Данина пам'яті та реабілітація від анафеми: у Лаврі відправили панахиду за гетьманом Іваном Мазепою

Мазепа був одним з головних меценатів побудови Києво-Печерської лаври у її сучасному вигляді: він звів головний Успенський собор, церкву Всіх Святих, Троїцьку надбрамну церкву, кілька башт і мур навколо монастиря, який ще довго після його смерті називали Мазепинським муром

Іван Мазепа Києво-Печерська лавра ПЦУ
Україна продовжує процес реабілітації гетьмана, якого за політичних мотивів прокляли, наклавши анафему, більше трьохсот років тому

У Києво-Печерській лаврі відправили панахиду за гетьманом Іваном Мазепою. Це зробили, щоб віддати данину пам'яті меценатові, який звів власним коштом чимало будівель у самій Лаврі. А також щоб реабілітувати видатного українця, який був несправедливо підданий анафемі Російською православною церквою.

Заупокойну літію за легендарним гетьманом Іваном Мазепою відслужив намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, владика Єпископ Авраамій із братією. Дату обрали символічну, День всіх святих, що відзначається у першу неділю після Трійці. Про це повідомив у Facebook Національний заповідник Києво-Печерська лавра.

"За небажання коритися московії, видатний державник ще за життя був підданий анафемі російською імперською церквою. Проте жодна з українських церков ніколи не визнавала чинності цієї анафеми, а українці по всьому світу молилися за його упокій", - зазначили у заповіднику.

Для Києво-Печерської лаври Мазепа - людина не чужа. Тут він спонсорував і керував відбудовою головного Успенського собору, збудував церкву Всіх Святих, Троїцьку надбрамну церкву, кілька башт і мур навколо монастиря, який ще довго після його смерті називали Мазепинським муром.

"Ця панахида є не лише даниною пам’яті видатному державному діячу, меценату та дипломату, що випередив свій час, а й складовою нашої семантичної війни із Росією. Ми маємо перемогти у цьому двобої, а для цього мусимо відроджувати, закладати та розвивати традиції української Лаври. У ці часи та завдяки таким подіям відбувається відновлення історичної правди та духовної справедливості", - акцентував гендиректор Національного заповідника Києво-Печерська лавра Максим Остапенко.

Нагадаємо, після програшу у Полтавській битві зокрема і Північній війні загалом, коли Мазепа зробив ставку на військово-політичний союз зі шведським королем Карлом ХІІ та програв, він знайшов притулок у Молдовському князівстві - воно належало Османській імперії. Там він помер 1709 року і був похований, а за розпорядженням Петра І Російська православна церква оголосила йому анафему.

РПЦ та УПЦ досі визнають анафему. А от Вселенський Патріарх ще 2018-го визнав її "накладеною з політичних причин", і тому - недійсною ще від моменту накладення. У КПЦ наполягають, що український гетьман помер вірянином Вселенського патріархату.

Пантеон Національних Героїв та літні розкопки у Лаврі

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об'єднає простір від ст.м. "Арсенальна", через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України у ІІ світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши "Молитовне коло діалогу", місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.

Також ми писали, що Національний заповідник Києво-Печерська лавра бажає запрошувати до себе ветеранів ЗСУ на польові археологічні розкопки. Вчена рада заповідника вже затвердила план польового сезону науково-дослідного відділу археології на 2024 р., і, якщо їй довірять роботу з ветеранами, до команди долучиться британський дослідник, старший археолог оборонного відомства Сполученого королівства Річард Осгуд. А розкопки проводитимуть там само, де й тогоріч (і де вдалося знайти чимало цікавих артефактів) - у Митрополичому саду Лаври.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ