Прощавайте, Єсенін і Достоєвський: Київрада готує нову хвилю перейменувань у столиці

Депутати планують викреслити з карти Києва прізвища російських та радянських діячів: Чаадаєва, Тургенєва та Нахімова, натомість, переназве топоніми іменами українських діячів, що мають стосунок до російсько-української війни, а також науковців та актора Богдана Ступки

Перейменування топонімів у Києві
Найімовірніше, перейменування заплановано провести вже на найближчому сесійному засіданні Київради

Київ готується до чергової хвилі перейменувань. Тепер Київрада планує викреслити з мапи столиці півтора десятки прізвищ російських та радянських діячів культури, мистецтва та військових часів. Серед них - Сергій Єсенін, Іван Тургенєв, Федір Достоєвський та Сергій Станіславський. Натомість, постануть топоніми, названі на честь українських військовиків, науковців, ще не надто відомих широкому загалу, а також Богдана Ступки та Максима "Далі" Кривцова.

Нові назви для топонімів кияни обрали самостійно, під час опитування у "Києві Цифровому". У більшості випадків нові назви були обрані безальтернативно - голоси за них віддавала переважна більшість киян. Вносити нові назви до Київради випало міському голові - саме Віталій Кличко є суб'єктом подання більшості з назв, і голосуватимуть за них, найімовірніше, вже на найближчому засіданні Київради.

Інформатор зібрав короткі анотації про старі назви вулиць та нові, запропоновані киянами. Загалом переназвуть 11 вулиць, причому нині на сайті Київради є подробиці про нові назви для 10 топонімів. Ще одну вулицю, Стрілкову у Голосіївському районі міста, запланували перейменувати, але забули викласти подробиці про нову назву (а також причини зміни найменування - топонім явно не названо на честь когось із радянських діячів).

Вул. Івана Тургенєва у Дарницькому районі, названу на честь російського письменника, - назвуть іменем Миколи Волковича, хірурга, доктора медицини, професора, академіка ВУАН, що роками працював у Київському університеті та Олександрівській лікарні у середмісті Києва, і створив українську школу хірургів та ортопедів.

Вул. Миколи Заслонова у Дарницькому р-ні, що нині носить ім'я радянського партизана у роки Другої світової - назвуть іменем Геннадія Афанасьєва, активіста громадянського спротиву російській окупації Криму у 2014-му, що був затриманий ФСБ та провів понад 2 роки у російському полоні, а згодом, після початку повномасштабного вторгнення, - добровольцем став до лав ЗСУ і загинув під с. Білогорівка в Луганській області в грудні 2022-го.

Вул. Петра Чаадаєва у Дніпровському районі, що названа на честь російського філософа і публіциста ХІХ ст., - дадуть ім'я Єлизавети Шахатуні, однієї з засновників ДП "Антонов", однієї з найкращих світових фахівчинь із дослідження міцності літаків (під її керівництвом випробовували Ан-2, Ан-8, Ан-10, Ан-12, Ан-24, Ан-30, Ан-32, Ан-74, а також найбільші у світі літаки Ан-22 "Антей", Ан-124 "Руслан", Ан-225 "Мрія").

Вул. Нахімова на Подолі, що носить ім'я російського адмірала, - назвуть іменем Миколи Кравченка, ветерана полку "Азов" та ідеолога цього військового з'єднання, начштабу партизанського загону "Чорний корпус", який загинув у березні 2022-го під Києвом.

Вул. Сергія Станіславського у Печерському районі, що названа іменем російського театрального режисера Костянтина Станіславського, назвуть іменем Богдана Ступки, Героя України і почесного громадянина Києва, українського актора театру і кіно, лауреата численних премій та звань.

Вул. Сергія Єсеніна у Святошинському районі, що була названа так із 1965 року, коли її щойно створювали, - назвуть вулицею Скарбовою: цю назву запропонували на честь історичної місцевості Скарбовий ліс, в напрямку якої проходить вулиця.

Пров. Федора Достоєвського на Подолі, названий на честь російського письменника та філософа, перейменують на честь Максима Кривцова. Це український поет, громадський діяч та військовослужбовець, молодший сержант ЗСУ з позивним "Далі", кавалер ордена "За заслуги" ІІІ ступеня посмертно.

Пров. Вешенського у Деснянському районі отримав назву у 1957 році, втім, цікаво, що дослідники топонімів з КМДА не спромоглися встановити, на честь кого саме його було названо. Відтак, його також вирішили деколонізувати - про всяк випадок. А назвуть на честь В'ячеслава Радіонова, українського військового льотчика, Героя України (посмертно), який загинув в лютому 2022 року при виведенні авіації з-під ракетного удару по аеродрому Василькова.

Вул. Брюсова на Подолі, названу на честь російського письменника і перекладача - назвуть на честь Валентини Радзимовської, професорки, докторки медичних і фізіологічних наук, засновниці української школи фізіологів та біохіміків.

Вул. Боткіна у Солом'янському районі, названу на честь російського лікаря-терапевта, засновника наукової медицини у Російській імперії, - назвуть на честь професора Михайла Павловського, відомого українського вченого у галузях механіки та економіки, засновника і першого декана факультету авіаційних і космічних систем, народного депутата трьох скликань, міністра промисловості України в 1992 році.

Темпи перейменувань наростають: у області нові назви мають 316 вулиць

Нагадаємо, днями Інформатор повідомляв про те, що у семи районах Київської області перейменовано 316 вулиць, що нагадують про минулу залежність від Росії. Деяким вулицям повернули історичні назви, деяким – присвоїли імена українських вчених, художників, державних діячів. Загалом робота топонімічних комісій тривала 9 місяців. А найчутливіші питання допомагав вирішувати Український інститут національної пам'яті.

А на початку 2024 року ми писали про те, що у Києві перейменували в процесі дерусифікації та декомунізації ще десять міських об'єктів, зокрема проспект Повітрофлотський. Зміна назв міських об'єктів сприяє тому, що на карті столиці з'являються топоніми, пов'язані з історією нашої держави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube