У 2016 році Київрада вирішила, що потрібно поступово закривати полігон. Це «розтягнулося» на майже 7 років.
У 2023 році тільки на роботи на полігоні в Підгірцях підписали угод на понад 1 млрд 224 млн 226 тис. грн. Ще очікуються результати тендерів, які оголосили на суму 24,5 млн грн. І це без врахування супутніх замовлень.
Загалом з 2020 року по сьогодні щодо робіт на полігоні розіграли тендерів на 2,248 млрд грн. ЗМІ пишуть, що за ці гроші можна було б побудувати новий сміттєпереробний завод.
Кошторис найбільших витрат в цьому році виглядає так:
Нагадаємо, що збиранням, вивезенням та захороненням відходів в Києві займається приватне акціонерне товариство «Київспецтранс». Громаді Києва в акціонерному товаристві належить 51% акцій, а майже 47% - співзасновнику Української асоціації відновлюваної енергетики Ігорю Тинному.
«Київспецтранс» також є оператором полігону побутових відходів №5, який розташований біля села Підгірці Обухівського району Київської області, та полігону будівельних відходів №6, який розташований у Києві по вулиці Пирогівський шлях, 94-96.
Нагадаємо, що у 2016-2018 Київрада вирішила поступово закрити полігон № 5 та провести його рекультивацію.
«Протягом 2016-2021 років на полігоні виконали планування схилів, налагодили перекриття ізолюючим мінеральним ґрунтом поверхонь обох ділянок складування (карт), укріпили дамби на першій та другій карті, здійснили перенесення лінії ЛЕП, реконструювали та модернізували систему очищення фільтрату ROCHEM, утеплили будівлю, у якій вона знаходиться», - повідомили в Київраді.
У вересні 2023 року столична влада відзвітувала, що за шість років на масштабні роботи в межах проєкту спрямували понад 700 млн грн. Це вперше в Україні сміттєвий полігон закривають відповідно до сучасних технологічних стандартів.
Рекультивацію першої ділянки полігону твердих побутових відходів №5 у Підгірцях планують завершити до кінця 2024 року. Після цього дана територія має стати зеленою зоною. Як розповів голова правління «Київспецтранс» Андрій Грущинський, на об’єкт піде більше коштів, ніж було передбачено проєктом. За його словами, через повномасштабне вторгнення довелося відкласти роботи, а за цей час будівельні матеріали подорожчали.
«Починаючи з 2016 року на першій карті полігону були ліквідовані аварійні схили, після чого тут були покладені шар суглинку і шар щебеню. Саме в такому стані полігон був 24 лютого 2022 року – хоча планувалося, що до кінця 2023-го роботи будуть завершені, - розповів Андрій Грущинський. - Якщо не буде ніяких форс-мажорів та зривів, роботи буде завершено до кінця 2024 року».
Полігон №5 проєктувався і будувався у 1986 році як інженерна споруда, на території якої можливе складування відходів завдяки "протифільтраційному екрану". Тобто спеціальної плівки, яка регулює потрапляння фільтрату в ґрунт.
За словами голови правління "Київспецтранс", більшість інших “полігонів” в країні є стихійними звалищами сміття. Його підрахунки показують, що до повномасштабної війни в Україні щорічно створювалося приблизно 12 млн тонн сміття, з яких 11 млн потрапляли саме на звалища і лише 1 млн – на полігони.
Інформатор писав, що екологічний аудитор розкритикував витрати, які йдуть на закриття полігону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.