Знесення пережила одна ікона, а вантажівки гасали Києвом до ранку: як демонтували капличку-МАФ на Десятинній

В ніч на 17 травня у столиці нарешті демонтували скандальну каплицю, яку 2007 року звели віряни УПЦ біля місця, де за доби Київської Русі розташовувалася Десятинна церква: Інформатор побачив подробиці цієї акції

Демонтаж каплички біля фундаменту Десятинної церкви у Києві
Біля фундаменту колишнього Десятинного храму нарешті завершилася історія каплички, побудованої ще 2008 року

У Києві в ніч з 16 на 17 травня знесли скандальну каплицю, яку 2007 року звели віряни УПЦ біля місця, де за доби Київської Русі розташовувалася Десятинна церква. Впродовж останніх років вона слугувала подразником, що підживлював протиріччя між прихильниками УПЦ та її противниками - які між собою звали капличку "храмом-МАФом" та вимагали її демонтажу. Що, зрештою, і сталося - "чоловічий монастир Десятинного Різдва Пресвятої Богородиці" (за версією УПЦ, так звалася капличка) припинив свій земний шлях.

Знесення пережила одна ікона

Події розвивалися стрімко. Близько опівночі 16 травня до каплички під'їхали бульдозери та десятки вантажівок. Територію навколо оточили поліцейські. Відеозапис із вантажівками зняли згори мешканці сусідніх будинків, трохи згодом його виклали у Telegram-каналі "Десятинного монастиря".

Вантажівки поїхали до руїн Десятинної церкви близько опівночі, а в зворотньому напрямку їздили ще 4-5 годин
Вантажівки поїхали до руїн Десятинної церкви близько опівночі, а в зворотньому напрямку їздили ще 4-5 годин

"На місці включено глушники мобільного зв’язку та інтернету, оціплено увесь периметр гори поліцією. Її багато, не одна сотня. Чутно шум бульдозерів", - повідомила братія.

Будівлю демонтували кілька годин. Вантажівки до ранку вивозили уламки споруди, зрештою, вже до моменту завершення комендантської години у місті роботи завершили. На місці, де знаходився "храм-МАФ", розклали синій брезент, притиснувши його камінням до землі.

На місці, де стояла капличка, розклали синій брезент, притиснувши до землі камінням. Фото Facebook - Stas Kozljuk
На місці, де стояла капличка, розклали синій брезент, притиснувши до землі камінням. Фото Facebook - Stas Kozljuk

"Храму, який освячував Блаженніший Митрополит Володимир та Блаженніший Митрополит Онуфрій, більше не існує…", — написала у каналі братія.

Зранку колишні насельники дослідили свої угіддя. Знайшли вцілілою одну з ікон, що знаходились біля входу до "храму-МАФу", та деяке інше начиння. На відео, що також виклали у Telegram, віруючі з УПЦ бідкалися: мовляв, їм не дозволили винести речі з храму.

"Знайшли залишки від лампади з Престолу, також лежало Святе Письмо - Євангеліє, лежав старовинний монаший хрест наперсний, який достався від мого духовника - це була для мене особисто велика святиня, реліквія. Все варварськи поглотила земля", - розповів один із монахів.

"Наші реліквії варварськи поглотила земля", - скаржаться колишні насельники
"Наші реліквії варварськи поглотила земля", - скаржаться колишні насельники

Реакція суспільства: від "послідовників атеїстів" до "нарешті"

Знесення каплички викликало полярні реакції суспільства. У Національному музеї історії України, на території якого стояла каплиця, продемонстрували полегшення. Власне, і самий судовий припис про демонтаж було прийнято за скаргою музею.

"Сьогодні ми розв’язуємо проблему, до якої призвели варварські кроки Московського патріархату та відверта проросійська позиція влади часів Януковича. Українська спадщина має належати виключно українцям", — заявила в коментарі Медіацентру Україна директорка Скарбниці музею Наталія Панченко.

Територію, на якій стояла каплиця, у музеї вже планують використовувати для проведення просвітницьких заходів і дитячих програм. А в майбутньому тут планують проводити археологічні дослідження.

Так виглядала капличка за тиждень до демонтажу
Так виглядала капличка за тиждень до демонтажу

Нардеп Артем Дмитрук, який є прихожанином УПЦ і її захисником, написав розпучливий пост у Facebook, де порівняв демонтаж із аналогічним кроком радянської влади (1936 року на цьому ж місці знаходився великий храм, який було знесено за рішенням ЦК КПбУ). Він зазначив, що "з вірою продовжують боротися послідовники атеїстів та совітів", і нагадав, що ті, хто був причетний до попереднього знесення, завершили своє життя неприроднім шляхом.

Попри похмурі натяки депутата, чимала спільнота пораділа знесенню каплички. Віцепрезидент ICC Ukraine, секретар Громадської ради при Міністерстві фінансів Дмитро Олексієнко зазначив у дописі - мовляв, нарешті Київ позбавився ганьби та зніс "храм-МАФ", який стояв на Десятинній незаконно впродовж 17 років. Колишній нардеп, екс-радник голови МВС Микола Величкович порадувався знесенню каплички, порівнявши це із пожежею порту в Новоросійську та збиттям "шахедів" вночі. А редакторка видання "Лівий берег" Соня Кошкіна, однією зі спеціалізацій якої є якраз релігійна тематика, коротко написала на сторінці Facebook: "було/стало".

Як готувалися до знесення каплички на Десятинній

Нагадаємо, демонтаж "храму-МАФу" мали почати ще до 7 травня. Тоді УПЦ провела "мобілізацію" своїх прихильників - як писав тоді Інформатор, акція з демонтажу могла б перетворитись на провокацію з бійками чи навіть спробами підпалу. Це викликало б чергові звинувачення "українських радикалів" - і стало б чудовою ілюстрацією до "інавгурації" Володимира Путіна у Москві.

Також ми писали, що збір коштів на знесення та вивезення залишків каплички оголошував Національний музей історії України 8 квітня - однак небайдужі українці зібрали потрібну суму майже одразу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

КИЇВ: Останні новини

Кличка просять запровадити загальноміську Хвилину мовчання і щоранку зупиняти метро

На розі Лобановського і Брожка у Києві облаштували інклюзивний наземний перехід

Лікарня в Броварах матиме постійне живлення завдяки сонячній електростанції

Вимагав хабар у власному антикварному магазині: слідство у справі екс-депутата Київради Трубіцина завершено

У Києві діятиме новий графік відключень світла: можна перевірити свою групу

Пожежа на 200 тисяч доларів: на трасі Київ-Одеса палає Bentley

Український Беверлі-Хіллз: у Козині під Києвом здається елітний маєток, який неможливо побачити стороннім

Через трагедію на канатній дорозі у Києві схожі бізнеси припиняють роботу

Демонтують усі банери: із транспортних розв’язок у Києві зникне зовнішня реклама

Врятувати Житній: для вирішення долі найстарішого ринку Києва створено робочу групу

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube