Київська міськрада передала під забудову 150-річний будинок Родіна: чи збережуть пам'ятку

Читать на русском

Забудовники вже кілька років поспіль намагаються позбавити історичну споруду статусу пам'ятки, а тепер обіцяють зберегти будинок, провівши реконструкцію

Читать на русском
Збереження історичних будівель у Києві
Будинок Родіна (зліва) передали забудовнику, який зводить поруч елітний ЖК

Забудовники вже кілька років поспіль намагаються позбавити історичну споруду статусу пам'ятки, а тепер обіцяють зберегти будинок, провівши реконструкцію

Київська міськрада передала під забудову будинок Осипа Родіна на вул. Олеся Гончара, 71 у Шевченківському районі столиці. Таке рішення було прийняте під час пленарного засідання 8 лютого 2024 року. Будинок є пам'яткою архітектури, проте київські активісти-пам'яткоохоронці б'ють на сполох: забудовники намагалися позбавити його охоронного статусу вже кілька років поспіль. Своєю чергою, забудовник пояснює, що бажає не зруйнувати будівлю, а лише відреставрувати та вписати її у свій проєкт.

Статус пам'ятки скасовували через суд

За передачу будинку Осипа Родіна, зведеного у 1882 році новому власнику проголосували 63 з 120 депутатів Київради. Рішення було прийнято з третьої спроби, зазначає київський активіст Дмитро Перов у Facebook. Він стверджує, що проєкт рішення міськради передбачає передачу ділянки під обслуговування багатофункціонального комплексу “Franklin”, що має постати на місці памʼятки архітектури.

Будинок Родіна кінця ХІХ ст. передали забудовнику
Будинок Родіна кінця ХІХ ст. передали забудовнику

"Проект реалізує SAGA Development, столичного забудовника Андрія Вавриша. Раніше компанія вже знесла будівлю “Київпроекту” для реалізації нової забудови вул. Хмельницького", - зазначив Дмитро Перов.

Варто додати, що забудовники з 2021 року намагаються позбавити Будинок Родіна охоронного статусу через суди. Апеляційний суд підтверджував законність його включення до переліку об'єктів культурної спадщини столиці у жовтні 2022-го. А у травні 2023-го Офіс генпрокурора домігся вже у Верховному суді, щоб будинок залишився у цьому переліку.

Так виглядає проєкт ЖК "Franklin"
Так виглядає проєкт ЖК "Franklin"

За планами забудовника, на місці будинку має постати ЖК бізнес-класу “Franklin Concept House”. Будівлю вже почали зводити поряд (за планами, її частину можна було починати) - і за даними сайту проєкту вже зведено 11%. Тут було влаштовано "монолітне ядро жорсткості", здійснювалося влаштування сходових маршів - проте з літа 2022-го роботи не ведуться, про це пишуть профільні сайти з нерухомості.

Забудовник каже: пам'ятку відреставрують та збережуть

Втім, сам забудовник Андрій Вавриш пояснив, що зносити будинок не збирається: на нього чекає реставрація та відновлення. Саме так, стверджує він, зробили з однією із старих споруд неподалік.

"Ми купили компанію із проектом та недобудовою, модернізували цілий житловий будинок поруч, пересадили його на нове стайне поле, взяли каркас у бондаж, чим подовжили строк експлуатації щонайменше на 50 років", - стверджує Вавриш.

Андрій Вавриш, забудовник ЖК "Franklin", каже, що зносити пам'ятку не будуть
Андрій Вавриш, забудовник ЖК "Franklin", каже, що зносити пам'ятку не будуть

Комунікувала з Андрієм Вавришем також активістка з ГО "Музей сучасного мистецтва" Ольга Балашова. Вона стверджує, що представники компанії-забудовника працюють над проєктом, яким передбачено збереження пам'ятки, а історичну цінність будинку - цілком усвідомлюють.

"Планують його відреставрувати ззовні та зсередини, комунікуючи з громадськістю кожен етап реставрації, і як самостійний об'єм вписати в свій проєкт", - зазначила активістка.

Визначна пам'ятка архітектури

Додамо, що садиба на вул. Олеся Гончара, 71 була збудована у 1882 році на замовлення заможного селянина Осипа Родіна за проєктом видатного київського архітектора Володимира Ніколаєва. За первісним задумом це була двоповерхова будівля,  згодом було добудовано третій поверх. Після смерті Родіна садиба неодноразово змінювала власників – спочатку нею володіли його доньки, потім – сім'я дворянина Казимира-Альбіна Жубра тощо.

 Фонд пам'яток реконструює Будинок вчителя, а садибу Терещенків повернули місту

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у січні Всесвітній фонд пам'яток (WMF), який займається збереженням культурної спадщини, оголосив перелік своїх проєктів на 2024 рік. Цьогоріч організація планує зосередитись на відновленні пошкоджень в Україні через повномасштабне російське вторгнення. Йдеться про скляний купол пам'ятки під назвою Будинок вчителя у Києві.

А наприкінці 2023 року міській громаді вдалося повернути до комунальної власності пам’ятку архітектури Києва – садибу Терещенків. І тепер на неї очікує реставрація. Подальше використання відреставрованої будівлі, що знаходиться на бульварі Шевченка ще не вирішено. Втім пріоритетним напрямом імовірніше буде музейна діяльність.

Ярослав Олійник наголошує, що Україна ретельно врахувала ризики, розробляючи план щодо мільйона дронів. У відео ви дізнаєтеся, де планується виготовлення, які заходи передбачається вжити, та чому це неможливо реалізувати в торговельних центрах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.