Активісти хочуть підтримати ДІАМ в суді проти Могилянки: чому виник конфлікт

Читать на русском

В одному з корпусів Могилянки з охоронним статусом – Братських келіях планували провести реставрацію, але між активістами та керівництвом університету виникло непорозуміння щодо того, як проходять ці роботи.

Читать на русском
Активісти хочуть підтримати ДІАМ в суді проти Могилянки: чому виник конфлікт
Конфлікт маже врегулювати суд

В одному з корпусів Могилянки з охоронним статусом – Братських келіях планували провести реставрацію, але між активістами та керівництвом університету виникло непорозуміння щодо того, як проходять ці роботи.

Київські активісти зі спільноти «Спадщина» планують долучитися до судової суперечки, в якій Могилянка судиться з Державною інспекцією архітектури та містобудування (ДІАМ) за роботи на пам’ятці - Братських келіях. Інспектори хочуть переконатися, що реставрація пам’ятки робиться згідно з наданим Мінкультом дозволом. Проте перевірку університет вже «двічі» завернув, за що отримав два штрафи на понад 272 тис. грн. Тепер наказ про перевірку, припис та перший штраф Могилянка має намір оскаржити в суді. Про участь активістів у цій справі стало відомо 8 травня 2024 року. 

Пам’яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що кияни хочуть долучитися до справи як третя особа на стороні інспекції

«Бажаючи уникнути відповідальності президент Національний університет "Києво-Могилянська академія" звернувся до суду з вимогою зупинити призначені перевірки та скасувати накладання штрафів. Мотивація - нашої громадської організації не існує, а підстави перевірки відсутні», - повідомив киянин у соцмережі.

Дата судового засідання ще не відома.
Дата судового засідання ще не відома.


На момент підготовки матеріалу коментарів з боку університету щодо участі активістів в судових засіданнях не було.

Що відомо про перевірку та штрафи

В межах перевірки 4 березня 2024 року інспектори мали вивчити дозвільні та супровідні документи, а також перевірити, щоб роботи, які виконуються у Братських келіях, відповідають проєкту. 

Однак замовник будівництва – Національний університет "Києво-Могилянська академія" – відмовився надати необхідні документи, а також не допустив інспекторів на територію навчального закладу. Ось як виглядала зустріч керівництва вишу з інспекторами.

В Могилянці перевірку вважають незаконною, тому далі кабінету президента навчального закладу інспектори не потрапили.

«Якби це було в законний спосіб, ми б мали уже показати наші документи комісії, послухати заявників та їхні аргументи, вони повинні б були представити свої аргументи. Підтвердження так званих порушень, яких не було. Зважаючи на це, ми хочемо тільки одного – законності та поваги. Від вас немає ні законності, ні поваги. Тому на цій підставі ми не допускаємо вас мине допускаємо вас до перевірки», - наводить слова Сергія Квіта сайт державної інспекції.

Президент університету заявив, що якщо інспекція буде й надалі наполягати на проведенні перевірки, то це в університеті розцінять як тиск на навчальний заклад.

«Якщо ви будете продовжувати діяти незаконно, спираючись на ті попередні кроки, які були зроблені, ми, я просто вас попереджаю, будемо звертатися до наших міжнародних партнерів, до міжнародної преси, до європейських бюрократичних організацій, які опікуються, зокрема вищою освітою», - такі слова записані на відео камерами інспекторів.

Вперше університет оштрафували на 90 тис. 840 грн. У травні 2024 року була друга спроба інспекторів потрапити на територію університету, проте вона теж була невдалою. Вдруге навчальний заклад оштрафували на 181 тис. 680 грн.

«Згідно з відомостями єдиної державної електронної системи у сфері будівництва на обʼєкті триває реставрація з пристосуванням під навчальні та службові приміщення. Водночас перевірити це неможливо через повторний недопуск інспекторів, які діють на підставі припису про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил», - повідомили 1 травня 2024 року в міністерстві розвитку громад та територій.

За інформацією активістів, в прокуратурі відкрито провадження щодо робіт у Братських келіях. Найсуворішим покаранням за одною зі статей Кримінального кодексу, за яким триває розслідування, може бути до 8 років в’язниці.

«Попри це, Квіт (Сергій Квіт – президент навчального закладу – ред.) не співпрацює зі слідством, не допускає ані слідчих, ані інспекцію на територію Академії. У звʼязку з чим тепер цей штраф перекладається на ВНЗ, як замовника робіт», - написав активіст Дмитро Перов

Студенти Києво-Могилянської академії вимагають призупинити роботи у Братських келіях

Наприкінці 2023 року стало відомо, що студенти Києво-Могилянської академії створили відкритий лист до адміністрації свого університету. Вони вимагали призупинити будівельні роботи на Братських келіях до публічного обговорення проєкту. 

Підписанти листа закликали:

  • Припинити роботи на період до розв'язання питання відповідності здійснюваних робіт вимогам памʼяткоохоронного законодавства;
  • Публічно презентувати повний проєкт реставрації, залучити громаду та університетську спільноту, а також фахових експертів до обговорення проєкту;
  • Врахувати зауваження до проєкту реставрації за результатами публічних обговорень.

Інформатор писав, за що активісти критикують реконструкцію корпусу Києво-Могилянської академії, який має охоронний статус.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.