Чи знесуть Арку Свободи у Києві, розповів очільник Інституту нацпам'яті Антон Дробович

Читать на русском

У КМДА готуються знести пам'ятник-скульптурну композицію біля узніжжя Арки, присвячену Переяславській раді, а от саму "веселку" займати не будуть

Читать на русском
Майбутнє Арки свободи українського народу у Києві
Дробович у коментарі написав, що не проти залишити Арку у Києві, і ще подумає, як повідомити про це гучніше

У КМДА готуються знести пам'ятник-скульптурну композицію біля узніжжя Арки, присвячену Переяславській раді, а от саму "веселку" займати не будуть

Депутатка Київради від "Слуги народу" Євгенія Кулеба виступила за проведення демонтажу скульптурної композиції, присвяченої Переяславській раді, під Аркою Свободи українського народу (до перейменування - "Дружби народів") у Хрещатому парку Києва. Вона закликала встановити замість неї "інформаційний стенд" та оголосити черговий конкурс на "ідею переосмислення простору". Сам пам'ятник вона назвала "зашкварною композицією". А от саму Арку не чіпатимуть: це пообіцяв особисто очільник УІНП Антон Дробович у коментарі під цим самим дописом.

У своєму дописі на Facebook Кулеба послалася на висновок про необхідність демонтажу Арки та скульптурної композиції біля її узніжжя, що оприлюднив Український інститут національної пам'яті ще 29 березня. Підставами є радянські ідеологеми та конотації, які, на думку істориків, попри перейменування монументу, той все ще репрезентує. А відтак, "становить загрозу" нацбезпеці України.

"Ситуація, яка склалася навколо композиції на фото — ще одне підтвердження неспроможності Кличка і його команди працювати з містом і памʼяттю. Сподіваюся, що після "подачі" з боку Інституту національної памʼяті, місто нарешті демонтує пам'ятник (бо демонтували пафосно скульптуру так, що аж голови летіли, а композиція зашкварна і досі там); встановить інформаційний стенд; оголосить конкурс на ідеї переосмислення простору", - зазначила Євгенія Кулеба, додавши, що вже написала відповідні звернення до структурних одиниць КМДА.

Цікаво, що колежанка Кулеби за фракцією, Ксенія Семенова, у коментарях до допису зазначила, що рішення про демонтаж скульптурної групи вже є - але зробити цього поки не дозволяє той факт, що вона є одночасно підпірною стінкою для схилу пагорба. А директор Департаменту територіального контролю КМДА, також депутат Київради Михайло Буділов додав - питання вивчається, і не виключено, що комунальникам треба буде робити проєкт демонтажу та шукати "вишку 50 метрів" (мова про кран з відповідною стрілою). Займатись цим буде, у тому числі, СУПР - спеціалізоване управління протизсувних робіт.

Арку не чіпатимуть: обіцяє особисто Дробович

Водночас, саму Арку, ідею знесення якої також вимагають в УІНП, Кулеба пропонує залишити у спокої. На її переконання, "сенсу відмовлятися від веселки немає", і її в України "вкрали росіяни".

"Я переконана, що її потрібно лишити і дати нашим митцям простір для висловлювання і переосмислення", - зазначила Кулеба у коментарях до власного допису.

Цікавий момент: у коментарях до допису Кулеби Костянтин Дорошенко, член Комісії з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при Мінкультури та інформполітики України, виступив на користь ідеї "залишити монумент веселкою". Він назвав це рішення "геніальним, і справжньою деколонізацією", та тегнув очільника УІНП Антона Дробовича, закликавши того підтримати ідею публічно (адже, нагадаємо, його Інститут саме висловився за знесення Арки).

"Уже не раз підтримав протягом цих днів. Але подумаю, як це зробити гучніше", - зазначив у відповіді Антон Дробович, відповівши Дорошенкові.

Антон Дробович відповів Костянтинові Дорошенку: "уже не раз підтримав (рішення залишити арку) протягом цих днів"
Антон Дробович відповів Костянтинові Дорошенку: "уже не раз підтримав (рішення залишити арку) протягом цих днів"

 Чому арка є загрозою нацбезпеці і через що її називали "закопаним велосипедистом"

Нагадаємо, Інформатор писав про висновки, які оприлюднив УІНП 29 березня щодо Арки дружби народів у Києві (перейменована на Арку свободи українського народу). Вона, на думку фахівців, належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу. Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент. Відтак, він становить загрозу нацбезпеці України.

Також Інформатор відвідав саму Арку у Хрещатому парку. Ми переконалися в тому, що вона має і свій шарм, і власні секрети. Ми побачили, що наразі відбувається із пам'ятниками та монументами під нею, і пригадали урбан-легенди, пов'язані з цією спорудою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.