В Україні хочуть по-новому контролювати забудовників: у Бучі на Київщині обговорять, як це можна зробити

У Німеччині інвестор укладає договір не із забудовником, а з фінансовою установою. Вона контролює хід будівництва.

забудовник, будівництво, Фонд фінансування будівництва, квартира
В Україні існує Фонд фінансування будівництва

В Україні існує проблема із недобросовісними забудовниками. Ця проблема виникла не вчора: ще з 2014 року багато переселенців, які не мають власного житла, вклали останнє в «довгобуди» на Київщині. Й так і не отримали житла. 

Замість того, щоб виконати угоду, компанії-забудовники беруть гроші готівкою і часто-густо зводять лише коробку будинку, а потім зникають. Про це на своїй сторінці в соцмережі повідомила народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк.

«Сьогодні на базі Комітету з питань фінансів та податків відбулась зустріч з представниками фінансових асоціацій, які підготували рішення цієї проблеми, опираючись на міжнародний досвід», - написала представниця парламенту у соцмережі. 

Як контролюють кошти в будівництві в інших країнах

За словами Ольги Смаглюк, у Франції основним видом договорів про залучення коштів на будівництво житла є угода про купівлю-продаж нерухомості у майбутньому стані готовності.

«За умовами договору забудовник зобовʼязаний надати фінансові гарантії завершення будівництва, які надаються банком або страховою компанією у формі гарантії компенсації або гарантії завершення будівництва. Крім того, стандартною практикою є страхування прихованих дефектів обʼєкта терміном до 10 років», - написала депутатка.

В Італії інвестор укладає договір із забудовником, який повинен отримати поручительські гарантії від банку, страхової компанії або фінансового посередника на забезпечення виконання ним своїх зобовʼязань.

«Гаранти повинні бути членами Фонду солідарності покупців обʼєктів незавершеного будівництва (при Міністерстві економіки та фінансів), який формується коштом обовʼязкових внесків компаній, які надають забудовникам поручительські гарантії та метою створення якого є виплата компенсації інвесторам незавершеного будівництва», - йдеться у дописі в соцмережі.

У Німеччині інвестор укладає договір не із забудовником, а з фінансовою установою, яка контролює хід будівництва та перераховує гроші відповідно до графіка виконаних робіт.

«У Польщі діє схожий до німецького механізм придбання житла, де під кожен конкретний обʼєкт будівництва в банку відкривається окремий рахунок, на якому акумулюються кошти покупців, отже, забезпечується контроль за цільовим використанням коштів. Перед перерахуванням грошей з рахунку банк перевіряє рівень готовності кожного з етапів будівництва», - повідомила членкиня парламенту.

Остаточний розрахунок із забудовником здійснюється після отримання копії нотаріально засвідченого документа про передання права власності на житло покупцю. В Україні за таким принципом працюють управителі ФФБ.

Що таке ФФБ

Фонд фінансування будівництва (ФФБ) виступає фінансовим посередником між забудовником та покупцями майбутньої нерухомості. Порядок створення, функціонування та припинення дії фонду регламентується законом «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю». 

Фонд буває двох видів: А та Б. Зазвичай управителями створюються фонд виду А, адже він не несе фінансових ризиків для управителя. Всі ризики лежать на забудовнику.

При створенні фонду виду Б всі ризики лежать на управителі, а забудовник зобов’язаний тільки будувати. До того ж управителю для створення фонду виду Б необхідно отримати дозвіл від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

«На відміну від країн ЄС, в Україні використовується велика кількість механізмів фінансування будівництва. При тому, далеко не всі механізми врегульовані законодавством і не всі механізми держава контролює», - пояснила Ольга Василевська-Смаглюк.

Найближчим часом у Бучі пройде захід, де планують обговорити механізми для розв'язання питання фінансування довгобудів.

Інформатор писав, що поблизу Софії Київської забудовник хоче перебудувати готель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ