Непомітні дверцята та закопаний велосипедист: які секрети приховує Арка Свободи у Києві

Читать на русском

Історичний об'єкт страждає від графітчиків та поривів вітру, але зберігається у досить непоганому стані - як і пам'ятник Переяславській Раді біля його підніжжя

Читать на русском
Майбутнє Арки Свободи українського народу у Києві
У одному з кінців споруди помітні дверцята - через них всередину потрапляють робітники, що обслуговують Арку

Історичний об'єкт страждає від графітчиків та поривів вітру, але зберігається у досить непоганому стані - як і пам'ятник Переяславській Раді біля його підніжжя

Ми вже писали про висновки Українського інституту національної пам'яті щодо необхідності демонтажу Арки Свободи українського народу/дружби народів (нова та стара назви зараз доречні). Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент. Але у Арки є й свій шарм, і власні секрети. Інформатор навідався до Арки, щоб на власні очі побачити, що відбувається із пам'ятниками та монументами, і пригадав урбан-легенди, пов'язані з цією спорудою.

Замість скульптурної композиції з українця та росіянина - робітників, що тримали стрічку з орденом "дружби народів", - під Аркою лишився самий лише постамент. Спочатку, після демонтажу, були ще приварені до нього робітничі черевики, і здавалося, що зняти їх можна лише разом з гранітною брилою - та виявилося, що це не така вже й складна задача. Монумент символізував "об'єднання України з росією", і його знесення було питанням часу - що й трапилося у квітні 2022 року.

Від "двох робітників" не лишилося й чобіт, а от Хмельницький з Бутурліним ховають свою Переяславську Раду за дерев'яною огорожею
Від "двох робітників" не лишилося й чобіт, а от Хмельницький з Бутурліним ховають свою Переяславську Раду за дерев'яною огорожею

А от ще один монумент, стелу з багатофігурною групою із червоного граніту, демонтовано досі не було. Він і надалі стоїть біля узніжжя Арки, прикритий дерев'яними щитами. У центрі композиції стоять Богдан Хмельницький та московський посол, боярин Васілій Бутурлін у оточенні козацької старшини та російської челяді - це мало символізувати "єднання" гетьманської України з рф після Переяславської Ради. І цю композицію також демонтують у рамках дерусифікації: вона приречена, про що повідомляв Віталій Кличко ще 2022-го. А очільник УІНП Антон Дробович днями розповідав, що у КМДА замовляли дослідження - чи станеться зсув ґрунту на Печерському пагорбі у разі демонтажу.

Саму арку виготовлено з титанових листів, що кріпляться до центральної конструкції, "хребта", зробленого зі сталі
Саму арку виготовлено з титанових листів, що кріпляться до центральної конструкції, "хребта", зробленого зі сталі

Власне, до самої Арки. Її виготовлено із титану, металеві листи у п'яти ступінях (кожен зараз підсвічується різними кольорами) нанизані на металевий "хребет", що проходить всередині. Між собою титанові листи кріпляться навхлест за допомогою заклепок - їх час від часу зриває, ми помітили декілька місць, де їх немає, у цих місцях, ймовірно, споруда потребує ремонту. Можна припустити, що Арка страждає від сильних поривів вітру - саме через них відпадають сполучні заклепки.

У нижній частині, ближче до землі, метал потьмянів - ймовірно, через спроби комунальників позбавити його від графіті
У нижній частині, ближче до землі, метал потьмянів - ймовірно, через спроби комунальників позбавити його від графіті

Зазначимо, що Арку споруджено з титану - це дуже дорогий та складний у обробці метал, який зазвичай використовують у авіабудуванні. У одному з кінців споруди (тому, що ближче до схилу Печерського пагорба) помітні дверцята - через них всередину потрапляють робітники, що обслуговують Арку. До речі, дістатись до верхівки драбинами не так і просто - висота споруди становить 35 метрів.

Непримітні дверцята у нижній частині арки
Непримітні дверцята у нижній частині арки

Самий метал, з якого зроблено Арку, від часу не постраждав. Це видно по верхній частині споруди - титановий сплав виблискує, ніби новенький. А от у нижній частині, куди діставали "майстри" графіті, метал став тьмяним. Ймовірно, від періодичної обробки хімічними розчинами, необхідними, щоб позбавити Арку чергового "шедевру".

Тепер - кілька урбан-легенд про Арку. Містяни звуть її "ярмом", але це - не надто поширена назва (хіба серед надмірно політизованих киян). Значно частіше її звали "закопаним велосипедистом" - назва явно походить з 90-х, і конструкція Арки, дійсно, трохи схожа на колесо, що стирчить з землі.

Існує урбан-легенда, за якою напочатку 80-х, коли будівельники створювали монумент, по ночах вони будували й підземну частину арки - так, що вона повністю завершує коло. Тим самим, вона є розвагою для "дуже важливих людей": всередині арки прокладено колії на кшталт Американських гірок, і за бажання багатії, мовляв, можуть замовити катання всередині. У 90-ті київські хлопчаки переповідали цю легенду один одному, аргументуючи: "чуєш, як гуде всередині? - Оце якраз вагончик поїхав на нове коло".

Становить загрозу безпеці України: за що хочуть знести Арку

Нагадаємо, Інформатор наводив детальні аргументи УІНП з приводу необхідності демонтажу Арки Свободи українського народу. На думку фахівців, вона досі може становити загрозу безпеці України, адже попри рішення Київради від травня 2022 року про перейменування Арки на Арку свободи українського народу, продовжує нести у собі стару конотацію.

А у середині грудня Інформатор знайшов місце зберігання пам'ятника російському поетові Олександрові Пушкіну. Його покинули на Шулявці, у однойменному парку поряд з кіностудією Довженка - тобто, ніхто й нікуди не вивозив монумент, лишивши поряд з місцем, де він стояв. А на самому місці пам'ятника залишається лише п'єдестал вкритий написами із закликами до деколонізації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.