На Гідропарку у Києві знову зріс рівень радіації: у чому причина

Читать на русском

Проблема може полягати у формуванні радіоактивних плям на улюбленому острові-курорті киян, втім, все може бути і значно простіше - некоректних даних від вимірювального обладнання

Читать на русском
Радіаційний рівень у Києві
Показники радіоактивності на острові Гідропарк становлять 171 нЗв/год, це майже вдвічі більше за середні показники по Києву

Проблема може полягати у формуванні радіоактивних плям на улюбленому острові-курорті киян, втім, все може бути і значно простіше - некоректних даних від вимірювального обладнання

У Києві на Венеційському острові (Гідропарк) знову фіксується підвищений рівень радіації. Такі дані передає uRADMonitor, Всесвітня мережа автоматизованих пристроїв моніторингу, на базі якої функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot. Рівень не становить загрози і навіть не вважається "підвищеним". А проблема може бути як у самому обладнанні, так і в радіоактивних плямах на улюбленому острові-курорті киян.

Згідно з даними SaveEcoBot, вдень у четвер, 15 лютого, показники радіоактивності на острові Гідропарк становлять 171 нЗв/год. Це відносно нормальний показник. Втім, він все одно підвищений, якщо зважати на середній по Києву - 100 нЗв/год.

Актуальні дані станом на полудень 15 лютого 2024 року
Актуальні дані станом на полудень 15 лютого 2024 року

Еколог: є три версії підвищення рівня радіації

Чому саме на Гідропарку обладнання фіксує підвищений рівень радіації, пояснює Володимир Борейко, біолог, зоозахисник, директор Київського еколого-культурного центру. На його думку, слушно говорити про три причини підвищення рівня радіоактивності. І першою є наявність радіоактивних "плям" на території найбільш популярних пляжів острова.

"Одна з цих радіоактивних плям знаходиться якраз навпроти Молодіжного пляжу, там, де загоряють нудисти. Вона має найбільші показники - і це відомо з радіаційних карт. Можливо, і на самій території острова також є плями", - вважає Володимир Борейко.

Другою причиною еколог вважає можливе завезення на пляжі Гідропарку піску із зон, де підвищено фоновий радіаційний рівень. Так, у Володимира Борейка немає даних про те, звідки конкретно береться пісок для пляжів - відтак, він і може бути джерелом для побоювань. А третя версія полягає в піднятті радіоактивного шару мулу із дна Київського моря, що знаходиться там з часів аварії на ЧАЕС внаслідок активізації бойових дій навесні 2022 року.

Фахівець: проблема у обладнанні

Втім, є й ще одне раціональне пояснення. Річ у тому, що платформа SaveEcoBot, що транслює показники рівня радіації, використовує обладнання uRADMonitor, яке не є стабільним та надійним. По-перше, містить російські компоненти. По-друге, реагує на температуру ззовні, що спотворює показники радіоактивності.

Про це Інформатору розповів засновник і куратор найбільшої в Україні мережі громадського моніторингу радіації та якості повітря EcoCity, технічний експерт програми "Чисте повітря для України", керівник команди розробників чат-боту Radiation and Smog Alarm Олексій Трелевський. За його словами, попередній досвід використання його командою румунського обладнання uRADMonitor засвідчив його низьку надійність.

"Ми таке обладнання встановили у 2019 році на одній з наших станцій, і, щойно температура в листопаді опустилася до +5-7С, почало творитися казна-що з показниками. Діапазон стабільності в неї просто "поплив". Відтак, ми дослідили ці умови і почали використовувати більш надійне обладнання", - каже Трелевський Інформатору.

За словами фахівця, всередині uRADMonitor знаходиться газорозрядна трубка для реєстрації жорсткого бета- та гамма-опромінення СБМ-20. При перепаді температур такий прилад втрачає стабільність і починає показувати некоректні дані. У такому випадку фахівець рекомендує досліджувати неузгодження та підбирати компоновку обладнання, яка менше реагувала б на зовнішнє середовище, зменшуючи чинники ризику.

Як встановлюються нові датчики

Зазначимо, що автоматичну мережу датчиків вимірювання рівня радіації у Києві періодично поповнюють новими елементами. Так, у червні 2023 року декілька систем встановили у Голосіївському та Святошинському районах міста. Загалом станом на літо 2023-го у столиці діяли сім датчиків, що у режимі реального часу передають інформацію про рівень радіації в застосунок "Київ Цифровий" та на спеціалізовані сайти.

Вимірюється також стан якості повітря. Востаннє суттєве погіршення фіксувалося 2 січня, коли після ворожих обстрілів у Києві почалися пожежі. Якість повітря знаходилася у "помаранчевій", середній, зоні ризику, відтак повітря було шкідливим для чутливих груп (киян, хворих на астму, літніх людей, дітей тощо).

Усвідомлення походження агресії - ключ до розуміння війни. Дізнайтеся, як Путін поширює свою агресію та її вплив на Росію. Ця динаміка формує страх та безвольність у росіян, що призводить до вирощування покоління, що мовчки терпить та боїться сильніших. Деталі та глибші роздуми - у відео.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.