Квіти України: найскандальнішу будівлю Києва виставлено на продаж за більш, ніж 5 млн доларів

Читать на русском

Ріелтори підтверджують, що споруда продається "як є", і наполягають на тому, що будь-які подальші дії з перебудови чи реставрації залежатимуть вже від нового власника

Читать на русском
Скандальна забудова Києва
Фото фасаду "Квітів України" до початку демонтажу (зліва) і проєкту, який так і не вдалося здійснити нинішньому власнику

Ріелтори підтверджують, що споруда продається "як є", і наполягають на тому, що будь-які подальші дії з перебудови чи реставрації залежатимуть вже від нового власника

У Києві виставили на продаж один з найбільш скандальних об'єктів нерухомості: йдеться про будівлю "Квіти України", навчально-методичний павільйон у середмісті. Влітку 2021-го через спробу його "ревіталізації" почалися протести активістів, будівлю спочатку було внесено до Держреєстру пам'яток та Переліку об'єктів культурної спадщини, але в грудні 2022-го Окружний адмінсуд Києва скасував відповідні накази Мінкультури та КМДА. Тепер "Квіти" з невизначеним статусом продаються за трохи більше, ніж 5 млн доларів США.

Оголошення з'явилося на одному з маркетплейсів і на сайті агенції нерухомості Brokerbro. Згідно з ним, продають 6-поверховий торгівельно-офісний комплекс "на першій лінії" у Шевченківському районі Києва, по вул. Січових Стрільців площею 3139 кв.м. Ділянка землі у 13,9 соток знаходиться у постійному користуванні, також ріелтори повідомляють, що планування і розташування комплексу дозволяє розмістити у ньому торгівельні площі, кафе, бар, ресторан тощо.

Будівлю "Квітів України" продають за ціною трохи більшою за 5 млн доларів США
Будівлю "Квітів України" продають за ціною трохи більшою за 5 млн доларів США

У оголошенні вказано, що об'єкт є "ідеальним варіантом" для інвесторів, які шукають можливості для розвитку бізнесу. А ріелтор обіцяє "великий потік клієнтів" через "вигідне розташування" комплексу. У коментарі Інформатору ріелтор розповів, що будинок продається вже протягом півроку, і жодні з проєктів не будуть пропонуватися новому власникові.

"Будівля продається, як є, без проєктів - чисто споруда. Оголошення дійсне, дійсна і ціна. А от інформації про дійсний статус будівлі я наразі не маю", - повідомив Інформатору представник агентства нерухомості, що продає будівлю.

Дивний момент: оголошення проілюстровано одним з проєктів ревіталізації будівлі авторства архітекторів Олександра Дойка та Антона Каламбета, проти якого й виступали активісти
Дивний момент: оголошення проілюстровано одним з проєктів ревіталізації будівлі авторства архітекторів Олександра Дойка та Антона Каламбета, проти якого й виступали активісти

Чому будівля є скандальною

Павільйон і будівлю "Квіти України" було зведено у модерністському стилі 1985 року за проєктом архітектора Миколи Левчука. Вона отримала відзнаку Національної спілки архітекторів України, як один з найкращих творів року. Головним елементом, завдяки якому будівля виглядає виграшно, був каскад північного фасаду будинку - його було зведено у вигляді трьох засклених об'ємів на висоті другого, третього і четвертого поверхів, відтак, будівля скидалася на оранжерею.

Власне, саме оранжерею і було розміщено у будинку від часів побудови "Квітів" до початку "нульових". Там містився найбільший магазин квітів у Києві, виставкова зала, дослідна база, гуртки з флористики тощо. Втім, у 2000-х будинок втратив функцію, верхні вітражі було перекрито, а всередині розташувався супермаркет та офіси.

2019 року "Квіти України" купила компанія Rockwill Group, яка вирішила переробити будівлю на восьмиповерховий офісний центр із надбудовою та підземним паркінгом. У червні 2021-го забудовник зрізав 30-річний виноград, який заплітав чільний фасад будинку, і почав демонтажні роботи. У липні того ж року почалися протести проти спроб перебудови чи ревіталізації будинку: активісти наполягали, що його треба відреставрувати, а не реконструювати у офісний центр.

Сутички з забудовником і судова тяганина

Сутички місцевих мешканців та представників забудовника почалися 12 липня 2021-го, коли власник почав демонтувати головний фасад павільйону. Активісти зруйнували паркан навколо будівлі, почали блокувати техніку тощо. Тодішній міністр культури Олександр Ткаченко висловився про зупинку демонтажних робіт, трохи пізніше Шевченківський райсуд Києва наклав на будинок арешт і виніс рішення про заборону будівельних робіт на час розслідування.

Зрештою, у серпні Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс "Квіти України" до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва. Майже одночасно Мінкультури та інформполітики також внесло будівлю до реєстру державних пам'яток. Втім, 2 грудня 2022 року Окружний адмінсуд Києва розглянув позов забудовника і скасував приписи Мінкульту про заборону на будівництво - як і рішення про охоронний статус "Квітів".

Прикметно, що ОАСК зробив це перед тим, як його було розпущено, а позов забудовника він розглядав за скороченою процедурою. Наразі останнє рішення у справі поставив Шостий апеляційний адмінсуд, який задовольнив апеляцію Мінкультури і низки інших установ, відмовивши у скасуванні внесення будівлі до Держреєстру пам'яток. У силі також залишено припис про припинення будівельних робіт.

Забудовник "Квітів України" програв суд проти активіста

Нагадаємо, що у грудні 2023-го забудовник "Квітів" програв суд проти активіста Тараса Грицюка. Подільський райсуд столиці відмовив у задоволенні його позову за "розповсюдження неправдивої інформації". Раніше Грицюк в одному з коментарів звинувачував забудовника у "залякуванні активістів" тощо.

Також днями Інформатор писав про конфліктну ситуацію, що склалася навколо проєкту перебудови готелю поряд з Софією Київською. Забудовник хоче реконструювати будівлю готелю "Прага" по вулиці Володимирська, 36 та об'єднати її в одну споруду з сусідньою, що розташована по вул. Золотоворітській, 11, втім, роботи проходитимуть в буферній зоні, поряд з Софією, що знаходиться під захистом ЮНЕСКО, а відтак, Мінкультури вважає, що роботи негативно вплинуть на візуальне сприйняття об'єкту всесвітньої спадщини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.