Заощаджуємо газ: у КМДА розповіли, коли включать опалення у житлових будинках

Київська влада запевняє, що до прийдешньої зими місто готове значно краще, ніж до двох попередніх

мобільна котельня пункт незламності
У разі блекауту будуть розгорнуті острівці, де можна бути зігрітися та зарядити телефони

Поки кияни очікують, коди ж у домівках стане тепло, міська влада заощаджує газ для зимових місяців. Тож, до кінця жовтня-початку листопада опалювальний сезон для житлових будинків у Києві навряд чи розпочнеться. Поки теплом забезпечені 1200 закладів соціальної сфери, проте більш важливим питанням зараз є не опалення, а підготовка до можливих тривалих відключень світла, і київська влада запевняє, що столиця до них готова, як ніколи. 

Про це в інтерв’ю Media Center Ukraine заявив заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелеєв. Він зазначив, що процес підготовки до можливих відключень електроенергії триває не перший місяць, і ця готовність невпинно зростає. А в системі енергостійкості Києва ключове місце займають будинкові потреби.

“Багато було зроблено впродовж літа для підготовки будинків до опалювального сезону. Адже у разі відсутності електропостачання не працює система опалення, водопостачання, ліфти. Місто запровадило низку програм, частина з яких була доступна ще до повномасштабної війни - наприклад, співфінансування капремонтів або програма “70 на 30”. Наразі додалась програма компенсації за резервні джерела живлення. Кияни активно користуються ними, у жовтні зафіксовано цифру у 1000 одиниць обладнання, придбаних впродовж 2023-2024 років. Це інвертори, батареї, сонячні панелі, дизельні та газові генератори - і отримання компенсацій на них є абсолютно працюючою історією”, - зауважив Пантелеєв.

Загалом, за словами чиновника, наразі Київ набагато краще готовий до зими, ніж у 2023 та 2022 роках. З погляду готовності критичної інфраструктури, на його думку, важливим кроком стало збільшення вдвічі мобільних пересувних котелень. Це обладнання використовується для опалення лікарень, пологових будинків, закладів соціальної інфраструктури. Воно добре себе зарекомендувало, каже посадовець та наводить у якості прикладу Олександрівську лікарню та Опіковий центр, які працювали від таких котелень три доби.

Щодо інших засобів забезпечення життєдіяльності міста під час блекаутів, у КМДА обіцяють безперебійну роботу бюветів. Система автономного бюветного водопостачання пройшла перевірку перед зимою. Під кожен бювет підготовлені генератори та бригади фахівців, які обслуговуватимуть їх. 

“Більше ста котелень, які технічно можуть працювати від генераторів, оснастили ними. Провели роботи і по великих джерелах теплопостачання - там, де можна замінити стаціонарне електропостачання резервним, ми це робимо. Звичайно, побудувати якусь альтернативну підземну систему енергопостачання столиці неможливо. Але намагаємося, щоб у разі повного знеструмлення міста було якомога більше таких острівців, де люди можуть отримати обігрів, можливість зарядити телефони, де будуть створені належні умови навіть у разі повного блекауту”, - розповів Петро Пантелеєв.

До речі, у разі необхідності будуть розгорнути пункти незламності, які працювали минулоріч і мали попит. У Києві їх понад тисячі, до того ж є можливість спільно з ДСНС розвернути додаткові. Щодо ще одного важливого елементу критичної інфраструктури - зв’язку, у КМДА мобільним операторам поставили умову - забезпечення безперебійного GSM-звʼязку. Запевняють, що всі оператори готувалися до зими, встановлювали альтернативні джерела живлення на базових станціях, а столична влада контролювала цей процес.

Когенераційні установки дозволять Києву покрити потребу у світлі та теплі

Як розповідав Інформатор, у листопаді-грудні 2024 року в Києві з’являться перші когенераційні установки. Завдяки цьому обладнанню загальною потужністю 60 МВт можна буде одночасно виробляти електроенергію і тепло за допомогою використання газу. Закупівля установок відбулась у рамках реалізації Концепції розподіленої когенерації у Києві, яка була ухвалена Київрадою навесні 2024 року. 

За планом, у Києві будуть створені так звані “енергетичні острови”, для цього на базі районних котелень збудують 6 нових ТЕЦ та 11 міні-ТЕЦ. І тут когенераційні установки зіграють “головну роль”.

“На цих енергооб’єктах встановлюватимуть газопоршневі та газотурбінні установки, здатні одночасно виробляти тепло та електроенергію. В результаті місто наростить до 67% генеруючих потужностей, що повністю покриє потребу в електроенергії та теплі”, - повідомляють у КП “Київтеплоенерго”.

Також ми писали, що у громадах області будуть встановлені 33 когенераційні установки загальною потужністю майже 80 МВт. За словами начальника Київської обласної військової адміністрації Руслана Кравченка, ще 16 локацій щодо встановлення когенераційних установок опрацьовуються, а також готуються нові меморандуми. Також планується встановити 8 компактних газових теплоелектростанцій на колесах.  

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube