Релігійні переконання не є законною підставою для неявки до ТЦК – постанова суду Києва

Читать на русском

Заміна військового обов'язку за призовом по мобілізації на альтернативну невійськову службу чинним законодавством не передбачена

Читать на русском
Суд
Чоловік через суд вирішив оскаржити постанову щодо порушення ним правил військового обліку, а саме неявки до ТЦК

Заміна військового обов'язку за призовом по мобілізації на альтернативну невійськову службу чинним законодавством не передбачена

Чоловік належить до релігійної організації та має право на відстрочку від призову на військову службу. Натомість з'ясувалось, що він придатний до служби, але вирішив не з'явитися до ТЦК за викликом по повістці. Згодом на нього склали протокол про адміністративне правопорушення та винесли постанову про штраф 3 400 гривень. Громадянин вирішив оскаржити постанову. Про це йдеться у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду, опублікованій 15 березня 2024 року. 

Чоловік звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову про притягнення його до відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку) та накладення штрафу 3 400 гривень. Вказав, що він належить до категорії осіб, який має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки належить до релігійної організації «Релігійний центр Свідків Єгови в Україні», яка належить до переліку релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Також наголошує на неправомірному застосуванні до нього кваліфікуючої ознаки «повторність», оскільки він протягом останнього року не був підданий адміністративному стягненню. Зауважує, що у визначений день та час з'явився за місцем виклику.

Рішенням Святошинського районного суду в Києві від 18 січня 2024 року у задоволені адміністративного позову відмовлено. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова прийнята уповноваженим на те органом відповідно до вимог КУпАП, права чоловіка, як під час складання протоколу, так і під час розгляду справи були дотримані, а вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП є доведеною та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, оскільки він не з'явився до ТЦК за викликом по повістці. 13 березня 2024 року цю справу розглянув Шостий апеляційний адміністративний суд.

Розгляд справи 

У 2001 році чоловіка призвали на строкову військову службу, основна спеціальність – слюсар ремонтник промислового устаткування. У листопаді 2001 року він склав військову присягу, а у травні 2003 року його звільнили (демобілізували) в запас.

У липні 2023 року чоловік звернувся до начальника ТЦК із заявою про застосування відносно нього ч. 4 ст. 35 Конституції України як норми прямої дії, оскільки виконання військового обов'язку суперечить його релігійним переконанням, а саме він належить до релігійної організації «Релігійний центр Свідків Єгови в Україні». Виконання цього обов'язку просив замінити альтернативною (невійськовою) службою. За результатами розгляду вказаної заяви ТЦК йому повідомили, що заміна військового обов'язку за призовом по мобілізації на альтернативну невійськову службу чинним законодавством не передбачена. Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 22.08.2023 року він придатний до військової служби. Того ж дня громадянин отримав повістку про виклик на 26.08.2023 року до військової частини для призову по загальній мобілізації.

У жовтні 2023 року офіцер мобілізаційного відділення повідомив начальника, що військовозобов'язаний за викликом в зазначений день (26.08.2023) не з'явився. Згодом головний спеціаліст командування склав протокол про адміністративне правопорушення, і за результатами розгляду начальник ТЦК виніс постанову про штраф 3 400 гривень.

Копію постанови чоловік отримав 19.10.2023 року. У поясненнях до протоколу він зазначив, що з вказаною постановою не погоджується, оскільки 26.08.2023 року він з'явився, проте до військової частини не поїхав. Також, ним було подано запит щодо заміни військової служби на невійськову службу на підставі ст. 35 Конституції України. Зазначена постанова є предметом цього позову, оскільки позивач вважає її протиправною.

Що вирішив суд?

Апеляційну скаргу чоловіка залишили без задовільнення. Колегія суддів ШААС погодилася з висновком суду першої інстанції, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, оскільки при її винесенні виконано усі вимоги чинного законодавства та на підставі повного і всебічного з'ясування обставин вирішено справу, а тому скасуванню не підлягає.

"Посилання позивача на незаконність оскаржуваної постанови через те, що він за релігійним переконанням не був зобов'язаний з'являтися до РТЦК, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки протокол та постанова винесені відносно позивача за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, а саме: нез`явлення за викликом до РТЦК для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Релігійне віросповідання, не є законною підставою для неявки до РТЦК", - наголосив суд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.