На полігон сміття в Підгірцях витратять понад 769 мільйонів гривень: чому екололічний аудитор критикує проєкт

Читать на русском

В КМДА заявляють, що полігон закриється. Коли це станеться - достеменно не відомо, проте гроші витрачаються великі.

Читать на русском
полігон у Підгірцях, сміття, Київ
Тендер оголосили задля «безпечного впливу на оточуюче середовище»

В КМДА заявляють, що полігон закриється. Коли це станеться - достеменно не відомо, проте гроші витрачаються великі.

13 листопада приватне акціонерне товариство "Київспецтранс" визначиться з компанією, яка займеться реконструкцією та технічним переоснащенням полігону побутових відходів № 5 в селі Підгірці на Київщині. 

На це можуть витратити до 769,3 млн грн (понад 21 мільйонів доларів на 6 листопада 2023 року). Роботи триватимуть до грудня 2025 року. 

На полігон сміття в Підгірцях витратять понад 769 мільйонів гривень: що кажуть про це екологічні аудитори 1

У вересні цього року Київрада повідомила про закриття полігону №5 у Підгірцях. Нагадаємо, у 2016-2018 роках було вирішено провести поетапне екологічно-безпечне завершення експлуатації полігону, виконати рекультивацію і закрити місце складування відходів.

Влада оголосила, що полігон закриють
Влада оголосила, що полігон закриють. Фото - Київрада

 «Впродовж 2016-2021 років на полігоні виконали планування схилів, налагодили перекриття ізолюючим мінеральним ґрунтом поверхонь обох ділянок складування (карт), укріпили дамби на першій та другій карті, здійснили перенесення лінії ЛЕП, реконструювали та модернізували систему очищення фільтрату ROCHEM, утеплили будівлю, у якій вона знаходиться», - нагадали в КМДА.

За цей період перша карта була підготовлена до рекультивації – спланована у відповідності до проєкту, повністю накрита захисними шарами ґрунту і щебеню, а також оснащена дренажем для уловлювання фільтрату східною і західною частинами. За шість років на масштабні роботи в межах проєкту спрямували понад 700 млн грн. Такі роботи означали, що Київ вперше в Україні виконує закриття полігону за сучасними стандартами.

Ось так має виглядати полігон, коли всі роботи завершать
Ось так має виглядати полігон, коли всі роботи завершать

«Навіть в умовах війни та беззаперечної пріоритетності фінансування потреб оборонної здатності та фізичного захисту об’єктів є проєкти, які ми не маємо права припинити. Тому місто спільно з оператором полігону продовжують виконувати необхідні роботи з перспективою рекультивації – безпечного закриття полігону відходів», – пояснив заступник мера Києва Петро Пантелеєв.

За даними системи публічних закупівель Prozorro, "Київспецтранс", у серпні цього року на рекультивацію ділянки № 1 полігону у Підгірцях мав витратити понад 529 млн грн. 

Що планують зробити

З технічних вимог до закупівлі відомо, що реконструкцію маю провести через «недостатнє забезпечення безпечного впливу на оточуюче середовище». Компанія-переможець, з якою підпишуть угоду, має провести:

  • оснащення полігону пожежним інвентарем, обладнанням для перевірки радіаційного фону та транспортних засобів;
  • улаштування дороги по периметру першої черги полігону;
  • будівництво мийки технологічного транспорту;
  • виконати капітальний ремонт дороги від центрального в’їзду на полігон до очисних споруд «Rochem»;
  • будівництво легкого навісу для спецтехніки;
  • будівництво естакади для ремонту і обслуговування спецтехніки і автотранспорту
  • будівництво двох протирадіаційних укриттів на 20 чоловік кожне
  • влаштування автоматизованої системи раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій та оповіщення населення та інше.

Переоснащенням полігону почали займатися з 2018 року. Тоді за подібні роботи заплатили 209,3 млн грн. Загалом Інформатор нарахував 5 тендерів на понад мільярд гривень, за якими вже мали виконати реконструкцію.

Аудитор Тетяна Лампіка впевнена, що гроші мають витрачати на укріплення та рекультивацію
Аудитор Тетяна Лампіка впевнена, що гроші мають витрачати на укріплення та рекультивацію

«Дуже дивними здаються такі пункти, як закупка пожежного інвентарю, радіаційного обладнання, та мийки автотранспорту. Будь-який полігон повинен мати таке обладнання. Без цього ніякий полігон функціонувати не може. Тобто, в мене запитання, а де ділося все старе обладнання? Чому знову вони це закупають?», - заявила екологічний аудитор Тетяна Лампіка.

Аудитора здивувало, навіщо полігону, який закривається, котельня. Тим більше твердопаливна, а не на біогазі, який можна отримувати прямо на місці.

«Взагалі мені здивували пункт щодо радіаційного укриття. Згідно з законодавством, у нас є такий пункт, що усе сміття має пройти радіаційні виміри. Це невеличкий пристрій, який коштує дуже невелику кількість грошей. З ним підходять до машини, машина сканується і стає зрозуміло – машина везе радіаційні відходи на полігон, чи ні. Такі правила. От у мене запитання, якщо ці машини заїжджають після такого сканування, то навіщо будувати протирадіаційні укриття? Це якась нова фішка відмивання грошей», - вважає Тетяна Лампіка.

За її словами, складається враження, що полігон у Підгірцях - це безкінечні вкладання коштів у його закриття.

«Треба зупиняти і займатися його рекультивацією, а не займатися тим, що ми ще туди трошечки завеземо, а для того ми похоронимо там чергові мільйони гривень. Це виглядає дуже дивним, і поки він (полігон – ред.) не зупиниться, не можна витрачати на нього такі гроші. Тільки на укріплення і на рекультивацію», - висловилась аудитор.

Ігор Тинний один з акціонерів компанії, якій належить полігон
Ігор Тинний один з акціонерів компанії, якій належить полігон

За інформацією аналітичної платформи YouControl, «КИЇВСПЕЦТРАНС» був зареєстрований понад 26 років тому. Громаді Києва в акціонерному товаристві належить 51% акцій, а майже 47% - співзасновнику Української асоціації відновлюваної енергетики Ігорю Тинному.

Інформатор писав, що влада Києва витратить ще 557 млн грн на облаштування полігону для сміття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.