Яким буде тариф за опалення у Києві, і з якою швидкістю холодшатиме теплоносій через знеструмлення

Кияни сплачуватимуть за постачання тепла за минулорічними тарифами через мораторій на підвищення тарифів, а от вода в батареях холоднішає вдвічі вже за 4 години від моменту, коли відімкнули світло

Опалення відключення світла Київ
Під час знеструмлень у Києві будинки досить швидко втрачатимуть тепло - вода вистигне наполовину вже за 4 години без світла

В Україні, і у Києві зокрема, продовжує діяти мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, запроваджений через воєнний стан. Він триватиме й в опалювальному сезоні 2024-2025 років. А у разі аварійних відключень електроенергій для тих будинків, у яких досі немає лічильників, "Київтеплоенерго" врахує власні дані про перерви в роботі теплоджерел, інформацію від ДТЕК та управителів будинків.

При цьому спроби підвищити тариф на тепло були влітку 2024 року. Так, компанія "ТЕПЛО-СВІТ" анонсувала зростання цін, направивши новий прайс на розгляд та затвердження у КМДА. Аргументи тепловиробника - збільшення середньої зарплатні, здорожчання електроенергії та водопостачання. Щоправда, враховуючи мораторій, тарифи на постачання теплової енергії вона може збільшити лише промисловим та іншим комерційним споживачам - населення продовжує отримувати тепло за тарифом у 1654,41 грн/Гкал.

Щодо вирахування тарифів, то нині майже 90% багатоповерхівок столиці мають будинкові лічильники тепла, тож містяни сплачують за фактично спожите тепло. Там, де немає приладів обліку, враховують кількість годин постачання тепла та середньомісячну температуру на вулиці. Цікавим є ноу-хау київських тепловиків у випадку, якщо відключається живлення в електромережі: минулого року Київтеплоенерго застосувало модель, за якою враховувалися власні дані про перерви в роботі теплоджерел, інформацію від управителів будинку та столичного ДТЕК.

Цікавим був минулорічний досвід знеструмлень у морози. У січні 2024-го середньодобова температура в столиці становила -0,3°C (у грудні була -0,7°C). Втім, відключення електроенергії суттєво не вплинули на обсяги спожитого тепла: у Київтеплоенерго тоді пояснювали, що протягом чотирьох годин відсутності електроенергії й батареї, і вода в будинковому контурі охолоджуються, а температура теплоносія падає майже вдвічі.

"Після відновлення електропостачання будинок починає стрімко "добирати" тепло, щоб зігріти внутрішньобудинкову систему до початкових параметрів. Такі стрибки відбуваються щоразу при вимкненні світла. Відповідно, суттєвої економії порівняно зі стабільним споживанням або немає, або вона мінімальна", — йшлося в минулорічному повідомленні тепловиків.

На які будинки взимку очікують найбільші проблеми через брак опалення, і як цьому зарадити

Нагадаємо, у середині вересня Інформатор зробив інтерв'ю з радником заступника мера Києва Олексієм Тихоновим, який розповів, що взимку будинки замерзатимуть поволі, а найгірше буде мешканцям панельних 16-поверхівок. За його словами, найгіршим прогнозом є не "4 години без світла", про які розповідає КП "Київтеплоенерго", а якраз 6-4 годин "зі світлом".

А вже 30 вересня ми написали, що ОСББ на вул. Шептицького встановило на даху своєї 16-поверхівки 72 сонячні панелі на 15 кВт та акумулятори ємністю 30 кВт-год. Будинок вже з 1 жовтня 2024 року постачатиме електроенергію в спільну мережу - звичайно, щойно будуть заряджені власні батареї. А мешканці в умовах відключень гарантовано мають гарячу та холодну воду, працюючі ліфти, інтернет та світло в місцях загального користування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube