Рятувати унікальний живопис допоможуть японці: що зроблять у церкві Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі

Україна отримала грант для відновлення культурних пам’яток, що постраждали від війни або можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час

церква Всіх Святих Києво-Печерська Лавра
Храмовому живопису загрожує знищення, якщо не вжити невідкладних заходів

Збудована в Києві наприкінці XVII століття коштом гетьмана Івана Мазепи церква Всіх Святих нарешті дочекалась реставрації, якої потребувала вже дуже давно. І це буде найкраща данина пам’яті Мазепі як одному з головних меценатів побудови Києво-Печерської лаври в її сучасному вигляді. А от рятувати храм та його унікальне внутрішнє оздоблення будуть на кошти японців.

Шанс на порятунок церква Всіх Святих отримала завдяки гранту для відновлення культурних пам'яток, що постраждали від війни. Його нещодавно отримала Україна в межах проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду, повідомляють у Національному заповіднику Києво-Печерська Лавра. На щастя, храм не зазнав руйнувань через ворожі обстріли, але до списку на відновлення потрапили не лише обʼєкти, зруйновані росіянами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.

До того ж церква Всіх Святих потребувала термінової реставрації, через поганий стан споруди вона закрита для відвідувачів. А особливе занепокоєння фахівців викликав стан храмового живопису, який знаходиться на межі втрати. За словами заступника генерального директора Заповідника Івана Яговенка, наразі служба головного архітектора надала всі пропозиції для формування техзавдання для проектувальників, які будуть переглядати та оновлювати документацію.

Річ у тому, що проекта документація вже розроблялась, але 14 років тому - за цей час і стан церкви значно погіршився, і з’явились нові методи реставрації. Тому ЮНЕСКО оголосить конкурс для проведення коригування проектної документації. Вона передбачатиме три етапи: актуалізація документації, першочергова консервація живопису та проведення реставраційних робіт. 

Пантеон Національних Героїв та розкопки у Лаврі

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об'єднає простір від ст.м. "Арсенальна", через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України в II світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши "Молитовне коло діалогу", місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.

Також ми писали, що Національний заповідник Києво-Печерська лавра бажає запрошувати до себе ветеранів ЗСУ на польові археологічні розкопки. Вчена рада заповідника вже затвердила план польового сезону науково-дослідного відділу археології на 2024 р., і, якщо їй довірять роботу з ветеранами, до команди долучиться британський дослідник, старший археолог оборонного відомства Сполученого королівства Річард Осгуд. А розкопки проводитимуть там само, де й тогоріч (і де вдалося знайти чимало цікавих артефактів) - у Митрополичому саду Лаври.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube