У Києві показали Скіфське золото та розкрили подробиці повернення знаменитої колекції - фото

Читать на русском

Виявилося, що суд в Нідерландах прийняв остаточне рішення після звернення СБУ

Читать на русском
Повернення колекції Скіфського золота
Презентацію проводив т.в.о. міністра культури Ростислав Карандеєв

Виявилося, що суд в Нідерландах прийняв остаточне рішення після звернення СБУ

У вівторок, 28 листопада, відбулась презентація окремих артефактів зі знаменитої колекції "Крим: золото й таємниці Чорного моря". Її провели у Скарбниці на території Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Щоправда, поки елементи колекції змогли побачити тільки журналісти та співробітники музею, але невдовзі унікальні цінності буде виставлено на загальний огляд.

Презентацію провів т.в.о. міністра культури та інформполітики Ростислав Карандєєв. Він разом з уповноваженим представником музею відкрив один з боксів, що приїхали до Києва з Нідерландів, та показав частину колекції. Журналісти побачили золоті прикраси, глиняний посуд та, кувшин, ймовірно, зроблений з міді. Всі елементи колекції акуратно запаковано в целофанові пакетики, підписані музейними співробітниками.

За участі СБУ

Також у вівторок СБУ розкрила деталі повернення Скіфського золота. Рішення про повернення було прийнято завдяки матеріалам СБУ та БЕБ, кажуть в прес-службі відомства. Мова про матеріали, зібрані в рамках кримінального провадження за фактом незаконного перебування цінностей за кордоном.

Співробітники спецслужби зустрічали колекцію у Києві
Співробітники спецслужби зустрічали колекцію у Києві

Повідомляється, що матеріали було передано у Верховний суд Нідерландів, що прийняв остаточне рішення на користь України. Водночас суд відхилив "касаційну скаргу", що передали "адміністрації" музеїв з окупованого рф Криму. Відомо, що колекцію повернули навіть без стягнення витрат за зберігання музейних експонатів.

"Ми повернули додому не просто цінності, які були вивезені з Криму в 2013 році, а частинку своєї історії. Для СБУ, як і загалом для нашої держави, ця справа – символічна. Вона показує, що Україна ніколи не віддає того, що належить їй по Закону. Так само, як українці повернули «Скіфське золото», так само повернемо Крим, Донбас і решту окупованих територій", - зазначив голова спецслужби Василь Малюк.

Історія Скіфського золота

Хронологічні рамки колекції охоплюють часовий проміжок між античною добою по епоху середньовіччя. В основі колекції - прикраси, предмети декоративного та прикладного мистецтва, предмети побуту (ложки, тарілки, глечики), озброєння. Це предмети, що використовували тогочасні етнічні культури Криму - скіфи, готи, сармати.

Презентація Скіфського золото. Фото LIGA.NET
Презентація Скіфського золото. Фото LIGA.NET

"Центральний музей Тавриди" представив 451 експонат, що були виявлені під час досліджень на території Скіфського Неаполя (Сімферополь). Музеєм представлені бронзові та срібні прикраси кінської зброї сарматів, ліпні посуди-вододіли IV століття тощо.
Бахчисарайський історико-культурний заповідник надав на виставку 215 експонатів, що знайдені в Усть-Альмінському некрополі (під Бахчисараєм), могильнику Сувлу-Кая.

Вартість колекції оцінюють в 1,4 млн євро. Фото LIGA.NET
Вартість колекції оцінюють в 1,4 млн євро. Фото LIGA.NET

Загальна вартість всієї колекції - 1,4 млн євро, а вага всіх елементів разом складає 2,6 тони. В Україну Скіфське золото приїхало у вантажівці, зараз воно знаходиться на території Києво-Печерської лаври (саме там розташовано Скарбницю Національного музею України).

Судова тяганина тривала 10 років

565 стародавніх цінних предметів поїхали з Криму ще напередодні захоплення півострова. Виставки проходили з 3 липня 2013-го в Рейні, а потім - в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Після захоплення Криму виставка стала об'єктом судових суперечок.

Частина колекції, що належить музеям материкової України, повернулася додому вже у вересні 2014 року. Далі тривали суди. В грудні 2016-го окружний суд Амстердаму ухвалив: колекція належить Україні, а не окупованому Криму. Але "влада" Криму подала апеляцію, і лише за п'ять років, в жовтні 2021-го, Апеляційний суд Амстердама задовольнив клопотання України, також вирішивши, що колекція має повернутись до Києва.

Майже 10 років колекція провела в музеї Аларда Пірсона в Амстердамі. Фото LIGA.NET
Майже 10 років колекція провела в музеї Аларда Пірсона в Амстердамі. Фото LIGA.NET

Кінцеве рішення приймалось Верховним судом Нідерландів. 9 червня 2023-го він підтвердив усі попередні рішення, і музей Алларда Пірсона кінець-кінцем передав колекцію Національному музею історії України. І вже 22 листопада стало відомо, що Нідерланди анулювали всі борги за зберігання колекції. В понеділок, 27 листопада, цінності повернулися до України.

Небанальні розваги та безкоштовні музеї

Нагадаємо, раніше Інформатор складав власний Топ-6 небанальних розваг у Києві. Ми дізнались, де в столиці можна розбити голову путіну, подивитись німе кіно зі справжнім тапером чи врятуватись від акули.

Також ми розкривали лайфхак про те, коли та як саме у Києві можна відвідувати музеї та різноманітні заходи безкоштовно. До прикладу, ми розповіли, де знаходиться автограф співзасновника Apple Стіва Возняка та вцілілий Шахед. Ми також підготували перелік з 6 турів та екскурсій, які можна відвідувати за умови попередньої реєстрації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.