Михайло Кальницький: Навіть у найкращі свої часи садиба Зеленських навряд чи могла б стати об’єктом культурної спадщини

Історик та києвознавець розповів Інформатору, чому під час наради Консультативної ради Департаменту охорони культурної спадщини Києва був єдиним, хто не рекомендував внести садибу Зеленських та будинок Барбана до реєстру пам’яток архітектури

садиба Зеленських знесення
Михайло Кальницький досліджував історію садиби Зеленських і вважає: будівлі "створюють враження важливої" без причин на те

Запекла боротьба громадських активістів за надання охоронного статусу вже зруйнованій садибі Зеленських нарешті закінчилась їхньою перемогою. Наразі вона вже вдруге стала пам’яткою посмертно, після того, як статус зруйнованого 19 липня будинку визнав Мінкульт. І якщо 22 липня Консультативна рада Департаменту охорони культурної спадщини (ДОКС) вирішила, що облікова документація не відповідає вимогам Порядку обліку об’єктів культурної спадщини, то вже за місяць, 22 серпня, “оновлена та доповнена” документація цілком влаштувала чиновників. 

"Садиба вже не є автентичним об'єктом"

Як зазначає на своїй сторінці в соцмережі пам’яткоохоронець Дмитро Перов, який весь цей час боровся за охоронний статус садиби Зеленських, “за” це рішення проголосували всі, окрім відомого києвознавця, журналіста та історика Михайла Кальницького. Чому він не підтримав надання садибі Зеленських статус пам’ятки історії та архітектури місцевого значення, дізнався Інформатор.

“Я подивився на певні історичні матеріали стосовно цього будинку, і в мене склалося враження, що історична довідка недостатньо подає його реальну історію, а створює враження якоїсь важливої споруди без якихось на це причин. Я більш-менш розібрався, яким чином цей будинок з'явився, який мав вигляд в різні часи і що собою представляв. І думаю, що навіть у кращі для нього часи він навряд чи міг би стати об’єктом культурної спадщини”, - зазначає Михайло Кальницький.

ДОКС голосує за надання статуса садибі Зеленських, Михайло Кальницький - єдиний, хто не підняв руку "за". Фото: пам'яткоохоронна спільнота ЦЕГЛА
ДОКС голосує за надання статусу садибі Зеленських, Михайло Кальницький - єдиний, хто не підняв руку "за". Фото: пам'яткоохоронна спільнота ЦЕГЛА

Крім того, історик звертає увагу на те, що відбулася певна маніпуляція: чомусь скрізь, зокрема, і в обліковій документації подається зображення двоповерхового з підвалом будинку, яким він був перед ганебним знищенням у липні. Але ж він уже на 50% був новоділом, хоча і мав більш привабливий вигляд, ніж автентичний.

“Але він вже не є автентичним об’єктом, а ми у такий спосіб заплутуємо картину, збиваємо орієнтири, і нам буде складніше доводити надалі, що ті чи інші будинки є пам’ятками. До того ж, будь-який суд за п'ять хвилин розіб’є всі ці ухвали та рішення, і це дуже погано, бо розв’язує руки забудовнику. Тож, тепер, коли активісти намагалися довести те, чого немає, і якимось чином переконали в цьому фахівців, боюсь, що в суді буде складно, і забудовник скаже, що нічого нікому не винен і буде робити, що хоче. Тому такий спосіб опиратися забудові, можливо, більш ефектний, але навряд чи ефективний за результатами. Та це виключно моя думка, а у кожного свої міркування”, - розповів Михайло Кальницький.

Садиба Барбана: нарешті знайшли історичну цінність

Щодо садиби Барбана, що розташована на Обсерваторній, 6, довготривала боротьба активістів щодо надання їй статусу пам’ятки архітектури та порятунку від знищення нарешті дала результати. На місці садиби, збудованої наприкінці XX століття, планували звести житловий комплекс. І три роки тому забудовник навіть зніс частину садиби, після чого РНБО зобов'язала КМДА надати будівлі охоронний статус, а забудовника - поновити зруйновану частину. Тоді Мінкульт та міська влада перекладали відповідальність одне на одного, але до Реєстру нерухомих пам’яток України садибу Барбана так і не внесли. 

Садиба Барбана є зразком одноповерхового житла середнього класу із цегляним декором, зазначається у Вікіпедії. В обґрунтуванні, яке ще 2015 року підготував Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень, було зазначено, що це «рідкісний взірець одноповерхового садибного будинку. Прикрашений вишуканим неокласичним декором — русти, лиштви, складний карниз. Цінна пам'ятка культурного надбання міста Києва». Проте тільки за 9 років Консультативна рада Департаменту охорони культурної спадщини Києва порекомендувала внести садибу Барбана до реєстру памʼяток архітектури.

«Що стосується садиби Барбана, то документацію на цей об’єкт також доповнили. Тепер в обліковій картці зазначена як містобудівна, так і архітектурна й історична цінність будинку. Він є характерним зразком одноповерхового особняка початку ХХ століття. А історична цінність будівлі пов’язана з визначними діячами медицини, культури та мистецтв», – зазначають у КМДА із посиланням на заступницю голови КМДА Ганну Старостенко.

До речі, крім цих двох садиб, навколо яких тривають скандали, у чиновників дійшли руки облікову документацію на низку інших об’єктів. Йдеться про Печерське міське парафіяльне училище (пров. Бутишів, 11), флігель садиби київського війта Григорія Киселівського (вул. Григорія Сковороди, 1), прибутковий будинок Анастасії Іллінської (вул. Золотоворітська, 11), прибутковий будинок родини Зелінських (вул. Тарасівська, 23-25). Як йдеться у повідомленні КМДА, зазначена документація відповідає вимогам «Порядку обліку об’єктів культурної спадщини». Тобто у них з’явився шанс уникнути знищення та долі Садиби Зеленського, коли цінність визнається посмертно.

Як зносили садибу і надавали їй "посмертний" статус пам'ятки

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що 19 липня 2024-го спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писали ми та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми повідомляли, що Міністерство культури та інформаційної політики 23 липня визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ