ради з питань дослідження ефективності влади у Києві) повідомив нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко. За його даними, "за" проєкт віддали голоси 252 депутати парламенту. Відтак, щойно його буде опубліковано, ініціатор - Віталій Безгін - почне збирати від фракцій пропозиції про делегування представників (відповідні листи він уже розсилав наприкінці січня).

Варто зазначити, що Верховна Рада створює не "слідчу", а саме "спеціальну" комісію. Як пояснював сам Віталій Безгін, таким шляхом вирішили піти, аби не тільки знайти причини комунальних проблем у Києві й відповідальних за це чиновників, але й "запропонувати шляхи їх вирішення, як через законодавчі ініціативи, так і за рахунок публічного адвокування інтересів киян". Топ проблем, що ляжуть в основу роботи комісії, її ініціатор описує так:

  • Модель управління у місті;
  • Криза метрополітену та громадського транспорту в цілому;
  • Критична інфраструктура (мости, підземні комунікації, Бортницька станція аерації тощо);
  • Містобудування та оборонні планувальні заходи.

"Київ продовжує залишатись політичним та економічним центром країни, а також головною військовою ціллю агресора. У той же час критична інфраструктура міста перебуває в жахливому стані, ледь не щодня нас спіткають сумні новини про метро, наземний транспорт, мости та переходи. Про Бортничі і говорити не хочеться. І це не наслідок ракетних ударів ворога чи проблем з бюджетом (він астрономічний), це - наслідок низького рівня менеджменту", - коментував Безгін питання створення комісії виданню LB.UA.

"Говорильня" чи механізм з позбавлення повноважень?

Власне, наслідків для Віталія Кличка може бути декілька. По-перше, будь-яка ТСК в українських умовах - чудовий публічний майданчик. Шпетитимуть мера Києва усією Радою, чи дружні йому фракції намагатимуться його захищати (наприклад, "Євросолідарність", з якою у Київраді Віталій Кличко має взаєморозуміння) - питання риторичне. До речі, у четвер, 22 лютого, вже з'явилася заява від колег Порошенка про непідтримання створення ТСК - як пояснила нардепка Софія Федина, насправді саме "Слуги народу" та їхні представники (очільники військової адміністрації та РДА у Києві) мають реальну владу.

"Проте реальних механізмів реалізації рішень та впливу у ТСК немає. У наших умовах ТСК - це "говорильня", вона, звісно, може видати якісь рекомендації - але заходи впливу на міськраду у неї практично відсутні", - зазначив у коментарі Інформатору політичний експерт Тарас Загородній.

По-друге, наслідком для Віталія Кличка можуть бути цілком конкретні карні справи проти його оточення. Комісія може витребувати будь-які документи, які стануть основою для звернення до правоохоронних органів. У цьому разі шкода для міської влади буде відчутнішою - у вигляді притягнення заступників голови КМДА або чиновників на конкретних посадах до відповідальності.

Третім, і зовсім негативним, для Віталія Кличка наслідком може бути розділення посад мера Києва та очільника КМДА, з позбавленням його повноважень голови адміністрації. Таку задумку, нагадаємо, виношував ще у 2019 році тодішній очільник Офісу президента Андрій Богдан. А Віталій Кличко подавав заяви проти нього до НАБУ. Але тут є законодавчий нюанс: за Конституцією, призначити та звільнити голову КМДА може лише президент за поданням Уряду, але, за рішенням Конституційного суду, цю посаду має обіймати лише особа, яку було обрано Київським міським головою (нею, відповідно, є Віталій Кличко з 2020 року).

Саме таке рокирування провів президент-втікач Віктор Янукович у листопаді 2010 року, коли звільнив з посади голови КМДА Леоніда Черновецького, а замість нього - всадовив у крісло свого соратника Олександра Попова. Колишнього мера Києва одразу почали порівнювати з "англійською королевою", що може лиш "царювати, та не правити", зрештою, Черновецький поїхав з України, і до обов'язків вже не повертався.

"І суто теоретично Кличка можуть зняти з голови міської адміністрації. Це президент може зробити, і це давно обговорювалось. Втім, і тут також я поки не бачу, як навіть в теорії це можна реалізувати - поки це розмови, і ТСК буде лише приводом, який може дати намітки, куди рухатись далі", - вважає Тарас Загородній.

Кличко не залишається в боргу: поради про Залужного

Нагадаємо, вперше новина про бажання депутата від "Слуги народу" Віталія Безгіна створити Тимчасову спецкомісію з'явилася наприкінці січня. Метро, наземний транспорт, мости та переходи – все це, на думку нардепа, перебуває у жахливому стані через погане керівництво Києвом.

Сам Віталій Кличко також не стримується - так, напочатку лютого, коли руба стояло питання про тоді ще гіпотетичне звільнення з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, мер Києва почав радити президентові, що і як йому варто робити у кадровій політиці. Він зазначив у дописі, що саме завдяки Залужному захисники України користуються найбільшою довірою з боку суспільства.

У Києві, єдиному місті в Україні, під час повітряної тривоги зупиняється весь комунальний транспорт. Це спричиняє питання про корупційну складову, яка може приносити прибуток маршруткам, або ж це стратегічний хід влади для зняття відповідальності? Поговоримо про це з Максимом Бахматовим, колишнім радником мера Києва та головою Офісу трансформації. Приєднуйтесь до обговорення, щоб розібратися у цьому питанні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube