Звинувачення в піратстві: довкола Одеського кінофеста, що пройде у Києві, вибухнув гучний скандал

Читать на русском

Власники прав на вісім українських стрічок, що мали б бути показані на ОМКФ, звинуватили організаторів фестивалю в бажанні підзаробити й не ділитися з авторськими колективами, що знімали фільми

Читать на русском
Одеський міжнародний кінофестиваль скандал права показу фільмів
Наріман Алієв, режисер фільму "Додому", міг представляти Україну на "Оскарі" у США цьогоріч зі стрічкою "Додому", яку зняли з ОМКФ

Власники прав на вісім українських стрічок, що мали б бути показані на ОМКФ, звинуватили організаторів фестивалю в бажанні підзаробити й не ділитися з авторськими колективами, що знімали фільми

У Києві набирає обертів скандал, пов'язаний з кінофестивалем та авторськими правами на стрічки українського виробництва. З показу на 15-му Одеському міжнародному кінофестивалі, що проходитиме в столиці з 12 по 20 липня 2024 року, зняли одразу вісім фільмів, серед яких - вже знані "Українські шерифи" Романа Бондарчука, "Погані дороги" Наталки Ворожбит та "Додому" Нарімана Алієва. Організатори кивають на продюсерів стрічок: мовляв, ті не узгодили права на фестивальні покази із правовласником, компанією "Артхаус Трафік", коли давали згоду на показ. А правовласники натякають на жадібність самих організаторів фестивалю.

Які саме фільми зняли з програми ОМКФ

Один з найзначніших кінофестивалів України, ОМКФ, цьогоріч став водночас найскандальнішим в історії заходу. Річ у тому, що за кілька тижнів до початку фестиваль зняв з програми вісім стрічок вітчизняних кінорежисерів. Усі вони були заявлені в програмі ОМКФ деякий час тому, що робило її більш різноплановою. Втім, вже 26 червня організатори фестивалю раптово заявили про рішення відкликати стрічки з програми.

"Причиною стала претензія правовласника, компанії Артхаус Трафік, щодо відсутності погодження прав на фестивальні покази продюсерами. Ми дуже вдячні продюсерам за згоду надати права на показ під час кінофестивалю, але просимо в майбутньому перевіряти умови договорів із дистриб'юторськими та сейлз-компаніями", - пояснили у ОМКФ.

Йдеться про такі стрічки:

  • "Українські шерифи" (режисер Роман Бондарчук);
  • "Додому" (Наріман Алієв);
  • "Атлантида" (Валентин Васянович);
  • "Погані дороги" (Наталка Ворожбит);
  • "Віктор_Робот" (Анатолій Лавренішин);
  • "Забуті" (Дар'я Онищенко);
  • "Герой мого часу" (Антоніна Ноябрьова);
  • "ЄвроДонбас" (Корній Грицюк).

Відтак, позиція організаторів Одеського кінофестивалю полягає в тому, що покази були узгоджені саме з продюсерами стрічок. А от про права на покази і про умови договорів з дистриб'юторами (зокрема, "Артхаус Трафіком) у ОМКФ не знали.

"Нажаль, доступу до інформації на які саме види прав підписані у продюсерів договори з дистрибʼютором ми не маємо, тому для нас ця ситуація також неочікувана та дуже прикра. Нам дуже шкода, що прекрасні українські фільми не будуть показані в програмі ОМКФ. Але претензію компанії Артхаус Трафік ми змушені задовольнити та відмовитись від показу знакових українських фільмів", - написала у Facebook генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух.

Звинувачення у піратстві від правовласника

Своєю чергою, у компанії "Артхаус Трафік" заявили, що дізналися про включення восьми стрічок до програми фестивалю "з публічної комунікації" (простіше кажучи, прочитавши пости ОМКФ у Facebook. До речі, свою позицію компанія найперше висловила саме у коментарі під дописом оргкомітету фестивалю - вона зазначила, що ОМКФ не вів жодних перемовин з правовласником, щоб отримати дозволи на покази, що є грубим порушенням законодавства.

"Дізнавшись про факт порушення, ми надіслали організаторам претензію. Фестиваль прийняв рішення зняти стрічки з програми, і не врегульовувати питання отримання прав", - додали в "Артхаус Трафік".

Згодом компанія виставила ще один, вже офіційний, пост з поясненням ситуації. Там нагадали, що організаторові показу варто знайти та провести перемовини з тримачем ліцензії, інакше йтиметься про звичайне піратство. А в "Артхаус Трафіка" та ОМКФ вже є тривалий досвід співпраці - так, 2023 року фестиваль отримав від компанії права на показ 27 фільмів.

"Напочатку травня цього (2024 - Ред.) року ОМКФ також звернувся щодо прав на декілька знакових українських картин, на що отримав від "Артхаус Трафік" пропозицію, ідентичну умовам співпраці минулого року. Ця пропозиція була відхилена з тим аргументом, що стрічки – українського виробництва, а отже, мають бути показані безкоштовно. "Артхаус Трафік" вважає це знеціненням українських фільмів, адже велика частина програми ретроспектив ОМКФ складається саме з українських картин, і з будь-якої оплати за права на показ більша частина коштів йде українським компаніям-виробникам фільмів", - підкреслили у компанії.

Також у Артхаус Трафік додали, що ТОВ "Український кінофестиваль", як організатор ОМКФ, 2024 року отримав від Держкіно фінансову підтримку у розмірі 3,6 млр грн. Також він є розпорядником гранту у розмірі близько 3,8 млн грн від програми ЄС "Креативна Європа". На додачу, ОМКФ не є благодійним волонтерським проєктом, оскільки продає квитки і абонементи (а повна вартість фестивального абонементу, згідно з даними сайту ОМКФ, становить аж 1900 гривень). Відтак, компанія закликала ОМКФ "не вдаватися до маніпуляцій" та вирішити суперечку.

"Уроки толерантності" у Києві та політичний демарш Кличка на фестивалі у Британії

Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про те, що стрічка "Кличко. Більше, ніж бій" відкрила Фестиваль документального кіно у британському Шеффілді. Її режисером оскароносний Кевін Макдональд - це, по-перше, робить подію визначною у світі кіноманів, а по-друге, дає можливість і самим Кличкам використати майданчик для своєї політичної заяви. І вони, судячи з інтерв'ю самого Макдональда, її зробили: йдеться передовсім про де-факто визнання президентських амбіцій міським головою Києва.

А у березні ми писали про анонс незручного кінофестивалю, що планував тоді до проведення столичний кінотеатр "Жовтень". Йдеться про ЛГБТ-тематику. У діджитал-агенції Hexagon, яка є співорганізатором, зробили прес-анонс із яскравими фото, на яких є оголені частини тіл - там і не приховують, що дехто може сприйняти це, як "провокацію". Ймовірно, така реакція можлива: минулого разу, у лютому, афіші фільму "Уроки толерантності" на цю ж тематику і фасад кінотеатру розписали гомофобними написами. А 2014 року просто під час показу фільму квір-програми фестивалю "Молодість" на ЛГБТ-тему кінотеатр підпалили - і "Жовтень" вигорів вщент.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.