Час поставити крапку: Кличка дотисли з перейменуванням Повітрофлотського проспекту в Києві

Мер Києва повідомив про голосування за нову назву для топоніму під час сесійного засідання Київради 8 лютого

Перейменування топонімів у Києві
Питання перейменування проспекту неочікувано стало політичним - за цією адресою розташовано Міноборони

У ході сесійного засідання Київської міської ради 8 лютого 2024 року буде перейменовано Повітрофлотський проспект. Попри попередні плани і політичні спекуляції зі спробою розділити топонім на дві нерівновеликі частини, щоб одну з них можна було назвати на честь "Євросоюзу" ("ЄС"), мер таки прийняв рішення не ділити проспект. Кличко визнав, що під час ракетних і дронових атак на Київ Повітряні сили України просто незамінні.

Про це сам мер Києва повідомив зранку у четвер, 8 лютого, відкриваючи сесійне засідання Київради. Він нагадав, що до КМДА надсилало листи керівництво Генштабу, про особливу думку з цього приводу повідомляв навіть Валерій Залужний. Відтак  - у Києві бути назві "Проспект Повітряних сил" без альтернатив.

"Ми сьогодні будемо перейменовувати низку об'єктів і вулиць. Повітрофлотський проспект - на проспект Повітряних сил, за таку назву виступають і кияни, і керівництво Генштабу, ГУР, інші військові, ми маємо звернення від них. Це питання вже обговорюємо давно - і тому вважаю, що вже час поставити крапку в цьому питанні, сподіваюся, рішення буде ухвалено", - зазначив мер Києва.

Також Віталій Кличко зазначив, що, якби не Повітряні сили, наслідки атаки на Київ 7 лютого були б значно гіршими. А так - завдяки Повітряним силам, що збивають дрони і ракети, українські міста у більшій безпеці.

Політичний контекст перейменування

Нагадаємо, наміри перейменувати Повітрофлотський проспект з'явилися ще у квітні 2023 року. Навесні ж провели перше опитування у Києві Цифровому про те, яку назву хотіли б бачити кияни замість радянської - тоді більшість проголосувала за варіант з проспектом Повітряних сил. Втім, перейменування загальмували майже на рік - головною причиною стала чутлива обставина: за цією адресою знаходиться Міноборони України.

Ще до запуску рейтингового голосування та отримання його результатів мер вніс пропозицію про перейменування проспекту на "проспект Євросоюзу". Назва не випадкова: політичними партнерами мера Києва є партія "Євросолідарність", абревіатура якої збігається з "ЄС". Тож деякі оглядачі висловлювали підозри, що для Кличка внесення такої назви є політичною угодою з політсилою Порошенка, ціною якої є підтримка проєкту бюджету на 2024 рік з боку цієї партії.

Позиція ЗСУ - "дослухатися до киян"

Восени голосування провели ще раз, і кияни знову висловилися за перейменування проспекту на користь Повітряних сил. Тоді з'явилася нова пропозиція від Віталія Кличка - розділити проспет на дві частини, і одну з них назвати на догоду мешканцям, а іншу, де знаходиться Міноборони, - на честь "ЄС". У середині січня, на минулому сесійному засіданні Київради, фракція "ЄС" навіть пробувала шантажувати міськраду, погрожуючи вийти з зали.

Зазначимо, що керівництво Збройних Сил України вже неодноразово висловлювало свою підтримку саме рішенню киян про перейменування Повітрофлотського проспекту на честь Повітряних сил. З відповідним листом-відозвою напочатку жовтня 2023 року зверталося до Віталія Кличка командування Повітряних сил за підписом Командувача, генерал-лейтенанта Миколи Олещука. Схоже звернення робив також Командувач повітряного командування "Центр", генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко.

А 13 січня з'явився лист за підписом начальника Головного управління розвідки Міноборони України, генерал-лейтенанта Кирила Буданова. У зверненні той не погоджується "з ініціативою окремих депутатів Київської міської ради" щодо розділення Повітрофлотського проспекту на дві частини та перейменування їх окремо одна від одної, як це пропонують депутати від "ЄС". Одним з останніх з петицією до Кличка звернувся відомий історик, військовослужбовець Олександр Алфьоров. 

Киянам розповідають про нові назви вулиць за допомогою QR-кодів

Нагадаємо, Інформатор розповідав про громадський проєкт "Стріткод" у Києві. Його учасники розповідають про історичних та сучасних постатей, на честь яких перейменовують вулиці. Так, на будинках перейменованих топонімів вже з'явилось 25 табличок з QR-кодами, які при скануванні ведуть на сайт streetcode.com.ua, де можна довідатись потрібну інформацію.

Також ми писали, що у застосунку "Київ Цифровий" завершилось чергове опитування стосовно перейменування низки столичних вулиць. Зокрема, мова про вулиці Булгакова, Огарьова, Туполєва, Червонозаводську, Петра Запорожця, Білгородську, провулок Яблочкова. А також чи слід перейменовувати вулицю Сурикова на честь голови МВС Дениса Монастирського, що загинув у авіакатастрофі в Броварах цьогоріч.

Також подивіться наше відео: заздрість чи ницість - чому відома львівська мовознавиця Ірина Фаріон назвала пісню-переможицю відбору на Євробачення від Альони Альони та Jerry Heil "пісенним євронікчемством".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ