Кияни збирають гроші на захист від забудовника Будинку з комахами у суді: скільки коштує боротьба

Законодавство забороняє будь-які роботи ближче ніж за 30 метрів до пам’ятки.

Кияни збирають гроші на захист від забудовника Будинку з комахами у суді: скільки коштує боротьба
Боротьба у судах за історичну споруду триває

У липні 2021 році департамент охорони культурної спадщини Київради вніс «Будинок з комахами» Марії Станіславської до переліку пам'яток місцевого значення. Наступного року Окружний адміністративний суд міста Києва позбавив будівлю охоронного статусу, проте суди ще тривають. Активісти, які намагаються зберегти пам’ятку, оголосили збір коштів на адвокатський супровід в апеляційній інстанції. Про це йдеться у повідомленні киянина Дмитра Перова у соцмережі від 14 травня 2024 року. 

У Будинку з комахами активісти облаштували творчу майстерню. Вона має привернути увагу до важливості збереження історичної будівлі.

Киян попросили "скинутися" на захист пам'ятки у суді.
Киян попросили "скинутися" на захист пам'ятки у суді.

 

«Мапа Реновації збирає кошти на захист пам’ятки в суді. Залишилось 3 000 грн., тож саме ваш донат може стати вирішальним», - написав 14 травня киянин Дмитро Перов.

Потрібну суму вдалося зібрати.
Потрібну суму вдалося зібрати.

Активісти планували зібрати на захист статусу пам’ятки 60 тис. грн. На момент підготовки матеріалу вдалося залучити 60 тис. 200, 54 грн.

Нагадаємо, що у 2020 році поруч із будинком вулиці Володимирській, 93 почали зводити багатоповерхівку, через що споруда опинилася в аварійному стані. Власників квартир у будинку переконували, що компенсуватимуть пошкодження та зроблять ремонти. Проте пізніше забудовник почав бити палі на сусідній ділянці, через що на стінах пам’ятки зсередини та ззовні з’явилися тріщини.

Через будівництво висотки поруч з будинком, в пам'ятці з'явилися тріщини.
Через будівництво висотки поруч з будинком, в пам'ятці з'явилися тріщини.

Торік у департаменті культурної спадщини Київради помітили, що без погоджень з ними тривають роботи поблизу «Будинку з мухами». За результатом обстеження департамент виписав припис про припинення будь-яких робіт. Але руйнування пам’ятки продовжилося. 

 

До мера Києва Віталія Кличка навіть зверталися нардепи з вимогою зупинити будівництво поряд з історичною садибою. За законом відстань нової будівлі від пам’ятки архітектури має бути не менша 30 метрів, а цього точно не дотримався забудовник. 

Як справа потрапила до суду

Заради побудови нового будинку пам’ятку намагалися позбавити охоронного статусу через суди. В травні 2022 року ОАСК вирішив скасувати охоронний статус будівлі. З даних судового реєстру відомо, що Офіс Генпрокурора подав скаргу на це рішення, проте дата засідань поки не відома.

З судового реєстру видно, хто хотів скасувати охоронний статус будівлі.
З судового реєстру видно, хто хотів скасувати охоронний статус будівлі.

За скасування охоронного статусу будівлі з департаментом Київради судилася Христина Володимирівна Білічак. З таким даними ми знайшли адвокатку, а сайт «Наші гроші» написав, що жінка з ім’ям та прізвищем Христина Білічак є керівницею фірми «Фінансова компанія «Гарант Капітал», яка замість банку «Аркада» у 2020 році стала новим управителем ЖК «Патріотика». 

За словами Дмитра Перова, забудовник, не чекаючи на остаточне рішення суду, почав зносити будинок. У черні 2023 року Мінкульт повідомив, що споруду внесли до реєстру нерухомих пам’яток як цінну архітектуру місцевого значення. 

«Пам’ятка, її територія та зона охорони перебувають під захистом держави. Будь-які дії, зокрема і будівельні роботи повинні враховувати вимоги до збереження такої пам’ятки, що визначені Законом України «Про охорону культурної спадщини», - нагадали у міністерстві культури.

Протистояння забудовника та активістів не завершилося, проте у грудні минулого року департамент охорони культурної спадщини Київради підписав із забудовником – фірмою «СЕНС.БУД» та ОСББ, яку створили після розселення мешканців, меморандум. Він передбачає збереження пам’ятки архітектури. 

Чим цікавий «Будинок з комахами»

Триповерхова споруда, яку збудували у 1893 році, первісно належала міщанці Марії Станіславській та була декорована внутрішніми горельєфами у формі комах, звідки й пішла назва будинку.

Будинок цікавий ліпниною у вигляді комах.
Будинок цікавий ліпниною у вигляді комах.

Кияни регулярно нагадують меру Києва Віталію Кличку, що він обіцяв захищати будівлі, які старші за 100 років. Про це Кличко заявив після знесення 200-річну садибу на вулиці Ярославській, 13.

Інформатор писав, що у Києві почав просідати Будинок з комахами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube