В садиби Зеленських може з'явитися сусід-близнюк: поряд продають ще один занедбаний історичний будинок

Колишня будівля Вищої школи, виставлена на приватизацію, не є пам'яткою, і через це цікава забудовникам: станом на кінець 2023 року в ній вже фіксували чотири пожежі поспіль

Збереження історичної спадщини Київ садиба на Гоголівській
Нині будівля на Гоголівській, 7 у занедбаному стані, в ній вже сталося декілька пожеж

Фонд держмайна виставив на приватизацію майно держпідприємства "Новогоголівське". В тому числі з аукціону продадуть і адмінбудівлю початку ХХ століття побудови, що розташована у середмісті Києва, просто поряд із садибою Зеленських, знесеною влітку з величезним скандалом, а пізніше - доданою до реєстру пам'яток. Будинок, виставлений на приватизацію зараз, пам'яткою не є, а відтак, і зберігати його не обов'язково. Навіть більше: лише станом на зиму минулого року всередині нього вже фіксували чотири пожежі поспіль.

Будівля, що її виставлять на аукціон в рамках приватизації, розташована за адресою вул. Гоголівська, 7 у самому центрі Києва. Це адмінспоруда площею 1814 кв.м, вона продається без земельної ділянки (0,0826 га). Стартова вартість усього майна держпідприємства "Новогоголівське" становить 41,48 млн грн, пише сайт Prozorro.Продажі. Також відомо, що аукціон заплановано на 2 жовтня.

Саме адмінбудинок у середмісті Києва є головним "призом" для переможця конкурсу. Це споруда у стилі модерн, зведена на межі XIX-XX століть. До 1917 року вона належала сестрам Олені Олецькій та Марії Калиновській. Спочатку в будівлі розміщувалася дирекція народних училищ Київської губернії, а у 20-х роках XX століття діяла трудова школа №63. Пізніше будинок було передано на баланс видавництва "Вища школа".

Споруда потенційно є новою "гарячою точкою" для конфлікту між забудовниками й міською спільнотою Києва. Справа в тому, що в нового власника не буде зобов'язань щодо збереження будинку. Будівля на Гоголівській, 7 не додана до реєстра пам'яток. А підприємство, на балансі якого вона перебуває, не працює. Фактично, єдиним зобов'язанням нового власника буде сплатити прострочені заборгованості "Новогоголівського" (майже 5 млн грн) та не звільняти працівників впродовж півроку.

Головною ж "фішкою" будівлі є її розташування поряд з ще однією "гарячою точкою". З одного боку, сусідом будинку є гуманітарний корпус педуніверситету імені Драгоманова. З іншого - земельна ділянка, що її Київрада передала під забудову фірмі "Центр фізичного та культурного розвитку". А вона належить Віктору Бесазі, одному з бенефіціарів скандального будівництва на вул. Кониського (колишній Тургенєвській).

Власне, сама вул. Кониського, де нині зяють пусткою руїни садиби Зеленських, розташована за квартал від Гоголівської. Відтак, ділянка під будівлею також може бути цікавою забудовникам - ця цікавість, ймовірно, вже вилилася у низку пожеж, через які страждала будівля впродовж останніх років. Станом на зиму 2023-го зафіксовано чотири "випадкові" пожежі.

Історія садиби Зеленських: як знесли та визнали пам'яткою "посмертно" 130-річну будівлю

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що 19 липня 2024-го будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писали ЗМІ, а пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Згодом, наприкінці липня, ми повідомляли, що Міністерство культури та інформаційної політики визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Своєю чергою, Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс будівлю до Переліку пам'яток Києва. На жаль, це сталося лише після того, як садибу було зруйновано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube