До списку увійшли Stolitsa Group Владислави Молчанової, Інтергал-Буд Володимира Зубика та Saga Development Андрія Вавриша
За даними Держстату, у довоєнному 2021 році в експлуатацію було здано понад 11,4 млн квадратних метрів житла. У 2022 році ця цифра скоротилася до 7,1 млн квадратів, а за підсумками 2023 року склала близько 7,4 млн. В умовах повномасштабної війни небагато компанії продовжують активне будівництво. Про це 10 квітня 2024 року написав у дослідженні сайт «Мінфін».
Зараз найшвидше відновлюється сегмент приватних будинків. У 2022 році за цим напрямком в експлуатацію здали близько 2,8 млн квадратних метрів, а торік — майже 3,5 млн.
Згідно з аналізом порталу, рейтинг забудовників столиці виглядає так
«За підсумками 2023 року, обсяги зданого в експлуатацію багатоповерхового житла навіть скоротилися, порівнюючи з 2022 роком. Якщо в перший рік війни в експлуатацію здали понад 4,2 млн квадратних метрів, то у 2023 році — лише близько 3,9 млн. Це означає, що темпи добудови вже розпочатих об'єктів поки що недостатньо високі», - написано у матеріалі.
За даними сайту, деякі забудовники свідомо вдаються до хитрощів — імітують пожвавлення робіт на будівельних майданчиках, намагаючись, таким чином, переконати покупців вкладати гроші у житло. Але, фактично, роботи просуваються дуже повільно.
Порівнюючи з 2022 роком, обсяги робіт у житловому секторі минулого року збільшилися на 11,1% — до 22,3 млрд гривень.
За даними Держстату, минулого року дозволів на будівельні роботи видали на 4,2 млн квадратних метрів, що на 37% менше, ніж за підсумками 2022 року.
«Кількість заявлених у нових багатоповерхівках квартир скоротилася в 1,8 рази — до 46,2 тисячі. Це дуже тривожний дзвіночок», - йдеться у дослідженні сайту «Мінфін».
За таких темпів вже цього року може з’явитися дефіцит готового житла на первинці.
«Нових стартів об'єктів останні два роки в столиці практично не було, тому вже цього року виникне розрив між добудованими об'єктами, квартири в яких розкуповуються, і тими, що тільки-но доведеться збудувати і здати в експлуатацію», — зазначає рієлтор Ірина Луханіна.
Така ситуація з запуском нових проєктів не є однаковою у різних регіонах України. Якщо у Києві загальна площа будівництва нового житла скоротилася на рекордні 66% (до 299,4 тисячі квадратних метрів), то, наприклад, у Львівській області — лише на 14% (до 870,3 тисячі квадратних метрів). На Івано-Франківщині, навпаки, різко зросла кількість нових будмайданчиків.
Через таку нерівномірність до західних областей України частково перетікає й попит на житло.
На будівельний ринок могли б вплинути продажі житла за пільговою іпотекою «єОселя» та за програмою «єВідновлення», проте цього не сталося.
«У програмах бере участь лише близько 60% забудовників. Покупці шукають готове житло, бажано з ремонтом і навіть меблями. Якби компанії вклалися у ремонтні роботи та запропонували вже повністю підготовлені до заселення квартири, то потік покупців був би набагато більше. Але, очевидно, коштів на ремонти немає ані у людей, ані у забудовників. Тому частина потенційних покупців йдуть на вторинку», — зазначила Луханіна.
Не дивлячись на це, багато компаній підвищують ціни на нерухомість. За даними ЛУН, якщо у травні 2022 року квадратний метр житла на первинці у Києві коштував 40 тис. грн, то станом на квітень 2024 року цінник зріс до 49,1 тис. грн. Найбільший попит має житло «економкласу».
У січні 2020 року жінка уклала угоду про купівлю квартири у ЖК Art Парк на вулиці Бориспільській, 67 у Києві. Сторони домовилися, що строк прийняття в експлуатацію будинку - 4 квартал 2021 року.
До початку повномасштабного вторгнення жінка внесла в рахунок оплати за квартиру 529 тис. 160 грн. Останній платіж було зроблено 25 лютого 2022 року. Однак квартири так і не отримала.
У грудні 2023 року суд розірвав угоду про купівлю квартири у ЖК Art Парк та вирішив, що жінці мають повернути 529 тис. 160 грн, які вона заплатила за житло. Окремо, інвесторці мали компенсувати моральну шкоду у сумі 7000 грн.
Інформатор писав, що суддя підказала, як повернути гроші за квартиру у ЖК Lego House у Києві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.