У Києві є брудні токсичні бомби, а повітря найгірше у Європі: екологічні висновки про епоху Кличка-мера

Читать на русском

Столичні природоохоронці підбили підсумки 10-річного періоду керівництва містом Віталієм Кличком: він "розвинув" низку проблем, які успадкував від попередників, та створив цілу купу власних

Читать на русском
Погане повітря, знищення озера Синього, екологічні проблеми у Києві та мер Віталій Кличко
Знищення водойм, зелених зон та відсутність єдиної політики щодо потенційно шкідливих об'єктів характеризує владу у Києві, каже еколог

Столичні природоохоронці підбили підсумки 10-річного періоду керівництва містом Віталієм Кличком: він "розвинув" низку проблем, які успадкував від попередників, та створив цілу купу власних

Повітря Києва є одним з найбрудніших у Європі, а всередині міста знаходиться ціла низка потенційних екологічних "бомб", у тому числі, радіоактивних. При цьому в столиці рекордними темпами знищуються зелені зони, а водойми - забудовуються і зникають з мапи. Такими є сумні екологічні підсумки 10-ліття двох каденцій поспіль міського голови Києва, Віталія Кличка.

Потенційні бомби - "Радикал" та "Радон"

"Баланс" ситуації з природоохороною у столиці підбив Володимир Борейко, керівник Київського еколого-культурного центру, у Facebook. Усі проблеми він розклав на 8 великих секторів, по кожному з яких до нинішніх очільників міста є питання у спільноти. Причому йдеться як про ті проблеми, що були успадковані владою від попередників, так і про вже "набуті" власні екологічні питання.

До перших, каже Борейко, можна віднести проблеми із екологічно небезпечними об'єктами у столиці. Так, єдиний сміттєспалювальний завод викидає 700 тонн шкідливих речовин на рік. На Дарниці знаходиться завод "Радикал" - колишнє радянське хімпідприємство, де 2007 року під час вивезення з заводу стався витік ртуті (але евакуювали явно не всю речовину).

А ще є спецкомбінат "Радон", який збирає радіоактивні відходи з Києва та сусідніх областей. Йдеться не про Зону відчудження, а про спецоб'єкт у самому місті - туди звозять, скажімо, радіоактивні елементи від лікарняного обладнання.

"Нині вони зберігаються на глибині 10 метрів у спеціальних контейнерах. У 1995 році одне зі сховищ залила вода, стався витік тритію. Сховище в аварійному стані", - нагадує еколог.

Повітря і "зелені легені" міста

Другою глобальною проблемою, що лишилася від попередників і була "розвинута" нащадками з нинішньої влади, є жахлива ситуація з повітрям. Воно у Києві одне з найбрудніших у цілій Європі. Столиця посідає перші місця у антирейтингу вже понад 5 років, каже еколог, а винні у цьому зростання кількості автівок та знищення зелених насаджень.

Власне, зелені зони вирубують забудовники - за підрахунками КЕКЦ, за 10 років, поки Кличко у владі, площа парків зменшилася на 800 га. Це ж стосується міських водойм - озер лишилося лише близько двохсот, ставків - 100.

"За нашими підрахунками кожне третє озеро в Києві частково забудоване, на кожне друге робили замах забудовники. В результаті деякі озера сохнуть, як озеро Синє на Виноградарі. Під забудову віддано озера Вирлиця, Небреж, Качине та деякі інші", - стверджує Володимир Борейко.

Виклики, до яких влада не готова

Зрештою, є глобальні виклики, каже еколог, до яких міська влада не готова. Передовсім, йдеться про глобальне потепління: ще напочатку "нульових" температура у Європі почала різко підніматись - 2003 року у ЄС спека різко сягнула 47,5℃, ставши стихійним лихом, що за декілька тижнів спричинило загибель від 45 до 70 тисяч літніх людей. Чи готовий до цього Київ, який методично "закочують" у бетон - питання риторичне.

Також проблемою "на перспективу" є спроба знищення заповідників. У якості прикладів еколог наводить закриття заповідного об'єкту Лиса гора, знищення частини Бабиного яру під військове кладовище, а також проєкт аналогічного кладовища у Національному ботсаду ім. Гришка.

На Видубичах помер каштан Шевченка, а в Гідропарку підскочив рівень радіації

Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що Київ поступово втрачає видатні та історичні дерева. Так, за останній час було повністю знищено цінний каштан Шевченка, що ріс на території Видубецького монастиря. Також була пошкоджена липа Петра Могили, що знаходиться у історичній частині міста - у самому началі Андріївського узвозу. Зрештою, буревій зламав одну з великих гілок дубу Крістера у Подільському районі Києва, що також є ботанічним пам'ятником місцевого значення.

Також ми писали, що у столиці на Венеційському острові (Гідропарк) фіксується підвищений рівень радіації. Такі дані передає uRADMonitor, Всесвітня мережа автоматизованих пристроїв моніторингу, на базі якої функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot. Рівень не становить загрози і навіть не вважається "підвищеним". А проблема може бути як у самому обладнанні, так і в радіоактивних плямах на улюбленому острові-курорті киян.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.