Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику

Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення. Попри це, власник будівлі почав демонтувати внутрішні перекриття та стіни

Будинок Целестина Верле в Києві
Будинок Целестина Верле в Києві

Попри приписи Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, на Хрещатику, 48 розбирають історичний будинок 1880 року, що належав швейцарському купцеві Целестину Верле. Про це повідомив заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Дмитро Перов

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 1

«Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення. Попри це, власник будівлі самовільно почав демонтувати внутрішні перекриття та стіни памʼятки, щільно закривши фасад фанерою та будівельним простирадлом», зазначив Дмитро Перов. 

За його словами, розбір будівлі зафіксували волонтери-пам'яткоохоронці під час моніторингу історичної забудови міста. Вони залишили звернення з проханням про накладення арешту із забороною проведення будівельних робіт до поліції. За даними активістів, власнику будівлі неодноразово направлялися приписи від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА щодо припинення протиправних дій. Однак, роботи продовжуються.

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 2

Активіст Володимир Нестерук написав у соціальній мережі: «А за лаштунками тихо і нахабно забудовник надбудовує над 3-поверховим прибутковим будинком Ц.А.Верле 1880 року побудови ще 4 поверхи! Це одна з небагатьох будівель на Хрещатику, що пережила Другу світову війну та яка гармонійно вписувалася в ансамбль навколишніх споруд від бульвару Шевченка до вул. Хмельницького».

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 3

 Він зазначив, що необхідних дозволів від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА немає, оскільки надбудови над будинками зі статусом пам'ятки прямо заборонені законом.

«А за документами забудовника ця жахлива надбудова - це ремонт! І от в цей прекрасний сонячний день будівельна техніка забудовника «Пропріо-рітейл» невпинно працювала над знищенням історичного Хрещатика. Довелося з однодумцями викликати поліцію та писати заяви на відкриття кримінального провадження. Представниця забудовника підходила і намагалася налагодити діалог «без поліції», але після демонстрації порушеної статті з'їхала, що вона не юрист», - написав Володимир Нестерук. 

Що відомо про забудовників?

Над будинком на Хрещатику працюють дві компанії: ТОВ «Пропріо-рітейл» і ТОВ «Прометей-сяйво». За даними руху Чесно, засновниками будівельної компанії ТОВ «Пропріо-рітейл» є ТОВ «Палладіс», ТОВ «Юридичний центр «Еквітас», бенефіціари – В’ячеслав Супруненко і Олександр Супруненко. В’ячеслав – екс-зять екс-мера Києва Леоніда Черновецького, Олександр – нардеп з групи «Воля народу». 

Нині, за інформацією YouControl, засновниками ТОВ «Прометей-сяйво» є Тетяна Балясна і Олександр Коваль, керівник Денис Кукайло. Керівником організації є Магура Олександр Петрович. Розмір статутного капіталу складає 17 000 000,00 грн. Основний вид діяльності - будівництво житлових і нежитлових будівель. А також надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. 

Багаторічна боротьба за історичний будинок у суді

За даними сайту Киев Власть, Окружний адмінсуд Києва дозволив ТОВ «Пропріо-рітейл» і ТОВ «Прометей-сяйво» проводити роботи у 3-поверховій будівлі на вул. Хрещатик, 48 у Києві для перетворення її в заклад торгівлі та громадського харчування. 

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 4

 Суд з’ясував, що у 2014 р. Держархбудінспекція в Києві позапланово перевірила дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності «Пропріо-рітейл» на вул. Хрещатик, 48 під час капремонту з переплануванням груп нежитлових приміщень 1-го, 2-го поверхів, підвалу і техпідпілля з об’єднанням в одне приміщення для розміщення закладу торгівлі та громадського харчування.

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 5

 ДАБІ встановило, що будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення. При цьому, проєкт перепланування передбачає архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, що за своїм змістом є реконструкцією, а не ремонтом. Таким чином, ДАБІ в акті перевірки зазначило помилкове визначення проєктувальником «Прометей-сяйво» виду будівельних робіт.

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 6

 ДАБІ дійшла висновку, що будівельні роботи проводяться без одержання належним чином розробленої проєктної документації і видала припис про припинення підготовчих і будівельних робіт, які не відповідають законодавству і будівельним нормам.

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 7

 «Пропріо-рітейл» та «Прометей-сяйво» звернулися до суду з позовом, аби визнати протиправним і скасувати рішення ДАБІ. У суді позивачі стверджували, що правильно визначили категорію складності об’єкта будівництва (III категорія). У ДАБІ знову наполягали на тому, що будівля на вул. Хрещатик, 48, є об’єктом культурної спадщини, внаслідок чого будь-якому будівництву повинна бути присвоєна категорія складності не нижче IV, що є підставою для отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Навіщо компанія, пов`язана з екс-зятем Черновецького, руйнує історичний будинок на Хрещатику 8

 Суд зауважив, що факт постановки будівлі на облік як пам’ятки архітектури місцевого значення не є підставою для віднесення об’єкта до IV категорії складності. Суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що роботи у приміщеннях будівлі є реконструкцією, а також що роботи на Хрещатику, 48 здійснюються у межах предмета охорони об’єкта культурної спадщини, оскільки згідно з висновком експертів, предметом охорони у цій будівлі не може бути внутрішнє планування, приміщення інтер’єрів 1-3 поверхів, де відсутнє автентичне оздоблення, визначене інвентарними картками. Суд визнав, що вся проєктна документація з ремонту відповідає чинному законодавству і складена без порушень. Тому 16 липня 2018 року суддя Євгеній Аблов задовольнив позови приватних фірм і скасував припис і низку інших рішень ДАБІ. 

Що відомо про будинок? 

Будинок на вул. Хрещатик, 48 - 1880 року, він належав швейцарському підданому Целестину Верле. За даними сайту Мапа Реновації, купець був видатною особистістю, мав високу репутацію в місті і виконував почесну роль завідуючого годинником університетської обсерваторії.
Будинок Целестина Верле органічно вписується у стиль Хрещатику, його головний фасад виконаний в мотивах неоренесансу. 

Зважаючи на серію публікацій Інформатора про руйнацію старовинного фонду України, виникає одне запитання: скільки ще історичних будівель по всій Україні поламають рішення українських судів?

Наталя Толуб

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube