Антикриз Кличка: про що свідчать останні заяви мера Києва та як він хоче повернутися до великої політики

Читать на русском

Віталій Кличко зібрав нову команду, з якою хоче повернутися на вищі щаблі політичної діяльності, готовий навіть "драфт" партії, у якій він буде лідером - втім, його рейтинг невисокий, а ризики надто великі

Читать на русском
Політичні амбіції Віталія Кличка
Віталій Кличко провадить активну публічну діяльність, яку вже можна пов'язати зі всеукраїнською активністю

Віталій Кличко зібрав нову команду, з якою хоче повернутися на вищі щаблі політичної діяльності, готовий навіть "драфт" партії, у якій він буде лідером - втім, його рейтинг невисокий, а ризики надто великі

На Віталія Кличка посилився політичний тиск. А сам він переходить у наступ - причому, саме як політик, а не міський голова столиці. Такий висновок можна зробити з діяльності мера Києва, яку він провадить останній тиждень. Так, політик виступив з інтерв'ю на кількох майданчиках всередині країни та назовні; ймовірно, створив антикризовий штаб з політичних технологів і навіть видав газету власним коштом - Інформатор нарахував у ній цілу 21 світлину політика. Що відбувається у Києві насправді і якими є політичні перспективи Віталія Кличка-мера?

Антикриз на Хрещатику

Про суттєву роботу політтехнологів з Віталієм Кличком та його командою свідчать тези, з якими мер і близькі до нього політики висловлюють в унісон. По-перше, явно було запущено антикриз із інфраструктурних питань - від аварії у тунелі метро (перший заступник Микола Поворозник та директор метрополітену Віктор Брагінський, до прикладу, не називають те, що сталося, "аварією") до прориву труб каналізації на Борщагівці (у ефірі ТРК "Київ" Кличко вжив "жарт-заготовку", нібито, вороги кажуть про прорив саме цих труб, а не водогону, бо лити воду на вентилятор нецікаво). Також явно запущено антикриз про розслідування ймовірних зловживань під час ремонту Дегтярівського мосту - Інформатор розповідав про "захисницю" мера, яка знову вступилася за міську владу. При цьому в Кличка вирішили поставити на карту ремонтних робіт: обіцяють, що тунель здадуть до осені.

По-друге, в Кличка вирішили з відкритим забралом шолома виступити проти ініціативи, яку демонстративно запустили у Верховній Раді зі створення ТСК ("спеціальної, не слідчої", - підкреслюють там) з дослідження ефективності влади у Києві. Її автор, нардеп-мажоритарник з Києва Віталій Безгін каже про нібито бажання дослідити стан інфрасруктури, втім, на думку політолога Тараса Загороднього, це може стати навіть підставою для позбавлення Віталія Кличка повноважень голови КМДА. У Київраді вирішили "віддзеркалити" парламентську ТСК, створивши власну комісію - але це тактичний крок, а потрібні більш потужні рішення.

Річ у тому, що Кличко-мер (як і майже усі його попередники) суміщає виборну посаду з призначеною президентом, оскільки Київ є ще й адміністративною одиницею. Саме вона і є дуже "ресурсною" з точки зору контролю над публічними фінансами. Розділяти посади заборонено рішенням Конституційного суду. Але втратити її Кличко таки може - досвідом з ним міг би поділитися Леонід Черновецький, якого позбавили посади голови КМДА після приходу до влади Віктора Януковича (президент-втікач ще 2010-го призначив керувати містом Олександра Попова).

Також Кличко посилює роботу із киянами. Про це свідчить і обіцянка підвищити "військову" складову у бюджеті Києва (тезу про необхідність це зробити тиражували, напевно, всі депутати Київради від партії "УДАР"). І теза про фінансову підтримку киянам, яких мобілізовують до лав ЗСУ. А днями до поштових скриньок потрапили газети "Кличко мер", у яких розповідають про надбання столиці за останні роки, а сам Кличко від першої особи звітує за пророблену роботу у Києві.

Кидає виклик через західні медіа

Паралельно Кличко почав "бомбардувати" тезами закордонні медіа. За тиждень він дав інтерв'ю виданням DW (Німеччина) та La Repubblica (Італія), також зустрічався з англійським продакшном. Ключові тези, висловлені у цих бесідах, - радше, політичні, ніж ті, що стосуються мерської діяльності чи другої річниці повномасштабного вторгнення. Причому для західного читача він, схоже, відкрито кидає виклик українському президентові.

Так, Кличко розповідає DW, що в Україні за роки війни відбулася централізація влади. Обом виданням скаржиться на звільнення з посади головнокомандувача Валерія Залужного, і каже, що створення ТСК було нібито "узгоджено" з Офісом президента.

"Політична боротьба продовжується, це - амбіції, які ставляться вище інтересів держави", - каже Кличко виданню La Repubblica.

Кличко шпетить центральну владу за заборони на відрядження для окремих депутатів (зокрема - для Петра Порошенка), втім, зразу закликає до компромісів. На питання про те, чи готовий він буде долучитися до політичного альянсу з Петра Порошенка та генерала Залужного, щоб протистояти діючому президентові, мер Києва закликає Володимира Зеленського до об'єднання усіх політичних сил навколо своєї фігури - мовляв, "створити змову проти Зеленського буде помилкою".

"Українська команда" для мера

На думку політтехнолога Олега Постернака, у Віталія Кличка дійсно почали політичну кампанію. Так, він має політичні амбіції, і, щоб їх реалізувати, йому треба тримати порох сухим - а політичний штаб готовим до виборів, навіть не зважаючи на те, що за умов військового стану вибори в країні неможливі. Цікаво, що, за даними експерта, у інформаційному просторі спеціально для Кличка підтримують діяльність благодійної організації "Українська команда" - з неї буде можливо досить оперативно створити політичну партію.

"Всі розуміють, що вибори мають відбутися у 2024 році, а якщо вони й не пройдуть, то треба бути до них готовим - мати стратегію, команду, штаби. Кращою точкою входу є західні ЗМІ, їх одразу підхоплюють в нас, цитують, обговорюють", - пояснював Постернак.

Власне, політичним "запобіжником" проти такої діяльності і є створення ТСК з питань міської влади у Києві. На думку політолога Ігоря Чаленка, саме на її висновках будуть ґрунтувати подальшу стратегію, зокрема, законодавчу: наразі у Верховній Раді лежить новий проєкт закону про столицю.

"В новій редакції пропонується порозділяти посади (мера та очільника КМДА/КМВА - Авт.) Мають відбутися дуже серйозні зміни по столиці, які приведуть зо зменшення влади Кличка. Тобто, якщо комісія Ради покаже неефективну діяльність нинішнього мера столиці, то якраз в межах парламенту це буде обґрунтуванням, навіщо приймати цей законопроєкт. Саме таким чином можлива відповідна подальша боротьба з Кличком з погляду політики", - каже Чаленко.

Втім, наскільки ефективною буде спроба Віталія Кличка знову підвестися на перші щаблі політичної драбини, - питання. Згідно з останніми опитуваннями, зокрема, СОЦІСу, його особистий "президентський" рейтинг складає менше за 1% - це менше, ніж в колишніх важковаговиків на кшталт Юрія Бойка та Юлії Тимошенко. 

Негатив втричі перевищує позитив: як пишуть про Кличка у Telegram

Нагадаємо, напочатку лютого Інформатор писав про те, що мер Києва Віталій Кличко висловив політичну позицію з приводу тоді ще ймовірного звільнення головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Він зазначив, що завдяки йому захисники України користуються найбільшою довірою з боку суспільства. А також дав пораду "владі" - як важливо зважувати кожен крок. Тим самим мер одразу ж наразився на критику: мовляв, "директор міста" має думати більше про метро, інклюзивність та мости через Дніпро, ніж роздавати поради.

Також ми писали про аналіз публікацій про міську владу Києва у Telegram. Виявилося, що негатив на цьому майданчику про Віталія Кличка втричі перевищує позитив. Так, про ситуацію у місті повідомляють 1177 каналів з аудиторією у 12 млн людей, а цікавить їх передовсім політичний та новинний контент - і якраз у випадку з Кличком переважає негативна конотація.

В мережі активно обговорюється можливість появи "Вугледарського котла". Цікаво, що зазвичай про подібні ситуації говорили після їх виникнення, коли вже нічого не можна було змінити. Але чи можливий зараз такий ризик на найбільш небезпечних напрямках фронту? Про це розповість політолог Андрій Золотарьов. Приєднуйтесь до обговорення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.