Київрада дзеркалить Верховну Раду: як у Кличка відреагували на створення парламентської ТСК за перевірки влади столиці

Читать на русском

Депутати міськради створюють Тимчасову контрольну комісію, що має "налагоджувати взаємодію" з центральною владою, проте чим насправді завершиться протистояння

Читать на русском
Конфлікт між центральною владою та міською владою Києва
У мерії Києва готують "антикриз" до створення спецкомісії Верховною Радою

Депутати міськради створюють Тимчасову контрольну комісію, що має "налагоджувати взаємодію" з центральною владою, проте чим насправді завершиться протистояння

Конфлікт між центральною владою та керівництвом Києва посилюється. У відповідь на запровадження Тимчасової спеціальної комісії Верховною Радою у четвер, 22 лютого, у Київраді вирішили "дзеркально" створити Тимчасову контрольну комісію щодо взаємодії з центральною владою. Сам Віталій Кличко скаржиться у соцмережах на податки, які забирають у столиці, і "кошмарення" міської влади.

Образа мера Києва

Допис Віталія Кличка ввечері 22 лютого може свідчити про збентеженість міського голови. Так, спочатку мер Києва скаржиться на важкі умови роботи - мовляв, коли б ще "провладні нардепи" зацікавились життям Києва, як не тоді, коли треба "утримувати, ремонтувати, відновлювати". Пише, що при цьому у Києва, нібито, забирають найбільше податків - мова про "військовий" ПДФО, 18% від зарплатні усіх зареєстрованих у місті силовиків, які з осені 2023-го йдуть прямісінько до центрального бюджету з усіх населених пунктів країни (хоча, якщо рахувати в грошах, Київ дійсно позбавили найбільшої суми); а також що на ключових підприємствах є нестача працівників.

Про образу міського голови свідчать декілька фраз: він зазначає, нібито міську владу постійно "кошмарять" і маніпулюють; згадує "виступи в телемарафоні" (очевидно, має на увазі критичні списи в свою сторону з боку певних спікерів) та повідомлення "в анонімних телеграм-каналах". Відтак, ініціатива нардепа Віталія Безгіна, напевно, викликала роздратування у київського очільника - інакше тональність публікації була б іншою. Насамкінець Кличко закликає Верховну Раду до конструктиву: пише про "ґрунтовну й ефективну роботу нової тимчасової комісії" і перераховує законопроєкти, на прийняття яких чекає Київ.

"Столиця вже кілька років чекає ухвалення нардепами важливих для Києва законопроектів - і щодо збереження культурної спадщини, і щодо відповідальності  за порушення комендантської години, і щодо адміністративної  відповідальності за недопуск в укриття, щодо розвитку територій міста та меж столиці", - зазначив Кличко.

"Віддзеркалили" Верховну Раду

Власне, цю відповідь можна вважати формалізованою. Неформальним рішенням було прийняття контрзаходів - причому, вирішили технологічно "віддзеркалити" створення ТСК Верховною Радою. Так, ввечері 22 лютого депутат Київради Леонід Ємець (фракція "ЄС", дружня до Кличка) заявив про створення Тимчасової контрольної комісії "щодо взаємодії центральних органів з місцевим самоврядуванням Києва".

"Питань накопилось купа, зважаючи що Районні адміністації Києва це саме державні адміністрації, і до Кабміну багато питань, і до Верховної Ради, і до депутатів-мажоритарників. От і поговоримо", - перелічив проблемні моменти Леонід Ємець.

Слід зазначити, що депутат Ємець очолює Регламентну комісію Київради. До її повноважень якраз і входить створення подібних ТКК, і у "ЄС" напару з УДАРом Кличка у цій комісії більшість (до неї входять три депутати від "ЄС", а секретарем є В'ячеслав Непоп, з 2018 року - заступник голови КМДА).

Про серйозність намірів свідчить ще один факт: до участі у ТКК вже готова долучитися Громадська Рада при КМДА - дорадчий орган, який зазвичай "освячує" ініціативи міської влади своєю участю чи публічним схваленням. Про направлення своїх представників та експертів написав у коментарі під дописом депутата Геннадій Кривошея, екс-нардеп, колишній голова Печерської РДА.

Цікаво, що Кривошея є близькою особисто до Леоніда Ємця людиною: у 2010 році він працював радником голови виконкома/керівником громадської приймальні "Фронту змін" (партія, від якої Ємець став нардепом - "Народний фронт" - її "правонаступниця"). А у 2012-2014 рр. працював помічником-консультантом вже Ємця-нардепа.

"ТСК створили, щоб бити по Кличку, який дратує ОП"

Цікаво, як інтерпретує ситуацію експертне середовище. Так, колишній нардеп Борислав Береза пише у соцмережах, що спецкомісію було зроблено саме з метою атаки на Віталія Кличка - замість того, щоб займатися іншими проблемами (скандалами на закупівлях чи розкраданні гуманітарної допомоги).

"Зараз створили (ТСК - Ред.), щоб бити по Кличку, який дратує ОП. От я не фанат Кличка, але мені цікаво, а будуть розслідувати закупки овочерізок та барабанів головами районів, яких призначили на Банковій?" - кпинить Береза.

А Тарас Загородній, політичний аналітик, коментуючи Інформатору створення ТСК по ефективності міської влади Києва, зробив два припущення. По-перше, що її функціонал досить обмежений в українських умовах, а відтак, комісія буде "черговою говорильнею". По-друге, що, незважаючи на це, ТСК все ж може закласти підвалини під майбутнє рішення про розділення повноважень "міського голови Києва" (себто, обраної посади) від "голови КМДА" (на неї призначає президент). Із подальшим звільненням Кличка з другої, найбільш ресурсної, посади.

Конфлікт Банкової та мерії Києва є давнішнім - яка передісторія

Нагадаємо, Інформатор писав, що Верховна Рада 22 лютого ухвалила проєкт постанови про створення Тимчасової спеціальної комісії з дослідження ефективності київської міської влади у часи військового стану. Народні депутати хочуть дослідити причини збоїв у критичній інфраструктурі - метро, мостах та підземних комунікаціях. У кращому випадку, це може стати для Віталія Кличка неприємною публічною екзекуцією (його шпетитимуть у прямому ефірі). У гіршому - коштуватиме йому посади очільника КМДА.

Також зазначимо, що конфлікт між мером Києва та Банковою є давнішнім і застарілим. Ще 2019 року тодішній очільник Офісу президента Андрій Богдан заявляв, що Віталій Кличко має "покинути посаду", маючи на увазі голову КМДА. Тоді він аргументував це тим, що кожен з голів місцевих адміністрацій повинен скласти повноваження у момент обрання нового президента (адже тоді Кличка призначав на посаду ще Петро Порошенко - втім, після місцевих виборів у 2020-му Володимир Зеленський перепризначив Кличка).

У Києві, єдиному місті в Україні, під час повітряної тривоги зупиняється весь комунальний транспорт. Це спричиняє питання про корупційну складову, яка може приносити прибуток маршруткам, або ж це стратегічний хід влади для зняття відповідальності? Поговоримо про це з Максимом Бахматовим, колишнім радником мера Києва та головою Офісу трансформації. Приєднуйтесь до обговорення, щоб розібратися у цьому питанні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.