До Великодня храм-МАФ біля Десятинної церкви в Києві знесуть: українці скинулися грошима на демонтаж

Читать на русском

Коли у лютому 2012 року релігійна громада узаконювала через суд "церкву-три ларька", то посилалася на розпорядження ще президента Леоніда Кучми, в якому йдеться про розгляд питання спорудження каплиці

Читать на русском
церква, храм, рішення суду, Київ
У церкви не знайшлося коштів прибрати свою споруду, але знайшлися, щоб її збудувати

Коли у лютому 2012 року релігійна громада узаконювала через суд "церкву-три ларька", то посилалася на розпорядження ще президента Леоніда Кучми, в якому йдеться про розгляд питання спорудження каплиці

Не встиг Національний музей історії України 8 квітня 2024 року оголосити збір коштів на демонтаж та вивезення залишків храму-МАФу, як небайдужі українці зібрали понад 772 тис. грн. Саме стільки за попереднім кошторисом має піти на прибирання незаконної будівлі церкви московського патріархату, яку від початку «зліпили» з трьох кіосків. Як поставили церкву-«ларьок» до свята Великодня, так її планують прибрати до найголовнішого церковного дня. 

В соцмережі та на своєму офіційному сайті Національний музей попросив про допомогу. Для збору коштів благодійний фонд музею відкрив збір, який назвав «Прибираємо до Великодня!».

«У воєнний час музей не може розраховувати на державне фінансування виконання судового рішення за боржника. Тому Благодійний фонд розвитку Національного музею історії України оголошує збір на суму 772 тисячі гривень і відкриває монобанку для цього. Буде дуже символічно завершити це прибирання сміття до Великодня! Тож просимо усіх небайдужих громадян підтримати збір», - з таким закликом музей звернувся до українців.

Вдалося зібрати більше, ніж планували.
Вдалося зібрати більше, ніж планували.

 

Наразі відомо, що на знесення церкви-МАФу вдалося зібрати 837 тис. 799,31 грн. У коментарях під дописом пропонували організувати стрім демонтажу та прибрати споруду самотужки: «прийти з кувалдами та від душі відпочити».

«А давайте ви зробите під це діло подію?)) маленький фестиваль, так би мовити? Ми прийдемо подивитися», - пропонували кияни.

До Великодня храм-МАФ біля Десятинної церкви знесуть: українці скинулися грошима на демонтаж 2

Кияни просять організувати стрім знесення церкви-МАФу.
Кияни просять організувати стрім знесення церкви-МАФу.

 

Багато з тих, хто скинувся на знесення, просили оголосити дату події та пропонували після зносу оголосити толоку - на місці МАФу висадити квіти.

Як та чому з’явилася церква-МАФ

Національний музей історії України отримав ділянку 2,3225 га, на якій збудували храм-ларьок, за рішенням Київради у жовтні 1998 року. Державний акт на землю музей отримав наступного року у червні.

Ця територія вважається особливо цінною. Вона входить до меж пам`ятки археології національного значення «Місто Володимира - дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви, V-IX століття, ІХ-ХІП століття» та розташована між вулицями Володимирською, Великою Житомирською та схилами Старокиївської гори.

Щобільше, ділянка розташована в межах буферної зони об`єкта культурної спадщини, занесеної до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська Лавра».

«Самовільне захоплення ділянки почалося 2008 року, - писав у січні 2023 року колишній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. - Жодних дозволів на будівництво, як і на використання земельної ділянки, зазначена релігійна організація ніколи не отримувала. Сама будівля споруджена без затвердженого проєкту, без отримання дозволів на будівництво. В експлуатацію будівля у встановленому порядку не введена».

Як заведено у таких випадках, узаконити незаконне можна...за рішенням суду. У лютому 2012 року за рішенням Шевченківського районного суду Києва Релігійна громада Української православної церкви Десятинний Храм Різдва Пресвятої Богородиці стала власником трьох зблокованих кіосків по 20 кв. метрів кожний. 

Регігійна громада посилалася на розпорядження Кучми.
Регігійна громада посилалася на розпорядження Кучми.

 

В суді громада посилалася на розпорядження ще президента Леоніда Кучми, в якому йдеться тільки про розгляд питання спорудження каплиці. Також в рішенні йшлося, що музей був нібито не проти будівництва, а ділянку та дозвіл на спорудження МАФу начебто отримали від Шевченківської райадміністрації.

До Великодня храм-МАФ біля Десятинної церкви знесуть: українці скинулися грошима на демонтаж 5

 

До Великодня храм-МАФ біля Десятинної церкви знесуть: українці скинулися грошима на демонтаж 6

 

До Великодня храм-МАФ біля Десятинної церкви знесуть: українці скинулися грошима на демонтаж 7

 

"Еволюція" церкви-три ларька у Києві.
"Еволюція" церкви-три ларька у Києві.

 

Щоб пояснити позов до суду, церковники розповіли історію, що нібито якась жінка претендує на «церкву-три ларька», спорудження яких вона начебто особисто фінансувала. Звісно, що суд захистив інтереси віруючих від таких зазіхань!

Однак у рішенні Шевченківського суду йшлося про три МАФи, а в даних реєстру нерухомості – про капітальне будівництво. До того ж у цих «храмів» були різні площі: церква була удвічі більшою, ніж каплиця, та й адреси у них булі різні.

Щоб очистити ділянку від самовільного будівництва, Національний музей історії України звернувся із позовом до суду у липні 2020 року, а перше рішення на свою користь отримав майже за 3 роки. 

Це рішення намагалися оскаржити, й частково це вдалося. Судді в апеляції вирішили, що рішення про державну реєстрацію споруди скасовувати не потрібно. Однак постановили, що релігійна громада має «знести самочинно збудований об`єкт нерухомого майна». А документ нехай вставлять у рамочку та залишать напам’ять!

На початку жовтня 2023 року у церковників московського патріархату ще були сили боротися далі. У той час вони подали скаргу до Верховного Суду. В ній потрібно було виправити недоліки, але, ймовірно, віра не дозволяла релігійній громаді зареєструватися у єдиній судовій системі, а це було обов’язково. Тому судді проігнорували скаргу від священнослужителів та не стали її розглядати.

Як тільки рішення на користь музею набрало чинності, його передали виконавцю. Він мав прослідкувати, що «церкву-три ларька» знесли. Але скільки штрафів виконавець не накладав на представників московського патріархату, але змусити їх знести будівлю не вдалося. Тому виконавець 22 січня 2024 року звернувся до поліції, щоб відкрити кримінальне провадження. Найсуворішим покаранням могло бути до 8 років в’язниці.

«Станом на 31.01.2024 на рахунках боржника відсутні кошти, за рахунок примусового стягнення яких, можливо залучити відповідних суб`єктів господарювання, які мають право та дозвільну документацію на проведення такого виду робіт по знесенню нежитлової будівлі та приведення земельної ділянки у попередній стан», - пояснював виконавець та просив суд подумати, як можна змусити церкву в інший спосіб знести свою споруду.

Однак суддя на це не зголосився. Так з’явилась ідея зібрати кошти через благодійний фонд музею.

Хто будує церкву з апартаментами у Києві

У січні 2023 року у соцмережі з’явилась реклама з пропозицією інвестувати у будівництво багатофункціонального храмового комплексу у Києві. ЖК «Aura City» з церквою на своїй території має з’явитися по вулиці Зарічній, 45. 

Відомо, що ще за часів мера Олександра Омельченко, у жовтні 2005 року, Київрада погодилася передати в оренду 1,07 га для будівництва, експлуатації та обслуговування храму Святого Євангеліста Іоанна Богослова на вулиці Зарічній, 45.

У грудні 2020 року департамент містобудування Київради надав необхідні для старту будівництва містобудівні умови та обмеження. У документі мова йшла про будівництво багатофункціонального храмового комплексу. З часом плани змінилися та замість «благодійного освітнього центру» мають побудувати житловий комплекс «Aura city».

Інформатор писав, що мешканці Оболоні проти будівництва храму у своєму дворі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.