Фахівці Держводагентства пояснюють: плин забрудненої плями Десною сповільнився через розширення ріки, а також завдяки зусиллям Міндовкілля, що встановило аераційні установки вище за течією, відтак, чорна вода може і зовсім не дійти до Києва
Пляма забруднення, що наближається до Києва Десною, ще не дійшла до меж столиці, хоча вже й рухається в межах Київської області. Інформатор перевірив "на око", чи є ознаки появи забруднювача у воді в річці біля столиці: місцева фауна почуває себе чудово, а рибалка, на ім'я Андрій - єдиний на всьому березі - каже, що риба клює непогано, відтак, має гарний апетит. Та й у Міндовкілля стверджують: хоч розслаблятися й зарано, все ж забруднення стало менш концентрованим.
Це був вже другий наш візит на Десну: під час попереднього, ще в останніх числах серпня, ми побачили, що береги річки окупували рибалки та пляжники. Тепер нам вдалося розшукати "аж" одного рибалку, ветерана війни з Росією, на ім'я Андрій. Він встановив аж три вудки: каже, що риба клює чудово, що свідчить про її апетит - а якщо вона голодна, то точно здорова.
"Бачте, вода виглядає нормально, смороду немає, риби багато. Інакше б не було малька і хижака - сам я особисто щуку не витягав, але вчора хлопці ловили тут щук. Це - сигнал, що поки в ріці біля Києва все нормально", - розповів Андрій Інформатору.
На відміну від попереднього візиту до Десни, береги знелюдніли: немає ані відпочивальників з шезлонгами, ані молоді, що приїздить велосипедами погуляти. Можна припустити, що нарід закинув їздити на Десну саме через дані про небезпеку. У тому, що вода в ріці ще відносно чиста, Інформатор переконався особисто: вона прозора, без сторонніх запахів, а біля берегів сиділи традиційні місцеві спостерігачі, кумки: щойно ми підійшли - десятки їх занурились у воду без жодного остраху.
Де саме фізично перебуває пляма, вирахувати нескладно. В неділю, 15 вересня, у Держагентстві водних ресурсів України повідомили, що вона перебуває між селами Літки та Рожни на Київщині. А заступник голови відомства, Ігор Гопчак, додав, що якщо раніше вона рухалась зі швидкістю до 10 км на день, то нині шкідливі речовини сповільнилися до 3 км.
"Зараз речовини за 50 км від Києва і, цілком ймовірно, до столиці не дістануться. Зокрема, через заходи із насиченням киснем водойм аераційними установками, розбавлення у водах та перепад глибин, які є у Десні", - цитує посадовця телеканал "1+1".
Тим часом у Міндовкіллі повідомили: забруднення, що рухається Десною, стало менш концентрованим. Якість водозаборів у самому Києві ще в межах норми, а от у водозаборі міста Бровари (ймовірно, розташований там-таки, у Пухівці) вже фіксується незначна зміна по хімічному споживанню кисню з 28,37 до 33,2 міліграма на дециметр кубічний (норма - 30 мг/дм куб). Розчинений кисень вище норми, хоч і трохи знизився з 6,22 до 5,4 міліграма на дециметр кубічний.
Інформатор розшукав станцію "Київводоканалу", на якій проводять забір води для проведення хімічних перевірок. Міцний чолов'яга, що працює на станції, розповів нам, що співробітники приїздять на станцію декілька разів на добу, щоб відібрати зразки води для аналізу - відтак, спостереження за якістю дійсно ведеться на рівні.
Нагадаємо, декілька днів тому Інформатор повідомляв, що забруднення води в Десні рухається до Києва, але концентрація речовини зменшилася через розбавлення у великій кількості води. Пляма вже просунулася річкою на 242 кілометри, але до Київської області ще не увійшла. Крім того, ПрАТ "АК "Київводоканал" готовий очищувати воду, і наразі загроз для питного водопостачання киян наразі немає.
Також ми повідомляли, що, згідно з попереднім прогнозом Укргідрометцентру, пляма мала б прибути до столиці вже 14-15 вересня. Тим часом на Київводоканалі співпрацюють з Міндовкілля в плані розробки заходів на випадок, якщо якість води біля водозаборів дійсно суттєво погіршиться.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.