Вкрали негідники чи роздали військовим, щоб не псувалося: все про скандал із гуманітарною допомогою у Києві

Читать на русском

Інформатор вислухав усі сторони конфлікту з приводу вивезення величезних обсягів гуманітарної допомоги одного з благодійних фондів з місця, де та зберігалася: волонтерка, що розпоряджалася нею, стверджує, що допомогу викрали, а власник будівлі каже, що роздав її військовим

Читать на русском
Скандал через вивезення гуманітарної допомоги з місця зберігання
Гумдопомогу зберігали у 4-поверховій будівлі на столичних Осокорках, а вивозили впродовж майже цілої доби

Інформатор вислухав усі сторони конфлікту з приводу вивезення величезних обсягів гуманітарної допомоги одного з благодійних фондів з місця, де та зберігалася: волонтерка, що розпоряджалася нею, стверджує, що допомогу викрали, а власник будівлі каже, що роздав її військовим

У Києві 6 червня стався гучний скандал через гуманітарну допомогу. Йдеться про вивезення із місця зберігання чималого обсягу речей, медикаментів, продуктів тощо. З точки зору засновниці та директорки благодійного фонду, який цю допомогу акумулював і розповсюджував, мова про викрадення. З точки зору власника будівлі, у якій цю допомогу збирали, - її віддали за прямим призначенням, військовим. Об'ємнішою ситуацію роблять деталі: власником будівлі є євангельська церква "Царство Боже". А волонтерка - колишня директорка солідної будівельної компанії, що перед самим початком війни мала почати зводити "розумне місто".

Локацією для конфлікту стала 4-поверхова споруда, що нині стоїть недобудовою на вул. Вишняківській на київських Осокорках. У середу вдень місцеві мешканці побачили, як до будівлі почали під'їжджати вантажні буси та пікапи - і міцні хлопці стали вивантажувати щось з напівпідвального поверху. При собі мали зброю, автівки - на іноземних номерах чи військові.

Чимала споруда на Осокорках у Києві стояла недобудована через юридичні проблеми
Чимала споруда на Осокорках у Києві стояла недобудована через юридичні проблеми

Інформатору вдалося знайти свідка подій: це дівчина, що проходила повз будівлю вдень у середу, 5 червня. Каже - поряд з її фасадом була велика сварка, біля 4-поверхової споруди зібралася купа людей.

"Побачила купу машин, десь 10 "бусіків", які під'їхали до будівлі, і звідти вивантажували гуманітарну допомогу - стільці та коробки. Якась жінка кричала, що ворують її гуманітарку: нібито, власник цього приміщення відкрив замок, та скликав інших волонтерів, щоб забрати її вантаж. А до цього, казала, він цілий місяць не підпускав її до цього вантажу", - розповіла нам дівчина.

У поліції Києва на запитання про ситуацію відповіли, що подія "має великий суспільний резонанс", тому її оцінку правоохоронці дадуть у окремому релізі, щойно це буде можливим. На момент написання матеріалу цього релізу ще не було. Тому Інформатор знайшов усі сторони конфлікту, щоб подати їхню позицію - окремо та зважено.

"Вкрали все начиння для реабілітайійного центру: це просто рейдерство"

Першою подамо позицію Ірини Войтенко, голови правління організацій "Міжнародна асоціація волонтерів України" та "Міжнародний БФ "Мавка". Вона розповідає: веде активну діяльність з допомоги ЗСУ, постачає до України автівки для бойових підрозділів, евакуаційні "швидкі", ліки, ноутбуки для аеророзвідки, антидронові щитки тощо.

"Я за останній тиждень затягнула 4 фури антидронових сіток, роздала фуру антибіотиків - просто на "еваки", "швидкі", на 13 млн грн. Чи хтось працює так потужно, як я? - А тепер мені розповідають, що я ніхто, і звуть мене ніяк", - каже Войтенко Інформатору.

Стосунки з "Царством Божим" почалися ще у 2022 році, коли Ірина попросила виділити їй у недобудованому приміщенні, що рахується за церквою, 2-3 кімнати. При цьому вона сама визвалася допомогти з ремонтом, і після того, як пастор церкви, Сергій Джугастранський, узгодив розміщення її благодійної організації у будівлі, провела туди електроенергію, відкачала воду з підвалів, поремонтувала дах тощо. Потужності для цього жінка мала, адже до війни була директоркою будівельної компанії "Європейський стиль" (мала будувати "розумне місто" на гроші іноземних інвесторів).

"Щойно я все доробила, пастор сказав мені негайно звільнити приміщення, оскільки вони планують його продати. А в мене було все документально підтверджено, і угода з самою церквою про те, що я маю право розміщуватись там до завершення воєнного стану", - каже пані Ірина.

За гуманітарною допомогою приїхали також Госпітальєри - автівка з номерами добровольчого формування парамедиків потрапила в кадр
За гуманітарною допомогою приїхали також Госпітальєри - автівка з номерами добровольчого формування парамедиків потрапила в кадр

У її хабі, каже, розміщувалася гуманітарна допомога, що належить 28 релігійним організаціям, ГО-шкам та благодійним фондам. Вони передавали цю допомогу на потреби реабілітаційного центру, яким опікується БФ "Мавка" у Борисполі під Києвом. Войтенко додає: вже після того, як церква попросила її забирати речі з будівлі, вона вмовляла пастора Джугастранського відтермінувати її виїзд - бо в будівлі ребцентру якраз йшли ремонтні роботи.

"Ми завершуємо ремонт там, після чого планували всі речі - столи, стільці, остілі, рушники, подушки, інвалідні візочки, посуд перевезти туди. Це все лежало на тому складі - і я просила, щоб воно ще трохи полежало", - розповідає Ірина.

Зрештою, каже вона, кілька тижнів тому Джугастранський заблокував їй можливість входу на територію будинку та замінив замки. А у середу до будинку підігнали транспорт і почали вивантажувати у нього майно, призначене для поранених бійців. При цьому, за словами Ірини Войтенко, серед тих, хто приїхав по гумдопомогу, не було жодного реального військового - самі лише волонтери, представники ГО та благодійних фондів.

"Ми фільмували до останнього - хто там був, чим нам погрожували, на які автівки то все вантажили. В них була зброя, такі от "представники церкви". Це чисто рейдерство", - розповідає пані Ірина Інформатору.

Серед іншого майна (а вантажили його, каже, до глупої ночі) вивезли також одну евакуаційну "швидку", що стояла поряд з будинком. Вона саме мала поїхати до одного з бойових підрозділів - і стояла, заповнена ліками під зав'язку, готова до виїзду. Втім, машину таки вдалося повернути.

"Привезли знайомі. Розкурочена, ліки звідти всі забрали. А поліція нічого так і не зробила - тільки попросили заяву забрати, та й ті заяви, що в них вже були - погубили", - стверджує волонтерка.

Світлина з хлопцем у військовому однострої облетіла київські пабліки, а от на вантаж ніхто не звернув увагу: в кузові - рокла, техніка для навантаження, не надто потрібна на фронті річ
Світлина з хлопцем у військовому однострої облетіла київські пабліки, а от на вантаж ніхто не звернув увагу: в кузові - рокла, техніка для навантаження, не надто потрібна на фронті річ

"Продукти зіпсувалися, завелися пацюки - щось та й треба було робити"

Тепер - позиція Сергія Джугастранського, пастора церкви християн віри євангельської "Царство Боже". Він підтверджує: з Іриною Войтенко познайомився 2022-го, коли та звернулася до нього з проханням виділити у порожній будівлі декілька кімнат під гуманітарну діяльність. Каже, спочатку відмовив, а потім змінив думку: адже пані - волонтерка, буде допомагати.

"Я тоді прийняв великий обсяг гумдопомоги у Львові і повернувся з нею до Києва (ми, як церква, проводимо соціальну роботу). І побачив, що вона нагребла на 1 поверх дуже багато речей. Подумав: ого, великі обсяги, працює, роздає - нема питань! Але спостерігав за її діяльністю рік, і побачив, що вона так нічого нікому й не віддає. Але ж волонтерство - це "прийняв-віддав". Зрештою, речі вже зайняли площу більше за 1 тис кв. м - там у саме приміщення вже не можна було зайти", - каже Інформатору Джугастранський.

На Пасху 2023-го церква прийняла ще один великий обсяг гумдопомоги, каже пастор, тоді він попросив волонтерку перенести її речі до напівпідвального приміщення - підземного паркінгу. Її речі спустили вниз волонтери з церкви, каже він, а на 1-му поверсі зорганізували власну соціальну роботу. Але наприкінці другого року війни терпець почав уриватися.

На фото - пастор Сергій Джугастранський зліва, а також його колеги по церкві (справа) під час конфлікту
На фото - пастор Сергій Джугастранський зліва, а також його колеги по церкві (справа) під час конфлікту

"В неї там речі лежали не обережненько, а великою купою - ящики, коробки. Все це почало смердіти, завелися пацюки. Тоді я їй сказав: слухайте, більше не треба завозити. Роздавайте!" - розповідає пастор.

26 січня 2024-го він поставив питання руба: або волонтерка з БФ "Мавка" вивезе речі, або - пастор відчинить ворота паркінгу, щоб усі бажаючі змогли забрати собі щось із "гуманітарки". Пані Ірина пообіцяла все вивезти, та натомість, стверджує він, навпаки, завезла ще якийсь обсяг речей. Було ще декілька епізодів спілкування - з залученням поліції та підписанням "меморандумів" (де волонтерка зобов'язувалася вивезти речі). Але марно.

"Тоді я зрештою вирішив позвати хлопців - з Нацгвардії, ГУР, СБУ, з "Омеги", Госпітальєрів. Всі приїхали! Я відкрив їм ворота і сказав: хлопці, що вціліло та ще не зіпсоване - рятуйте. Решту викину у контейнер. Наші волонтери їм допомогли трохи, розгрібли цей хаос - і вони зайшли, взяли, кому що треба. Саме зараз мені звітують: надсилають акти прийому, фотографії".

Пастор розповідає, що з боку волонтерки мала місце незугарна поведінка - з криками та скандалом. Нібито, Ірина Войтенко спробувала навіть заблокувати своєю автівкою виїзд для транспорту, який вивозив речі. Втім, процес все одно завершено, каже він, - і військові зрештою отримали гумдопомогу, якої потребували.

Два стоп-кадри з відео, відзнятого волонтеркою: на обох чітко видно зброю в чоловіків, що приїхали по гумдопомогу
Два стоп-кадри з відео, відзнятого волонтеркою: на обох чітко видно зброю в чоловіків, що приїхали по гумдопомогу

Сім фур проблем

Редакція Інформатора не робитиме висновків з цієї ситуації: ми спеціально подаємо обидві позиції, щоб об'єктивно розповісти про проблему. Є лише декілька моментів, які варто зазначити. Обидві сторони - і волонтерка, і пастор - стверджують, що йдеться про надвеликі обсяги гумдопомоги (обидва міряють речі, медикаменти, продукти тощо в "фурах", і кажуть буквально: було "сім фур"). Це важливий момент для слідства - сподіваємося, воно також буде проведено об'єктивно та безсторонньо, і правоохоронцям вдасться відстежити усі вивезені речі - від шприця до інвалідних візків, переконавшись, що вони були використані за призначенням. Відтак, чекатимемо на висновки правоохоронців.

Гуманітарні автобуси підпирають паркан, а псевдоволонтерів внесли на Миротворець

Нагадаємо, у березні Інформатор писав про те, що автобуси, отримані Києвом у якості допомоги від європейських партнерів, наразі стоять у одному зі столичних автопарків. Про це свідчать дані, опубліковані ГО "Пасажири Києва" - техніка "підпирає паркан", і незрозуміло, які плани має на неї міська влада. При цьому мер Києва Віталій Кличко минулого, 2023-го, року не раз хизувався гуманітарною допомогою у вигляді автобусів зі Словаччини, Фінляндії та Латвії.

Ще раніше ми розповідали про скандал зі збором готівкових коштів, нібито, на потреби ЗСУ на Оболоні, що стався увечері 16 листопада. Військовослужбовець та відомий столичний активіст Олег Симороз, який і підняв питання про законність зборів представниками ГО "Врятуй рідну країну", повідомив, що її очільників було внесено до бази Миротворця. Причиною стали "дискредитація волонтерського руху" та "розповсюдження наративів кремлівської пропаганди".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.