У вересні 2023 року Київрада вирішила, що пивоварня на Голосіївському проспекті, 8 охоронятиметься як культурна спадщина, а це ускладнює будівництво на цьому місці Кримськотатарського культурно-освітнього комплексу.
До департаменту охорони культурної спадщини Київради звернувся із позовом «Фонд національного добробуту Криму» щоб скасувати наказ про внесення пивоварні Шульца на Голосіївському проспекті, 8 до переліку об`єктів культурної спадщини Києва. На місці пивоварні хотіли створити Кримськотатарський культурно-освітній центр з мечеттю, кафе та магазинами. Але особливий статус нерухомості все ускладнює. Про позов до суду повідомив киянин Дмитро Перов 6 травня 2024 року.
Перша ухвала по цій справі з’явилась у судовому реєстрі 12 березня 2024 року. Й одразу благодійна організація попросила суддю Сергія Дудіна зупинити дію наказу, допоки суд не винесе рішення.
Виявилося, що «Міжнародний благодійний фонд «Фонд національного добробуту Криму» у серпні 2018 року отримав в подарунок пивоварню площею 4946 м кв. на Голосіївському проспекті, 8. Ділянка під спорудами також належить фонду.
«Організація має намір реалізувати на об`єкті проект зі створення Кримськотатарського культурно-освітнього центру, який включатиме: школу, мечеть та культурно-діловий центр із розміщенням музею, конференц-залу, кафе, гуртки та магазин в національному стилі», - йдеться у матеріалах з сайту судового реєстру.
Разом з цим, 13 вересня 2023 року пивоварний завод родини Шульц визнали об’єктом культурної спадщини Києва, а торік жовтні фонду нагадали про необхідність укласти охоронний договір. А це сильно ускладнює нове будівництво, тому суддю просили спочатку зупинити дію наказу, а в глобальному плані зовсім його скасувати.
«Рішення про занесення об`єкта культурної спадщини до Переліку приймається у формі розпорядження голови місцевої державної адміністрації, у той час, як у спірних правовідносинах рішення про внесення об`єкта до Переліку було прийнято директором Департаменту у формі наказу», - на таку невідповідність вказували представники фонду.
За оцінкою власника пивоварні, більшу частину приміщень потрібно ремонтувати.
«Однак дія спірного наказу унеможливлює проведення ремонтних та протиаварійних робіт, оскільки для цього необхідно укласти охоронний договір, отримати письмовий дозвіл відповідного органу охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації», - йдеться у заяві до суду.
Однак суддя Київського окружного адміністративного суду Сергій Дудін заявив, що прохання про зупинку наказу та вимоги про його скасування тотожні, й ухвалення першого означатиме передчасні висновки по справі. Тому «заморожувати» наказ про охоронний статус пивоварні суддя не став.
У вересні 2023 року – коли ухвалювалось рішення про охоронний статус, директорка департаменту охорони культурної спадщини Київради Марина Соловйова пояснювала, що пивзавод Карла Шульца має історико-культурну цінність і внесений до переліку об’єктів ХІХ-ХХ ст., яким може загрожувати знищення або пошкодження.
«Пивоварня на проспекті Голосіївському, 8 була заснована німцем Йоганом-Генріхом Шульцем 1860 року та передана своєму сину - Карлу. Сьогодні це одна з найстаріших пам’яток індустріального будівництва в Києві», - писав Дмитро Перов.
За згадкою краєзнавця та дослідника історії Києва - Антона Короба, «..історія варіння пива на цьому місці сягає 200-річної давнини. ...Пруський підданий Йоган-Генріх Шульц взяв завод в оренду у 1865 році та здійснив серйозну реконструкцію, збільшивши потужність до 12 тис. відер пива на рік та 250 тис. відер дріжджів на рік. З 1889 року пивоварінням тут опікувався вже його син - Карл-Генріх».
У лютому 2023 року пивоварню Шульца почали розбирати будівельники, хоча в Київраді заявили, що не надавали дозволи на проведення жодних робіт.
За інформацією аналітичної платформи YouControl, «МІЖНАРОДНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ФОНД НАЦІОНАЛЬНОГО ДОБРОБУТУ КРИМУ» зареєстрували у квітні 2018 року в Києві. Окрім споруд пивзаводу на фонд зареєстрована також квартира у столиці та будинок у Мелітополі.
Засновником фонду є ще один фонд – «АСТЕМ ФАУНДЕЙШН». Орієнтовно у травні 2016 року одним з його засновників був міністр оборони Рустем Умєров.
У Києві забудовник зводить новобудову на місці маєтку, який належав титулярному раднику Всеволоду Тарнавському. Про те, що за намальованим фасадом йдуть будівельні роботи, стало відомо коли вітер пошкодив банер, який закривав справжній фасад будівлі на Андріївському узвозі, 26. Через пориви вітру оголилася частина нових будівельних риштувань.
За словами активіста Дмитра Перова, на місці маєтку 1870 року побудови височіє бетонний моноліт та видна нова цегла. Будинок №26 на Андріївському узвозі, як і сусідній №24, входять до комплексу пам’ятки національного значення «Андрівський узвіз».
Будинок на Андріївському узвозі, 26 було споруджено у 1870-х роках на замовлення титулярного радника Всеволода Тарнавського (сьогодні це як посада першого заступник голови КМДА). Споруда мала декор з жовтої київської цегли.
Інформатор писав, що на замку Річарда зводять незаконну надбудову.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.