Власники прав на вісім українських стрічок, що мали б бути показані на ОМКФ, звинуватили організаторів фестивалю в бажанні підзаробити й не ділитися з авторськими колективами, що знімали фільми
У Києві набирає обертів скандал, пов'язаний з кінофестивалем та авторськими правами на стрічки українського виробництва. З показу на 15-му Одеському міжнародному кінофестивалі, що проходитиме в столиці з 12 по 20 липня 2024 року, зняли одразу вісім фільмів, серед яких - вже знані "Українські шерифи" Романа Бондарчука, "Погані дороги" Наталки Ворожбит та "Додому" Нарімана Алієва. Організатори кивають на продюсерів стрічок: мовляв, ті не узгодили права на фестивальні покази із правовласником, компанією "Артхаус Трафік", коли давали згоду на показ. А правовласники натякають на жадібність самих організаторів фестивалю.
Один з найзначніших кінофестивалів України, ОМКФ, цьогоріч став водночас найскандальнішим в історії заходу. Річ у тому, що за кілька тижнів до початку фестиваль зняв з програми вісім стрічок вітчизняних кінорежисерів. Усі вони були заявлені в програмі ОМКФ деякий час тому, що робило її більш різноплановою. Втім, вже 26 червня організатори фестивалю раптово заявили про рішення відкликати стрічки з програми.
"Причиною стала претензія правовласника, компанії Артхаус Трафік, щодо відсутності погодження прав на фестивальні покази продюсерами. Ми дуже вдячні продюсерам за згоду надати права на показ під час кінофестивалю, але просимо в майбутньому перевіряти умови договорів із дистриб'юторськими та сейлз-компаніями", - пояснили у ОМКФ.
Йдеться про такі стрічки:
Відтак, позиція організаторів Одеського кінофестивалю полягає в тому, що покази були узгоджені саме з продюсерами стрічок. А от про права на покази і про умови договорів з дистриб'юторами (зокрема, "Артхаус Трафіком) у ОМКФ не знали.
"Нажаль, доступу до інформації на які саме види прав підписані у продюсерів договори з дистрибʼютором ми не маємо, тому для нас ця ситуація також неочікувана та дуже прикра. Нам дуже шкода, що прекрасні українські фільми не будуть показані в програмі ОМКФ. Але претензію компанії Артхаус Трафік ми змушені задовольнити та відмовитись від показу знакових українських фільмів", - написала у Facebook генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух.
Своєю чергою, у компанії "Артхаус Трафік" заявили, що дізналися про включення восьми стрічок до програми фестивалю "з публічної комунікації" (простіше кажучи, прочитавши пости ОМКФ у Facebook. До речі, свою позицію компанія найперше висловила саме у коментарі під дописом оргкомітету фестивалю - вона зазначила, що ОМКФ не вів жодних перемовин з правовласником, щоб отримати дозволи на покази, що є грубим порушенням законодавства.
"Дізнавшись про факт порушення, ми надіслали організаторам претензію. Фестиваль прийняв рішення зняти стрічки з програми, і не врегульовувати питання отримання прав", - додали в "Артхаус Трафік".
Згодом компанія виставила ще один, вже офіційний, пост з поясненням ситуації. Там нагадали, що організаторові показу варто знайти та провести перемовини з тримачем ліцензії, інакше йтиметься про звичайне піратство. А в "Артхаус Трафіка" та ОМКФ вже є тривалий досвід співпраці - так, 2023 року фестиваль отримав від компанії права на показ 27 фільмів.
"Напочатку травня цього (2024 - Ред.) року ОМКФ також звернувся щодо прав на декілька знакових українських картин, на що отримав від "Артхаус Трафік" пропозицію, ідентичну умовам співпраці минулого року. Ця пропозиція була відхилена з тим аргументом, що стрічки – українського виробництва, а отже, мають бути показані безкоштовно. "Артхаус Трафік" вважає це знеціненням українських фільмів, адже велика частина програми ретроспектив ОМКФ складається саме з українських картин, і з будь-якої оплати за права на показ більша частина коштів йде українським компаніям-виробникам фільмів", - підкреслили у компанії.
Також у Артхаус Трафік додали, що ТОВ "Український кінофестиваль", як організатор ОМКФ, 2024 року отримав від Держкіно фінансову підтримку у розмірі 3,6 млр грн. Також він є розпорядником гранту у розмірі близько 3,8 млн грн від програми ЄС "Креативна Європа". На додачу, ОМКФ не є благодійним волонтерським проєктом, оскільки продає квитки і абонементи (а повна вартість фестивального абонементу, згідно з даними сайту ОМКФ, становить аж 1900 гривень). Відтак, компанія закликала ОМКФ "не вдаватися до маніпуляцій" та вирішити суперечку.
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про те, що стрічка "Кличко. Більше, ніж бій" відкрила Фестиваль документального кіно у британському Шеффілді. Її режисером оскароносний Кевін Макдональд - це, по-перше, робить подію визначною у світі кіноманів, а по-друге, дає можливість і самим Кличкам використати майданчик для своєї політичної заяви. І вони, судячи з інтерв'ю самого Макдональда, її зробили: йдеться передовсім про де-факто визнання президентських амбіцій міським головою Києва.
А у березні ми писали про анонс незручного кінофестивалю, що планував тоді до проведення столичний кінотеатр "Жовтень". Йдеться про ЛГБТ-тематику. У діджитал-агенції Hexagon, яка є співорганізатором, зробили прес-анонс із яскравими фото, на яких є оголені частини тіл - там і не приховують, що дехто може сприйняти це, як "провокацію". Ймовірно, така реакція можлива: минулого разу, у лютому, афіші фільму "Уроки толерантності" на цю ж тематику і фасад кінотеатру розписали гомофобними написами. А 2014 року просто під час показу фільму квір-програми фестивалю "Молодість" на ЛГБТ-тему кінотеатр підпалили - і "Жовтень" вигорів вщент.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.