Воєнна хитрість: в Кличка вирішили забути, де поклали документи про ухилянтів - відповідь на запит Інформатора

У КМДА пояснюють: не можуть розкрити даних про те, від яких громадських чи благодійних організацій найчастіше подавали документи чоловіки, що втекли з України, через те, що журналісти не пояснили їм, у яких саме документах може йтися про таку інформацію

Програма Шлях ухилянти Віталій Кличко КМДА
Столиця та Київщина - регіон, звідки через "Шлях" виїхало чи не найбільше людей - втім, у КМДА роблять вигляд, що це не так

У КМДА не змогли відповісти на інформаційний запит Інформатора про те, які з громадських організацій чи фондів у Києві наплодили найбільше ухилянтів через програму "Шлях". У відповіді зазначили, що наші журналісти мали б самі подати до КМДА назви чи реквізити документів, у яких є перелік таких ГО. Та й на цю потужну за змістом відповідь Інформатору довелося чекати більше за 2 місяці.

У своєму запиті ще від 11 березня 2024 року Інформатор попросив КМДА надати нам перелік тих благодійних фондів та громадських організацій, які подавали до системи "Шлях" документи для виїзду за кордон тих киян-чоловіків, які не повернулися до України. Також ми попросили окремо зазначити по кожному з таких БФ, ГО чи БО (благодійна організація - Ред.), скільки саме чоловіків стали "ухилянтами" від цих організацій.

Зазначимо, що цей запит було направлено нами в розпал скандалу, пов'язаного з неповерненням до України величезної кількості громадян. За даними нардепа Сергія Козира, за допомогою самого лише "Шляху" з країни виїхали та не повернулися 19 тисяч осіб. А ставки "корупційних зборів" для таких чоловіків зросли від кількох тисяч доларів до 20 тис.

Втім, у Кличка вирішили "забути", куди поклали документи з переліком організацій, що допомагали "ухилянтам". У відповіді на запит Інформатора чиновники провели нам майстер-клас з курсу "що таке публічна інформація", зазначивши, що її характерними рисами є попередня фіксація "будь-якими засобами та на будь-яких носіях" (тут не посперечаєшся). Також додали, що такі дані у принципі мають "знаходитись у володінні суб'єктів владних повноважень", себто, у самої КМДА (тут також сумнівів немає - у міської адміністрації вона є). Але не все так просто.

"Оскільки у Вашому запиті не зазначено вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого його зроблено, а загальний опис не містить інформації, за якою можна визначити, серед яких саме документів може бути здійснений її пошук, на підставі п.2 ч.5 ст.19 та п.4 ч.1 ст.22 Закону (про доступ до публічної інформації - Ред.) КМДА, нажаль, змушена відмовити в задоволенні Вашого запиту", - зазначено у відповіді за підписом Олександри Щербини, начальниці відділу забезпечення доступу до публічної інформації.

Пояснимо простіше: на прохання надати перелік організацій, які подавали через КМДА списки "ухилянтів", нам відповіли: "а підкажіть, де саме нам самим треба пошукати ці списки". При тому, що саме КМДА/КМВА є розпорядником такою інформацією, оскільки саме адміністрація складає та подає списки до військової влади. Це вже схоже не просто на відписку, а навіть на певне знущання з журналістів. Адже інші суб'єкти владних повноважень не стали ховати такі списки, зробивши їх публічними ще навесні 2023-го.

Зокрема, у Львівській ОВА розкрили перелік організацій, від яких за кордон поїхали та не повернулися майже 1800 людей, що підлягають мобілізації (там в лідерах містечко Миколаїв Львівської області, де міське об'єднання "Просвіта" відправило за кордон 137 людей, БО БФ "Легіон січових стрільців з 121 ухилянтом тощо). Чернігівська ОВА надала перелік зі 152 організацій, яким вона впродовж 2022-2024 рр. узгодила виїзди за кордон. Херсонська - розповіла нам, що в неї з усіх чоловіків не повернулися лише 11.

Скільки "ухилянтів" втекли через систему "Шлях": що з'ясував Інформатор

Нагадаємо, ще у середині березня ми почали шукати відповідь на запитання, скільки ж чоловіків-волонтерів втекли з України за кордон. Це виявилося досить непросто: одразу дані про "своїх" ухилянтів нам надали лише Львівська, Чернігівська та Херсонська області. Решта вирішила затягувати з відповідями - а КМДА дотягнула аж до кінця травня.

Також ми писали про одного із київських адвокатів, який ризикнув дати своєму знайомому пораду про те, як зручніше "відкосити" від служби в українській армії. Також він погодився особисто допомогти, і повідомив, що це коштуватиме 1,5 тис доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube