Поблизу Софії Київської забудовник хоче перебудувати готель: чому Мінкульт проти цього

Суддя, який фігурує на «плівках Вовка», одним рішенням позбавив споруди готелю «Прага» охоронного статусу. Наразі тривають суди щодо початку робіт у буферній зоні ЮНЕСКО.

будівництво, забудовник, Київ, ЮНЕСКО, Софія Київська
Киян запрошують на засідання

Тривають судові засідання у справі перебудови споруд готелю «Прага» поблизу Софії Київської. Ці роботи проходитимуть у буферній зоні ЮНЕСКО. 

Забудовник – приватне акціонерне товариство «Л-КАПІТАЛ» планує провести реконструкцію та реставрацію. Для цього будівлі по вулицях Володимирській, 36 та Золотоворітській, 11 планують об’єднати в одну споруду. 

«Проведення реставрації нежитлових будівель по вулицях Володимирській, 36 та Золотоворітській, 11 у запланованому вигляді призведе до негативного впливу на візуальне сприйняття об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – компонента «Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди». Це також може порушити гармонійну історичну вісь, яка пролягає по вулиці Золотоворітській, забезпечуючи перспективний вид на купол Дзвіниці ансамблю Софії Київської», - написано у повідомленні міністерства культури та інформаційної політики.

Суперечка Мінкульту та забудовника триває вже понад 10 років. За останньою інформацією, суди по другому колу почали розглядати цю справу.

Чому виникла суперечка

У 2004 та 2008 роках приватне акціонерне товариство «Л-КАПІТАЛ» стало власником нерухомості по вул. Золотоворітська, 11 та вул. Володимирська, № 36А. У березні 2014 року «Л-КАПІТАЛ» звернувся до міністерства культури, щоб воно погодило історико-містобудівне обгрунтування для початку робіт з об’єднання будівель в єдиний комплекс.

Готель "Прага" у Києві втратив охоронний статус.
Готель "Прага" у Києві втратив охоронний статус. Фото - Вікіпедія

Міністерство відмовило, тоді компанія звернулась до Окружного адмінсуду Києва (сумнозвісного ОАСКу). Одним рішенням суддя Ігор Погрібніченко викреслив будівлі готелю «Прага» з реєстру пам’яток та змусив Мінкульт погодити забудовнику те, що він просив. Дивно, але це рішення не оскаржували.

Суддя Ігор Погрібніченко двічі ухвалював рішення на користь власника готелю.
Суддя Ігор Погрібніченко двічі ухвалював рішення на користь власника готелю.


У 2016 році міністерство погодило історико-містобудівне обґрунтування, але нагадало, що ще потрібно погодити проєктну документацію та отримати дозвіл на проведення земляних робіт. І компанія з цим не забарилася: вже у жовтні того ж року міністерство попросили погодити проєкт.

Однак у відомстві відповіли, що вони б це зробили, проте споруди за проєктом виходять занадто високі. Тому ніяк цього не можна дозволити.

«Принциповою вимогою при погодженні історико-містобудівного обґрунтування на розроблення вказаної проєктної документації було дотримання максимальних відміток висоти будівлі, що реконструюється, на рівні шести наземних поверхів, в той час, як наданою проєктною документацією передбачено прибудову на об`єкті реконструкції на рівні восьми наземних поверхів», - йдеться у матеріалах справи на сайті судового реєстру.

«Л-КАПІТАЛ» намагалося заперечити та пояснити, що у міністерстві не туди дивляться. І з дозволеною висотністю у проєкті все добре.

«Комплекс, що проєктується складається з основних двох частин: об`єму блоку з надбудовою по вул. Золотоворітській, 11, який підлягає реконструкції (існуючий 4-х поверховий об`єм, що надбудовується двома поверхами) та об`єму існуючої будівлі по вул. Володимирській, 36, що підлягає реставрації зі збереженням позначки гребеня існуючої скатової покрівлі», - пояснювала компанія.

У лютому 2019 року забудовник ще раз спробував погодити проєкт, але знов отримав відмову. Тому «Л-КАПІТАЛ» подав новий позов до ОАСКу.

Яке рішення міг ухвалити «суд Вовка»

Той самий суддя Погрібніченко, який ухвалював перше рішення на користь забудовника, у новій суперечці теж став на його сторону. Він вказав на відсутність затверджених меж історичного ареалу Києва, та ткнув у це носом Мінкульт, який частково за це відповідає.

«Зважаючи на відсутність належним чином затверджених меж історичного ареалу м. Києва, меж та режимів використання зон охорони у м. Києві у Міністерства культури України відсутні підстави вважати, що земельна ділянка знаходиться у межах історичного ареалу», - отак легко та просто суддя Ігор Погрібніченко вирішив цю суперечку.

За його рішенням Мінкульт мав погодити все, що було потрібно для початку робіт. До речі, це саме той суддя, який згадувався на «плівках Вовка»

Відомство намагалося оскаржити це рішення, але марно. У липні 2022 року Генпрокуратура помітила цю справу та намагалася втрутитися, однак в неї теж нічого не вийшло. 

Тоді, у квітні 2023 року, до суперечки доєдналися Кабмін та департамент охорони культурної спадщини Київради. Їх представники наполягали, що суди ухвалювали рішення у справі, де зачіпаються права уряду та Київради, а їх не запросили на засідання. Це спрацювало і суперечку направили на новий розгляд

Кому потрібно перебудувати готель «Прага»

За інформацією аналітичної платформи YouControl, приватне акціонерне товариство «Л-КАПІТАЛ» було зареєстровано у Києві понад 20 років тому. Основний вид його діяльності – будівництво.

Бенефіціаром товариства вказаний Вадим Український. Чоловік з таким ім’ям та прізвищем, за даними руху «ЧЕСНО», був членом наглядової ради ПрАТ "Трускавецькурорт" та віцепрезидентом ДП НАЕК "Енергоатом".

«Прізвище власників на ринку нерухомості Києва добре відомі. Кажуть, що раніше будинком володів Володимир Якубенко. Він буквально в останньому стрибку перепродав будівлю Едуарду Ставицькому», - повідомляв сайт «Доступ до правди». 

Колишній міністр енергетики Едуард Ставицький міг бути власником готелю "Прага".
Колишній міністр енергетики Едуард Ставицький міг бути власником готелю "Прага".

Ймовірно, мова йде про Володимира Якубенка, який за часів Януковича був заступником голови правління «Нафтогазу України» та головою ДК «Газ України». А Едуард Ставицький – це колишній міністр енергетики, через якого нібито проводилося виведення Межигір’я з державної власності.

Інформатор писав, що киян закликають масово звертатися до прокуратури заради збереження будинку Замкова.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ