Демонтаж пам'ятника Щорсу завершено: під час робіт стався іронічний інцидент - фото, відео

Читать на русском

Пам'ятник Миколі Щорсу відітнули від постаменту та спустили донизу автокраном, при цьому від радянського діяча відділився елемент декору

Читать на русском
Демонтаж пам'ятника Щорсу у Києві
Щорс "втратив" бінокль під час демонтажу так само, як, за відомим радянським міфом, впустив його під час загибелі

Пам'ятник Миколі Щорсу відітнули від постаменту та спустили донизу автокраном, при цьому від радянського діяча відділився елемент декору

Пам'ятник Миколі Щорсу у Києві було остаточно демонтовано. Роботи комунальних служб зі знесення скульптурної композиції, присвяченої червоному командиру часів захоплення України радянськими військами початку ХХ ст, тривали понад 6 годин. Наразі монумент знаходиться поряд з постаментом, на якому провів 69 років, в подальшому його перевезуть до місця постійного зберігання в Державному музеї авіації ім. Антонова.

Роботи з демонтажу пам'ятника Миколі Щорсу були успішними попри побоювання міської влади. 7-тонний монумент спочатку відрізали від постаменту, а потім зняли за допомогою автокрану "Зубр", що здатен підіймати до 15 тонн вантажу. Врешті, 13,8-метрову статую поклали до підніжжя постаменту на газон.

Копита коня відтинали від постаменту болгаркою
Копита коня відтинали від постаменту болгаркою
Район залізничного вокзалу червоний командир бачить востаннє
Район залізничного вокзалу червоний командир бачить востаннє

Під час демонтажу, щоправда, стався інцидент - Щорс "загубив" бінокль, що знаходився на грудях в людської фігури. Проте кияни, що спостерігали за процедурою демонтажу, повернули елемент його власникові. Слід зазначити, що для проведення робіт довелося частково перекривати рух бульваром Тараса Шевченка у Києві - саме тому для демонтажу було обрано вихідний день, щоб не паралізувати рух центром міста.

Під час демонтажу радянський герой втратив бінокля
Під час демонтажу радянський "герой" загубив бінокль

Telegram oembed: https://t.me/u_now/120222

Могли розпиляти навпіл

Цікаво, що напередодні представники столичної влади називали знесення скульптурної композиції складною роботою. Через це, мовляв, міським службам довелося спеціально вивчати, як проводити технічні роботи зі зняття монументу.

"Технічно можливо розрізати саму статую Щорса і прибрати його з коня. На жаль, за таких умов більша частина "людини" не буде збережена - вдасться зберегти лише верхню частину. Цей бюст можливо зняти обережно і зберегти для переміщення у майбутній музей радянської окупації", - розповідав депутат Київради, радник мера столиці Дмитро Білоцерковець.

Тепер на Щорса чекатиме доля монументів-попередників. Його доправлять до Державного музею авіації України ім. О.Антонова, де зберігатимуть, аж поки не буде створено музей російської окупації. Туди перенесуть і встановлять пам'ятники і монументи, що їх було знесено у Києві через зв'язки з історією і культурою росії та срср. Наразі в столиці прибрали вже понад 60 пам'яток, що відповідають цим критеріям, зокрема, російському поетові Олександру Пушкіну.

Порожній постамент поки стоятиме на своєму місці
Порожній постамент поки стоятиме на своєму місці

 Хто такий Щорс і чим так важливий бінокль

Микола Щорс родом з Чернігівщини. Був радянським військовим діячем, одним з більшовицьких командирів під час російсько-української війни, зокрема, брав участь в червоногвардійських повстанських формуваннях. В лютому 1919-го Богунський полк в складі Першої української радянської дивізії під його командуванням зайняв Київ, звідки відійшли війська УНР.

Радянська пропаганда активно використовувала його образ з 1930-х, коли йому приписували знайомство з Володимиром Ульяновим (Леніним) та "партизанське минуле" в Сибіру. Навіть загибель Щорса було оповито легендою - нібито він помер від "кулі петлюрівського кулеметника". Причому перед смертю, за відомим міфом радянських часів, командир стискав в руках саме бінокль - той самий, який "впустив" його пам'ятник. Проте версія не витримала критики - пізніше вбивцею "червоного" командира назвали Павла Танхіль-Танхілевіча, політичного інспектора Реввійськради 12-ї армії (де-факто, розвідник з особливих доручень).

Пропонували залишити коня, прибравши вершника

Нагадаємо, рішення про виключення пам'ятника Миколі Щорсу з Держреєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини було прийнято 10 листопада. Одночасто таке рішення прийняли щодо монумента Олександрові Пушкіну.

Ще раніше в одному з інтерв'ю екс-міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко пропонував не зносити пам'ятник цілком, залишивши коня, а прибравши лише вершника. Адже пам'ятник Щорсу - одна з лише двох кінних статуй столиці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.