На Європейській площі у Києві розморозять скандальний будмайданчик: зведуть хмарочос чи два менші будинки

У столиці видано дозвіл на будівництво офісно-готельного комплексу Столичний на Хрещатику, одразу за готелем Дніпро: в документах сказано, що зводитимуть 10-поверхові будівлі, втім, активісти-пам'яткоохоронці підозрюють, що будуватимуть все ж 35-поверховий хмарочос

Будівництво центр Києва
Обидва варіанти свого часу пропонувалися власником земельної ділянки Київраді: перший - велетень на 35 поверхів, другий - споруди більш поміркованих розмірів

У Києві готується до "розморожування" вже призабутий будівельний конфлікт. Днями Державна інспекція архітектури та містобудування видала дозвіл на будівництво офісно-готельного комплексу "Столичний" на Хрещатику, поблизу готелю "Дніпро". Проте чи це той самий хмарочос, який вже збиралися будувати, проте через протести громадськості плани довелося спочатку відкласти, а потім - і скасувати, незрозуміло.

ДІАМ видала документ 13 серпня, про це свідчать дані на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Про це повідомляє видання LIGA.net. Замовником будівництва є ТОВ "Грааль", а його бенефіціари - Ігор Ніконов (KAN Development), Офер Керзнер (City Capital Group) і Олег Гавриляк, як йдеться у даних YouControl.

Згідно з дозвільною документацією від ЄДЕССБ, офісно-готельний комплекс з апартаментами під назвою "Столичний" мають звести на ділянках на вул. Хрещатик, 5, вул. Хрещатик, 5 В, вул. Хрещатик, 7/9, вул. Грушевського, 4 Б. Власне, це ділянки поруч із готелем "Дніпро", який розташований на вул. Хрещатик, 1/2.

Проєкт розроблено Творчою архітектурною майстернею А. Пашенько. Будівля чимала - це дві 10-поверхові споруди. Саме так виглядав другий, "компромісний" з громадою, варіант забудови. Перший, проти якого й протестували, виглядав значно менш зваженим - це була 35-поверхова будівля просто на місці нинішньої "заброшки".

До того, що зводитимуть саме другий варіант, хмарочос, схиляються активісти пам'яткоохоронної спільноти "Цегла". За їхніми даними, умови містобудування саме під хмарочос видали у КМДА ще у 2021 році. Крім того, того ж року Київрада поновила договори оренди комунальної землі. І будуватимуть саме 35-поверхівку, кажуть у "Цеглі".

Але у документі від ЄДЕССБ поверховість вказана чітко та обмежена 10 поверхами. Крім того, говориться, що гранична висота будівлі у цій локації становить 34 метри, що виключає зведення хмарочоса. Але й загальна площа будинку чимала – 44,1 тис. кв. м, корисна – 38,3 тис. кв. м. У будівлі під апартаменти відведено 21,6 тис. кв. м площі, причому загалом буде 219 номерів. Ще 1809 кв. м займуть офіси, 2189 кв. м – торгові приміщення. Площа підземного паркінгу – 4,5 тис. кв. м. Чи можна розмістити усі ці "квадрати" в 10-поверхівці - питання до архітекторів.

Зазначимо, що КМДА віддала ділянку під забудову ТОВ "Грааль" ще 2003 року. Тоді компанію визнали переможицею інвестконкурсу на реконструкцію Європейської площі у Києві, включно зі зведенням комплексу приміщень і облаштуванням підземного простору під Хрещатиком і вул. Грушевського.

LIGA.net нагадує, що центральним елементом проєкту реконструкції мало стати будівництво хмарочоса – офісно-готельного комплексу "Столичний" на кілька десятків поверхів. Ці плани привели до протесту громадськості, оскільки земельна ділянка розташована в межах історичного ареалу памʼятки містобудування місцевого значення "Вулиця Хрещатик" і частково – в межах буферної зони обʼєкта ЮНЕСКО.

У 2021 році Київміськрада проголосувала за поновлення компанією "Грааль" договору оренди земельної ділянки на вул. Хрещатик, 5 та передання сусідньої земельної ділянки на вул. Грушевського, 4 Б під забудову. Тоді депутатам показували передпроєктні зображення, в яких про будівництво хмарочоса вже не йшлося. На рендерах було показано проєкти будинків в один рівень із сусідніми.

Як забудовники знищили садибу Зеленських і тепер її відновлюватимуть, а суд змусив самих забудовників знести свої споруди

Нагадаємо, наприкінці липня Інформатор писав про те, що спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Ввечері 19 липня будівельники знесли садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми розповідали, що у першій декаді червня на ринку нерухомості Києва стався тривожний прецедент. Столичний Господарський суд прийняв рішення, яким повернув дві земельні ділянки у власність київської громади. Їх, як довела прокуратура столиці, незаконно передали під забудову - а на цій землі вже звели коробки одного з ЖК. За рішенням суду, будівлі мають знести. Хто та як демонтуватиме споруди, а також що робити інвесторам, які вклалися у будівництво, дізнався Інформатор.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube