Поруч з історичною пам’яткою дружина колишнього голови «Київміськбуду» Ігоря Кушніра споруджує офісний центр, але ці роботи руйнують цікаву споруду 1893 року побудови.
Відомий будинок Марії Станіславської на вулиці Володимирській, 93, який кияни знають як «Будинок з комахами» («Будинок з мухами») почали розбирати у квітні 2023 року. Це робилося заради побудови поруч нового офісного центру. Через розголос забудовник зголосився не знищувати будівлю, але це мають зафіксувати в охоронному договорі.
Департамент охорони культурної спадщини 12 грудня 2023 року підписав із забудовником і ОСББ, яку створили після розселення мешканців меморандум. Він передбачає збереження пам’ятки архітектури.
«Вчора (у вівторок, 13 лютого – ред.) мав нагоду проінспектувати хід робіт на Володимирській, 93 - Будинок з комахами. Там уже майже зібрано накриття для захисту пошкодженої частини будівлі від опадів та снігу. До кінця тижня забудовник обіцяв укласти охоронний договір з департаментом охорони культурної спадщини КМДА та розробити проект реставрації (відновлення) будівлі», - повідомив активіст та пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Нагадаємо, що у червні минулого року міністерство культури внесло «Будинок з комахами» до Держреєстру нерухомих пам’яток України. Це мало захистити споруду від руйнування.
Водночас поруч з історичною спорудою почала будувати офісний центр фірма «Сенс.Буд». Власницею компанії була вказана дружина колишнього гендиректора «Київміськбуду» Ігоря Кушніра Оксана. Генпідрядником стала компанія «Альфабуд Комплект», директор якого Юрій Пархомчук став головою ОСББ «Будинку з комахами» після виселення мешканців.
До цього власників квартир у будинку переконували, що компенсуватимуть пошкодження та зроблять ремонти. Проте пізніше забудовник почав бити палі на сусідній ділянці, через що на стінах зсередини та ззовні з’явилися тріщини.
Торік на початку квітня у департаменті культурної спадщини Київради помітили, що без погоджень з ними, тривають роботи на «Будинку з мухами». За результатом обстеження департамент виписав припис про припинення будь-яких робіт. Але руйнування пам’ятки продовжилося.
До мера Києва Віталія Кличка навіть зверталися нардепи з вимогою зупинити будівництво поряд з історичною садибою. Аргументи були такі, що відстань нової будівлі від пам’ятки архітектури має бути не менша 30 метрів. А цього точно не дотримався забудовник.
Мінкульт написав заяву до поліції, щоб забудовник припинив роботи. Тому що припис він проігнорував.
«Пам’ятка, її територія та зона охорони перебувають під захистом держави. Будь-які дії, зокрема і будівельні роботи повинні враховувати вимоги до збереження такої пам’ятки, що визначені Законом України «Про охорону культурної спадщини», - нагадали у міністерстві культури.
Протистояння грошей та активних киян, які виступають проти знесення пам’яток у столиці закінчилося підписанням меморандуму, за яким мають укласти охоронний договір.
«Буде розроблено науково-проєктну документацію щодо реставрації пам’ятки. Також забудовник ТОВ «СЕНС.БУД» пообіцяв припинити рух техніки на сусідній ділянці в бік пам’ятки та підсилити фундамент», - повідомили в департаменті охорони культурної спадщини у грудні минулого року.
Будівля первісно належала міщанці Марії Станіславській та була декорована внутрішніми горельєфами у формі комах, звідки й пішла назва будинку.
У вересні 2009 року будинок по вул. Володимирській, 95/42 підприємниця Любов Єфремова продала фірмі «Комерційний центр «СЕНС» за 35 тис. грн. Стільки коштувала тоді нерухомість площею 11,3 м кв. У лютому 2013 року Київрада продала ділянку під будинком. Проте справжнім забудовником ділянки є компанія «Сенс.Буд».
Заради побудови нового офісного центру будинок-пам’ятку намагалися позбавити охоронного статусу через суди. В травні 2022 року славнозвісний ОАСК вирішив скасувати охоронний статус будівлі. В апеляційній інстанції мали продовжити розгляд справи, проте з сайту судового реєстру нічого не відомо про подальший перебіг засідань.
Інформатор писав, що канадці дадуть гроші на добудову музею Голодомору у Києві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.