У Києві знищують 120-річний будинок на Подолі

Читать на русском

Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом руйнації історичної будівлі

Читать на русском
Лісопильня міщанина Сніжка
Лісопильня міщанина Сніжка

Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом руйнації історичної будівлі

Екскаватор розбиває Лісопильню міщанина Сніжка – зразок традиційної забудови Подолу кінця 19 – початку 20 століть на вул Турівська 29А. Про це повідомив заступник директора Департаменту охорони культурної спадщини Дмитро Перов.

У Києві знищують 120-річний будинок на Подолі 1

За словами Перова, будинок зведено із жовтої київської цегли, він знаходиться в зоні регулювання забудови ІІ категорії історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та пам'ятки ландшафту та історії «Історичний ландшафт київських гір». Крім того, дозволів і погоджень від профільного відомства забудовник не має, контрольна картка на паркан прострочена, а проєкт взагалі відсутній.

У Києві знищують 120-річний будинок на Подолі 2

 За даними сайту Мапа Реновації, у 2021 році будинок потрапив у додаток до рішення Київради: «Про організаційні заходи щодо збереження об’єктів XIX-XX століття (історичних будівель) на території міста Києва, яким може загрожувати знищення або пошкодження». На жаль, з того часу свій охоронний статус будинок так і не отримав. Але будь-які роботи без узгодження з профільними відомствами заборонені.

«На об'єкті відсутній інформаційний стенд (класика). А перевірка наявності інших дозвільних документів потребує додаткових запитів», - зазначають у повідомленні Мапи Реновації. 

Таким чином, влітку у будинку було зруйновано половину конструкцій, автентичні матеріали зруйнованих стін та перекриттів вивезли з майданчика. Роботи разом з Департаментом територіального контролю міста Києва вдалося тимчасово призупинити. Департамент охорони культурної спадщини КМДА надав припис, згідно з яким власник мав надати Департаменту розроблену науково-проектну документацію. Але восени забудовник знову розпочав знищувати історичний будинок.

У Києві знищують 120-річний будинок на Подолі 3

Нині за зверненням депутатки Київради Ксенії Семенової відкрито кримінальне провадження за фактом умисного пошкодження та руйнування об’єктів культурної спадщини - будинку Лісопильні Сніжко, 1902 р. на вул. Турівській, 29а.

«Повідомляю, що за фактом можливого незаконного проведення демонтажу зазначеної будівлі 10.10.2023 слідчим відділом Подільського УП ГУНП у м. Києві розпочато кримінальне провадження № 12023100070002104 за ознаками кримінально правопорушення, передбаченого ч.2.ст. 298 КК України», - йдеться в документі, надісланому прокуратурою.

Хто забудовник?

За даними сайту Мапа Реновації, наразі об’єкт належить ТОВ «ФОРВАРД-А». На сайті YouControl зазначено, що організація ТОВ «ФОРВАРД-А» зареєстрована 28.11.2006. Керівником організації є Бондар Андрій Петрович. Розмір статутного капіталу складає 15 000 000,00 грн. 

Основний вид діяльності: будівництво житлових і нежитлових будівель. Інші: виробництво гумових шин, покришок і камер; відновлення протектора гумових шин і покришок; виробництво будівельних виробів із пластмас та виробництво вогнетривких виробів.

При цьому, за даними сайту Оpendatabot.ua, Бондар Андрій Петрович є директором ще низки копаній: ТОВ «М-Вініл», ТОВ «Нотінум», ТОВ «МУВ». Крім офіційної інформації про нього у пошуковиках немає даних.

Киян просять підписати петицію для збереження історії міста

За інформацією Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, сьогодні в Києві облікується понад 3000 історичних об'єктів. З них лише близько 1000 (1/3) мають статус пам'яток і захищені Законом від руйнування.

Цією правовою прогалиною користуються недобросовісні забудовники. Наприклад, за словами Дмитра Перова, 10 серпня 2023 року на вул. Ярославській, 13 був самовільно знесений один з найстаріших будинків Подолу. Дерев'яна садиба, що належала міщанину Олександру Харичкову налічувала понад 200 років. Втім, не мала охоронного статусу пам'ятки.

Дозвіл на знос 200-річної будівлі видав Мінкульт, зарахувавши один з найстаріших будинків Подолу до малоцінних і таких, що не мають історичного та культурного значення.
Відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», у зв'язку зі здійсненням столичної функції місту Києву надані додаткові повноваження. Зокрема, згідно п. 2 ч. 1 вказаної статті Київська міська рада може встановлювати порядок утримання та експлуатації об’єктів, розташованих у місті.

Отже, пропозицією петиції є, відповідно до Закону, визначити порядок утримання та експлуатації історичних будівель та окремих споруд розташованих на території м. Києва, вік яких перевищує 100 років, виконані за індивідуальним проектом (у місті немає інших аналогічних споруд) та зберегли характерні риси епохи (є прикладом характеру забудови цієї місцевості в минулому. Заборонивши знос таких історичних споруд, що корелюється з вимогами Міжнародної Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 р., ратифікованими Україною.

Можливо Україні варто застосувати приклад Польщі? Там запроваджено принцип охорони всіх будівель, які старше 100 років, виконані за індивідуальним проектом та зберегли характерні риси епохи. Зокрема, у м. Варшава діє столичне положення, що забороняє знос чи перебудову історичних будівель.

Наталя Толуб

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.