Меру Києва дорікають, що місцева влада не слідкує за історичними будівлями та не захищає їх від забудовників.
Через будівельні роботи поблизу будинку Марії Станіславської в історичної пам’ятки пішли наскрізні повзучі тріщини. Існує ризик, що будинок може зруйнуватися. Через порушення законодавства, яке захищає цінну архітектуру, відкрили кримінальне провадження.
Народна депутатка Олена Шуляк звернулась до міського голови Києва Віталія Кличко та нагадала, що міська влада має наглядати за тим, як власники опікуються історичними будинками.
У своєму зверненні Шуляк просила зупинити роботи та змусити власника відремонтувати будівлю. Якщо це неможливо – витратити кошти зі спецфонду на відновлення споруди. Більш того, народна депутатка поцікавилася, скільки загалом витратили коштів та на які об’єкти з цього фонду.
Нагадаємо, що відомий «Будинок з комахами» було споруджено у 1893 році. У червні 2023 року його занесли до державного реєстру нерухомих пам’яток під номером 3192-Кв. Цей статус має захистити споруду та територію навколо неї від руйнування.
Згідно із законом про охорону культурної спадщини, забороняється проведення робіт з нового будівництва на відстані, меншій за суму подвійної висоти пам’ятки та висоти запланованої новобудови.
«Будинок Марії Станіславської, 1893 року, містить 3 поверхи, загальна висота будівлі складає 12 метрів. Тобто подвійна висота пам’ятки – 24 м. На цій відстані заборонено проводити нові будівельні роботи», - написано у депутатському зверненні.
Натомість висота будинку, який зводять поруч – 10 поверхів (тобто висота його приблизно 30 метрів). Таким чином, відстань нової будівлі від пам’ятки архітектури має бути не менша 30 метрів. А цього точно не дотримався забудовник.
«Будівля з комахами» первісно належала міщанці Марії Станіславській та була декорована внутрішніми горельєфами у формі комах, звідки й пішла назва будинку.
«Минулого тижня в охоронній зоні памʼятки розпочалися будівельні роботи. Зокрема, був виритий котлован та розпочате буріння буронамивних паль. Через це в будинку 1893 р. пішли нові тріщини та він почав просідати у напрямку стрімко зростаючого котловану», - написав активіст Дмитро Перов у соцмережі 12 листопада.
Тобто забудовник робить фактично підкоп під будинок, який має охоронятися від руйнування.
З відкритих джерел відомо, що у вересні 2009 року будинок по вул. Володимирській, 95/42 підприємниця Любов Єфремова продала фірмі «Комерційний центр «СЕНС» за 35 тис. грн. Стільки коштувала тоді нерухомість площею 11,3 м кв. У лютому 2013 року Київрада продала ділянку під будинком.
За інформацією аналітичної платформи YouControl, компанію зареєстрували у грудні 1991 року як «КОМЕРЦІЙНИЙ ІНФОРМАЦІЙНО-РЕКЛАМНИЙ ЦЕНТР «СЕНС». На той час вона займалася видавничою справою. У 2016 році фірма змінила напрям роботи на здавання нерухомості в оренду.
До 7 листопада у фірми було двоє засновників: Олександр Кушнір та Людмила Пятигіна. Вона була засновницею київської громадської організації "Асоціація тенісистів любителів". Зараз вона вказана власницею компанії "МІЖНАРОДНИЙ ТЕНІСНИЙ КЛУБ "НАУКА" та є серед засновників "ГОЛЬФ-КЛУБУ "КОЗИН".
За словами активіста Дмитра Перова, справжнім забудовником ділянки є компанія «Сенс.Буд», яка належить дружині президента комунального «Київміськбуду» Ігоря Кушніра.
Заради побудови нового офісного центру будинок-пам’ятку намагалися позбавити охоронного статусу через суди. В травні 2022 року славнозвісний ОАСК вирішив скасувати охоронний статус будівлі. В апеляційній інстанції мали продовжити розгляд справи, проте з сайту судового реєстру нічого не відомо про перебіг засідань.
Нещодавно активісти нагадали меру Києва Віталію Кличку, що він обіцяв – Київрада прийме рішення про захист будівель, старших за 100 років. Про це Кличко заявив після знесення 200-річну садибу на вулиці Ярославській, 13. Проте поки що такого рішення не було прийнято.
Інформатор писав, що у Києві почав просідати Будинок з комахами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.