Віряни мали створити тло для "інавгурації" Путіна: у Києві пояснили, навіщо УПЦ мобілізувала прихильників під капличкою-самобудом

Під час "молитовних стоянь" могли виникнути провокації з бійками чи підпалами, які ворожа пропаганда радо використала б задля виправдання війни в Україні, втім, завадила низька кількість вірян

Демонтаж незаконно збудованої церкви у Києві та технології з мобілізації віруючих УПЦ
Напередодні 7 травня УПЦ проводила "агресивну накачку", метою якої, каже радник міністра оборони Олексій Копитько, було зібрати максимум людей біля "храму-самобуду"

Знесення "Десятинного храму УПЦ у Києві", а насправді - невеличкої каплички-МАФу, встановленої ще 2008 року біля фундаменту Десятинної церкви у Києві, мало б перетворитися на провокацію. Бійки, спроби підпалу, традиційні звинувачення "українських радикалів" - у сценарії могли прописати що завгодно. А його особливою небезпекою був влучний час: по-перше, одразу після Пасхи. По-друге, день-у-день з "інавгурацією" російського диктатора Володимира Путіна у Москві, для якої провокація стала б чудовим тлом. Втім, план був зірваний ще у п'ятницю, 3 травня, коли державні виконавці відтермінували процедури демонтажу.

"Знесуть бульдозером": як накручували вірян

Про ймовірний сценарій написав у соцмережах Олексій Копитько, експерт і радник міністра оборони. За його даними, УПЦ поставила завдання скликати до одноповерхової споруди біля фундаменту Десятинної церкви максимальну кількість "молільників", щоб створити видимість "захисту" будиночку від знесення. Причому з інформаційної точки зору УПЦ була б у виграші - адже ініціатори акції чудово знали про перенесення процедури демонтажу.

Інформатор знайшов у соцмережах, близьких до УПЦ, чимало свідчень спроб духівництва зібрати прихильників біля "храму-МАФу". Так, проєкт "ФОМА в Україні" (не консервативне медіа, а лише сторінка у Facebook з 25 тисячами підписників) повідомив про "знесення храму Десятинного монастиря о 6:30". "Братія просить про молитви", - додали автори допису.

Спробою накрутити віруючих можна назвати низку фраз всередині: автори "попереджають" від імені юристів УПЦ, щоб братія "заздалегідь винесла все з храму, оскільки, цілком ймовірно, його знесуть". Також напередодні "православними" соцмережами розповсюдили заклик молодого ченця до захисту каплички-самобуду.

"Я зараз перебуваю біля храму... який завтра планують знести бульдозером. Закликаю вас прийти сюда на молитовне стояння і підтримати святиню", - розповсюдили відео молодика через Telegram-канал "Перший Козацький" (однин з останніх медіа-майданчиків, що залишився в УПЦ після потужної спецоперації, проведеної напочатку року СБУ).

Молитовне "стояння" всередині каплички дійсно тривало у ніч з 6 на 7 травня. Втім, на світлинах зсередини, які розповсюдили близькі до УПЦ медіа, видно, що на відозву ченців пристали хіба з десяток людей. Через це, ймовірно, і було скасовано "план", про який писав Копитько.

Вночі у капличці-"самобуді" було не надто людно
Вночі у капличці-"самобуді" було не надто людно

Сценарій зірвала низька "явка"?

Справжні мотиви розкрив той-таки Копитько: за його даними, агресивна "накачка" з боку УПЦ мала на меті зібрати біля споруди якнайбільшу кількість вірян. Це запустило б сценарій із влаштуванням провокацій - тобто, молитовникам довелося б не лише "рятувати" храм від знесення, але й відбивати певну агресію з боку невстановлених осіб.

"Агресивна накачка вказує на те, що готують провокації. Тобто, "не дозволять", але з побоїщем або спробою підпалу та традиційними звинуваченнями на адресу "українських радикалів". Навіщо їм це сьогодні вночі? Завтра (у вівторок, 7 травня - Ред.) "інавгурація" Путіна... До її початку вже буде готова картинка. Це якщо все піде за планом", - зазначив Олексій Копитько.

Втім, план було зірвано. Зранку у вівторок Інформатор перевірив, що відбувається під "храмом-самобудом" - там знаходилися до десяти жінок-молільниць. Біля храму перебував один священник, ще один, кремезної статури, - знаходився всередині. А відтак, "мобілізаційні заходи" УПЦ не справдили своїх очікувань.

"Ми тут лише для того, щоб помолитися. Віддати данину поваги настоятелеві та храму. Ми нічого не боїмося, з нами бог", - відповіли Інформатору жіночки, що стояли біля входу.

Зранку під капличкою було лише до десятка жінок, та кілька священників - один з них про щось довго розмовляв телефоном
Зранку під капличкою було лише до десятка жінок, та кілька священників - один з них про щось довго розмовляв телефоном

Всередині - стиль "дешево й сердито"

Зазначимо, що ані поруч зі спорудою, ані на "далеких підступах" до неї (на Андріївському узвозі чи біля Музею історії неподалік) ми не побачили ані співробітників поліції, ані комунальників. Настоятель храму відмовив нам у коментарі, втім, запросив всередину споруди - подивитися на убранство і "поставити свічку". Фотографувати, втім, нам також суворо заборонили, мотивувавши це відсутністю у храмі "вищого духівництва".

Цікаво, що внутрішнє убранство храму виконано у стилі "дешево й сердито" - так, ніби духівники УПЦ вже під час створення інтер'єрів закладалися на знесення споруди. Ми побачили простенький "іконостас", зроблений із фарбованого дерева і картону, рушники, кадила та декілька ікон - нічого, що не можна винести з каплички за кілька хвилин у разі демонтажу.

Зазначимо, що будувати каплицю біля фундаментів Десятинної церкви УПЦ почала ще 2008 року. За часів президентства Віктора Януковича УПЦ перерахували з бюджету 10 млн грн на розбудову каплички, а 2012 року храм-самобуд отримав право власності на будівлю. Але не на землю: вона так і лишилася у власності Національного музею історії України. Саме він, зрештою, і домігся судових рішень на користь знесення каплички-самобуду.

Аргументами музею було розташування "храму-МАФу" у буферній зоні пам'яток ЮНЕСКО, ще й на землі, що належить музею. У вересні 2023-го Північний апеляційний госпсуд підтвердив незаконність будови і зобов'язав її знести. Напочатку року музей оголосив про збір коштів "на демонтаж" - роботи коштують 772 тис грн. Необхідну суму зібрали менше, ніж за добу.

Державна виконавча служба попередньо призначила демонтаж на 7 травня. Втім, виконавець, ТОВ "Смайл Констракшн", попросив про відтермінування - на вказану дату не мав вільної будтехніки.

"Нахіба це одоробло": кияни повстали проти будівництва храму-монстра від УПЦ на Жилянській

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що кияни повстали проти будівництва Свято-Троїцького храму та споруди "Просвітницького центру" УПЦ на перетині вул. Жилянської та Шота Руставелі у самісінькому центрі Києва. Причому невдоволення викликає як сам факт зведення (втім, зрештою, храм на цьому місці дійсно був - до 1962 року), так і архітектура споруди, і її належність до "російського" православного стилю. Також дратує те, що храм будується вже протягом 10 років - і прямо навпроти ліцею №145, а будівельний майданчик явно не додає учням наснаги у навчанні.

Також ми розповідали, що проєкт рішення про наведення ладу з релігійними спорудами у Києві може бути прийнято на наступній сесії Київської міськради. Йдеться про наміри депутатів зобов'язати УПЦ залишити усі ділянки землі у Києві, які було самовільно зайнято її церквами та капличками. Церкві належить самій демонтувати споруди, а якщо та відмовиться - їх знесуть коштом міста, а витрати все одно покладуть на релігійну громаду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ