Біля Будинку з комахами у Києві поновили будівельні роботи, втім, забудовник все ж накрив споруду дахом

Читать на русском

Поруч з архітектурною пам'яткою споруджують новий бетонний моноліт, що, як переконані пам'яткоохоронці, негативно впливає на 130-річну споруду

Читать на русском
Збереження історичних пам'яток у Києві
Забудовник продовжує роботи біля "Будинку з комахами", втім, він вже виконав деякі зі своїх зобов'язань

Поруч з архітектурною пам'яткою споруджують новий бетонний моноліт, що, як переконані пам'яткоохоронці, негативно впливає на 130-річну споруду

Забудовник продовжує роботи біля історичного "Будинку з комахами" на вул. Володимирській у середмісті Києва. Поруч з пам'яткою споруджується новий бетонний моноліт, що негативно впливає на 130-річну будівлю. Втім, одночасно забудовник все ж закрив дах над зруйнованою частиною пам'ятки, що є доброю новиною.

Про нинішній стан "Будинку з комахами", порятунком якого громадськість Києва опікувалася всю другу половину 2023 року, повідомив київський пам'яткоохоронець Дмитро Перов у Facebook. За його словами, візит він наніс разом з представниками Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. На місці помітили декілька зрушень - як позитивних, так і не дуже.

Зокрема, за словами Перова, поруч з пам'яткою зафіксовано спорудження нового бетонного моноліту, що нині негативно впливає на історичну будівлю. Але продовження будівництва у цьому місці неможливе без проєкту збереження пам'ятки - меморандум про це забудовник підписував з профільним Департаментом КМДА наприкінці 2023-го.

"Нині вже укдадений охоронний договір на памятку, однак проекту відновлення споруди все ще немає. Тож відновлення робіт тут викликало занепокоєння. Підрядна організація поообіцяла призупинити роботи з нового будівництва до завершення проекту реставрації. Також - законсервувати нижній поверх пам’ятки від потрапляння сторонніх осіб", - зазначив Дмитро Перов у дописі.

Поряд з будинком споруджується новий бетонний моноліт (зліва), проте верхній поверх накрили дашком (зправа). Фото: Дмитро Перов
Поряд з будинком споруджується новий бетонний моноліт (зліва), проте верхній поверх накрили дашком (зправа). Фото: Дмитро Перов

Втім, за його спостереженнями, забудовник також закрив дах над тією частиною пам'ятки, яку вже було зруйновано внаслідок ведення будівельних робіт. Це, на думку активіста-пам'яткоохоронця, є безумовно доброю новиною.

Зазначимо, що Будинок Марії Станіславської, також відомий як "Будинок з комахами" на вул. Володимирській, 93 був збудований 1893 року. У 2021 році Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс будинок до Переліку пам’яток м. Києва. Наступного року Окружний адміністративний суд міста Києва позбавив будинок цього статусу, однак рішення у справі так і не вступило в силу. Офіс Генерального прокурора на початку 2023 року подав апеляційну скаргу, а Шостий апеляційний адміністративний суд продовжив розгляд справи. Ситуацію було вирішено наприкінці 2023 року шляхом підписання меморандуму між містом та забудовником, у якому останній взяв на себе зобов'язання зі збереження пам'ятки.

Історія порятунку пам'ятки: від нехтування до меморандуму про відновлення

Нагадаємо, "Будинок з комахами" почав просідати напочатку листопада. Активісти зробили висновок, що причиною тому стали дії забудовника. Місцеві жителі навіть викликали на місце поліцію, адже законодавство забороняє будь-які роботи ближче ніж за 20 метрів до пам’ятки. Зазначимо, що на вулиці Володимирська, 93 планують збудувати дев’ятиповерховий офісний центр із паркінгом. Власне, сам будинок почав руйнуватися ще у 2020 році через будівельні роботи. Забудовник запропонував жителям тоді ж викупити їхні помешкання, знести будинок та збільшити площу забудови.

Остаточне вирішення проблеми "Будинку з комахами" сталося у першій декаді грудня, коли компанія "Сенс.Буд", яка веде будівництво безпосередньо під стінами споруди, уклала охоронний договір з департаментом охорони культурної спадщини КМДА. Текстом угоди передбачено укладення охоронного договору, проведення невідкладних протиаварійних робіт та консервація памʼятки, розробка науково-проектної документації щодо її реставрації.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

В цьому інтерв'ю з Головою Комітету економістів України, Андрієм Новаком, ми спробуємо розібратися, чому західні країни мають такі труднощі з використанням заморожених російських активів для придбання техніки та озброєння для України. Чому раніше на Заході боялися цього кроку і чи існує можливість спрощення цього розуміння. Ми також обговоримо можливі наслідки цієї ситуації для подальшої долі російських активів та можливість впливу такої передачі коштів на авторитет заходу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.