Однією з причин колапсу в столиці колишній радник мера Києва вважає провал міської влади у виконанні Транспортної стратегії, запропонованої Світовим банком, і зміщений акцент на розвиток маршруток замість тролейбусів та трамваїв
У 2015 році Світовий банк запропонував Києву розроблену ним Транспортну стратегію, на розробку якої витратив півмільйона євро. Але нинішня міська влада виконала її на декілька відсотків, а потім вирішила відмовитись від її імплементації. Як наслідок, столиця задихається від транспортного колапсу та приватного транспорту, за рахунок якого кияни намагаються вирішити власні проблеми.
Що за Транспортна стратегія і чому її позбувся Київ
Про це розповів в інтерв'ю Інформатору Максим Бахматов, бізнесмен, голова Офісу трансформації та колишній радник мера Віталія Кличка (2019-2020 рр). Він згадує документ "Дослідження сталого розвитку міського транспорту" (саме його називають "стратегією"). Київ отримав його у 2015 році, і спочатку передбачалося, що Світовий банк не просто надаватиме дослідження - його зробила для міста британська консалтингова компанія Integrated Transport Planning, а й буде фінансувати розвиток транспорту Києва.
Але щоб отримати кошти, місто мало провести ряд реформ, зокрема - відмовитись від маршруток, змінити низку маршрутів громадського транспорту так, щоб вони відповідали запитам киян, зробити виділені смуги для громадського транспорту, боротися з неконтрольним паркуванням тощо. Наприклад, зробити "Троєщинський швидкісний транспортний коридор" Північним мостом у центр міста.
"Вони сказали - зробіть, як ми намалювали. І шанси, що Київ не впаде, будуть більшими. Але міська влада виконала цю стратегію лише на 17%, а потім - і взагалі позбулася. Тому ми бачимо, що маршрутки розвиваються, а решта транспорту вмирає", - зазначив Бахматов в інтерв'ю.
Екс-радник мера Києва наводить у приклад транспортну екосистему Відня, де комунальний і приватний транспорти гармонійно співіснують один з одним, і розвиток міста відбувається системно. Проїзд сплачується безготівково, впроваджено "єдиний квиток".
"Навіть у Житомирі сплатити за маршрутку можна карткою, а у Києві це - брудний кеш, 4 млрд грн на рік. І він не дає можливості розвивати усе інше. На двох маршрутах спробували ввести безготівковий варіант - два місяці пропрацювавли і скасували, адже не закладена нормальна функціональність розвитку транспорту, як на Заході, коли ти оплачуєш за кілометр, а не сам факт проїзду", - зазначає Максим Бахматов.
Містяни пересіли на персональні авто
Наслідком несистемності у підходах до розвитку міського транспорту, вважає Бахматов, є зростання кількості приватних автомобілів на вулицях міста. Так, він оцінює цей ріст у третину лише за останні декілька років. І каже - для їх підтримання місто зобов'язане було розробити інфраструктуру.
"Кияни зрозуміли, що "спасіння потопельників - справа рук самих потопельників": їх кинули, метро - падає, маршрутки - вбиті. З того мільйона авто, що зараз пересуваються містом, 600 тисяч - безпосередньо кияни, і 400-500 тисяч - гості столиці. Для яких мали б побудувати нормальні перехоплюючі паркінги. Їх немає, а на звичайних київських паркінгах ситуація така: з 300 машин, що реально припарковані, податки місту платять за 50 авто. Інші 250 стоять незаконно - місто отримує у 5 разів менше грошей, ніж має", - стверджує Максим Бахматов.
За словами колишнього радника Кличка, аварія на "синій" гілці метро лише поглибить проблему, оскільки мешканці Голосіївського району, скоріше за все, вирішать транспортну проблему саме придбанням власних авто. Також шпетить міську владу за відсутність контролю над перевізниками з регіону, які продовжили маршрути від кінцевих станцій метро фактично до центру міста.
"Їм краще обілетити пасажирів на умовні 50 грн і везти до центра: це, може, й непогано, але це призводить до гігантського затору. А Київ вже має третє місце в світі по пробкам, після Стабулу і москви. Сьогодні середня швидкість пересування містом - 17 км/год! І вона ще впаде, якщо збільшиться кількість автомобілів на дорогах", - резюмує Максим Бахматов.
Передостаннє місце Києва у всеукраїнському рейтингу і повільна смерть трамваїв
Нагадаємо, у рейтингу якості перевезення, що склав український блогер, київський транспорт посів "почесне" 27 місце з 29 можливих. У висновках зазначено: головна причина - недбале ставлення до інфраструктури. В опитуванні блогер пропонував голосувати саме пасажирам і саме у містах, де є електротранспорт.
Також ми наводили думку транспортного фахівця про те, чому вмирає мережа трамваїв у Києві. Симптомами занепаду цього виду транспорту він вважає зношеність трамвайних мереж, майже відсутнє оновлення рухомого складу та критичне зниження до 10 км/год швидкості трамваїв на окремих вулицях.
Розв'язання інфраструктурних проблем столиці - ключ до її успішного розвитку. Однак, чому інфраструктура вважається однією з найбільших проблем у Києві? Олег Попенко, інфраструктурний аналітик, розкриває суть проблеми: тотальне недофінансування метрополітену. Він детально розповість про цей аспект у нашому відео. Долучайтеся та дізнайтеся більше!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.