На Київводоканалі співпрацюють з Міндовкілля і розробляють заходи на випадок, якщо якість води біля водозаборів дійсно суттєво погіршиться, щоб негайного відкоригувати технологічні процеси, аби показники якості питної води відповідали всім вимогам
Укргідрометцентр оновив свої прогнози з приводу плину плями забруднення річкою Десна у Чернігівській та Київській областях. Тепер, за даними фахівців, вона прибуде до столиці лише 14-15 вересня. Тим часом, на Київводоканалі співпрацюють з Міндовкілля в плані розробки заходів на випадок, якщо якість води біля водозаборів дійсно суттєво погіршиться.
Про нові строки прибуття брудної води до гирла річки Десна у Київській області повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів на своєму сайті. Згідно з даними відомства, отриманими від Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня.
"Усі служби працюють над тим, аби ситуація стабілізувалася. Зокрема, Міндовкілля співпрацює з ПрАТ "АК "Київводоканал" щодо розробки комплексу заходів на випадок можливого погіршення якості води біля питних водозаборів", - йдеться у повідомленні відомства.
Посадовці запевняють: у випадку, якщо якість води погіршиться, ПрАТ "АК "Київводоканал" готовий негайного відкоригувати технологічні процеси, аби показники якості питної води відповідали вимогам Державних санітарних норм і правил. Сьогодні, кажуть в Мінприроди, такі ризики відсутні, а лабораторії Держводагентства, ДЕІ та Київського міського центру контролю і профілактики хвороб МОЗ посилено моніторять води Сейму та Десни, у тому числі і в районі питних водозаборів Києва.
"Наразі у відібраних пробах питної води в контрольних точках централізованого водопостачання міста Києва перевищення за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками не виявлені", - додають фахівці.
Станом на ранок 10 вересня, стверджують в Мінприроди, брудна пляма посунулася на 7-8 км південніше Чернігова, до села Шестовиця. При цьому забруднення вже не має однорідного характеру, як було раніше. Але інші "спецефекти", як-от потемніння води, специфічний запах, скупчення мілкої риби під берегом, поодинокі випадки її загибелі - все ще присутні.
"Вцілому по Десні у Чернігівській області триває процес переміщення забруднення по руслу річки. Найгірші показники фіксуються у с. Боромики та м. Чернігів. Вміст розчиненого кисню у Десні в районі с. Боромики знизився до 0,26 мг кисню на дм³ (норма 4 мг/дм³). Перевищення вмісту марганцю у 3,8-8,4 раз фіксується у пунктах с. Пекарів, с. Боромики та м. Чернігів та становить 0,38-0,84 мг/дм3 при нормі 0,1 мг/дм3", - зазначають у відомстві.
Також у Мінприроди вкотре нагадали, що в жодній з річок немає перевищень пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, легких органічних сполук чи важких металів. Вода не є токсичною - а забруднення має виключно органічний характер, додають у відомстві.
В свою чергу, еколог, очільник Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко стверджує: йдеться про забруднення річок амонієм. Це - саме органічна речовина, і, найімовірніше, вона походить з російських виробництв спирту чи цукрового заводу, розташованих в містечку Тьоткіно Курської області. А на те, щоб повністю очистити Десну і Сейм від забруднення, піде 1-2 роки.
"Коли в річку потрапляє бруд, зробити вже нічого особливо не можна. Все, що робить зараз Мінекології, або ДСНС - підводні компресори тощо - особливого ефекту не дасть. А головні чинники, що захистять Київ, такі: чим більше води, тим менше розчину, а також - чим холодніше, тим більше кисню буде у воді", - стверджує еколог в ефірі Новини LIVЕ.
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що, за прогнозом, забруднена вода в річці Десна мала досягти Києва 10 вересня. Найбільшою проблемою є те, що водою з Деснянської водозабірної станції забезпечується більшість мешканців столиці. Йдеться про майже всі райони - у Київводоканалі кажуть про 60% споживачів. Втім, у Міндовкілля заспокоюють: там кажуть, що рух забруднення Десни в напрямку Києва в межах Чернігівщини сповільнюється.
Також ми писали про небезпеку, що чекає на Десну в районі Києва. Вона на деякий час вже стала забороненою зоною як для мешканців області, так і для киян. На ній не можна ані рибалити, ані купатися, ані навіть переправлятися через неї човном. Справа в тому, що вода в ріці вище за течією була, ймовірно, отруєна росіянами. В області вже провели позачергове засідання спеціальної обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, і вона прийняла рішення "закрити" річку для територіальних громад області.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.