У вас дев'ять життів, як в кота? - кияни почали війну проти генераторів

Мешканці столиці дедалі частіше скаржаться на гучність та шкідливі викиди від енергообладнання, створюють петиції та навіть полюють на генератори з сокирою

Генератори шум сморід Київ петиції
Реальні фото з Києва: зліва - генератори на вулиці Єлизавети Чавдар, 13, справа - у переході на Севастопольській пл. Фото: Анастасія Кобилянська, Василь Бартовщук

Кияни ставлять руба питання про використання бізнесом генераторів у місті. Головні проблеми дві: гучність роботи пристроїв та шкідливі викиди. На сайті Київради зареєстрована петиція про заборону для підприємців розміщувати генератори поблизу житлових будинків, а надто - дуже гучні. А у соцмережах кияни скаржаться на пристрої, що бізнесмени розміщують просто посеред критих майданчиків, звідки відпрацьованим газам немає куди подітися.

Катування людей шумом і викидами

Петицію із вимогою до міської влади заборонити розміщення "занадто гучних" генераторів ближче, ніж за 50 метрів до житлових будинків, днями зареєструвала на сайті Київради Ірина Михайловська. У відозві не прописані конкретні показники роботи пристроїв у децибелах, чи бажані покарання для тих бізнесів, які порушать правила у разі, якщо їх дійсно встановлять. Але саме стрекотіння генераторів порівнюють з тортурами.

"Коли поруч з будинком одночасно включають кілька таких генераторів, то це - катування людей шумом та шкідливими викидами в повітря. Вони могли б використовувати інверторні генератори", - пише киянка, зазначаючи, що під її будинком є лише один відповідальний бізнес (ломбард), що використовує тихий інверторний генератор.

Зазначимо, що саме ця петиція за декілька днів набрала більше, ніж півтисячі підписів, відтак, вона має усі шанси набрати голоси та бути розглянутою міським керівництвом. І це вже не перша відозва на тему електрообладнання - ще у липні кияни вже реєстрували аналогічну петицію, втім, вона не набула популярності.

"Поки летальних випадків не було, то нехай?"

Конкретний приклад некоректного використання генераторів навів днями киянин Василь Бартовщук у Facebook. Він зафіксував, як під час знеструмлення працюють генератори просто у переході на Севастопольській площі. Всередині закритої споруди, під скляним куполом стрекотять пристрої, викидаючи в повітря CO2 та шкідливі гази.

"Сьогодні зранку йду переходом на Севастопольській площі, і ледь не впав від випарів. От мені цікаво, у вас дев'ять життів як у кота? Генератори у закритому переході, з поганою вентиляцією. Чи поки летальних випадків не було, то нехай буде?" - дивується киянин.

У коментарях люди "здають" інші локації з генераторами, що стоять впритул до людей. На вул. Ольжича два пристрої розташовані просто біля столиків кафе. В одному з дворів у Солом'янському районі - попід вікнами в місцевих мешканців.

А у середині липня 2024-го, коли знеструмлення досягли максимуму, скаржилися також на генератори, встановлені біля ТРЦ - тоді "в лідерах" був ТРЦ DREAM, чиєю головною вадою є розташування впритул до багатоповерхівок. Щоправда, його керівництво оперативно перепросило перед мешканцями навколишніх будинків.

Створили мобільні групи, щоб консультувати бізнес

Слід зазначити, що влада проблему розуміє. Ще у червні Держпродспоживслужба створила десяток мобільних груп, що проводили рейди у Києві, вишукуючи порушення у підприємців, зокрема, пов'язані з роботою генераторів. Причому, діяли вони навіть попри мораторій на перевірки. Але, як пояснював тоді начальник ГУ Держспоживслужби столиці Олег Рубан, їхнім завданням було не накладати санкції, а, радше, консультувати бізнеси.

"Ми розуміємо, що зараз усім працювати нелегко, тому насамперед домагаємося усунення порушень. Наприклад, у випадку з генераторами просимо підприємців встановлювати шумоізоляцію або переносити прилад у спеціально обладнане місце", — розповідав Рубан у червні.

В принципі, за надто гучні генератори існує покарання. Його накладатимуть, якщо буде встановлено, що пристрій порушує допустимі рівні шуму: у житлових приміщеннях - вдень до 40 децибелів, вночі - до 30 децибелів. У залах кафе (їдалень, барів тощо) - до 55 децибелів, на майданчиках відпочинку, тобто, всередині мікрорайонів - до 45 децибелів. Притягатимуть до відповідальності за ст.182 КУпАП.

Втім, розмір штрафів навряд чи буде вагомою пересторогою для бізнесу, оскільки покриватиме кілька годин роботи самих генераторів. Так, згідно з 1 частиною статті, штраф для громадян становитиме від 85 до 255 грн, для суб'єктів господарської діяльності - від 255 до 510 грн 2 частина (якщо порушення здійснюється повторно) підвищує граничну межу штрафу до 1700 грн. Генератор, згідно з законом, можуть і конфіскувати, але є одне "але".

"Переважно суди скасовують такі постанови, оскільки орган, що їх виніс не надав достатніх доказів вчинення особою адміністративного правопорушення. Такими доказами, зокрема, мають бути результати вимірювання шуму та перевищення допустимих норм у відповідних місцях у певний період доби", - пояснює юрист Ігор Тетеря.

Відтак, дехто з киян, хто вже втратив надію на справедливість, вдається до "самосуду" щодо надто гучних генераторів. Днями у київських пабліках з'явилося відео, на якому чоловік сокирою "вимикає" чималий пристрій, бо, ймовірно, той допік киянина. Інцидент стався в пасажі на вул. Левка Лук'яненка у ніч на 4 вересня. У разі, якщо такого "месника" знайдуть правоохоронці, то, окрім чималого штрафу, той має перспективи опинитись у в'язниці за псування чужого майна та хуліганство.

Для кого знеструмлення не проблема: 650 будинків у Києві вже встановили генератори

Нагадаємо, нещодавно Інформатор розповідав про те, що вже 650 будинків у Києві встановили автономне енергоефективне обладнання, чи альтернативні джерела живлення, чи працюють над цим. Допомогу надає КМДА - існує міська програма для ОСББ та ЖБК, причому роль міста полягає у компенсації 75% від вартості обладнання. Сам механізм компенсації працює ще від початку повномасштабного вторгнення.

Також ми писали, що липневі відключення світла спровокували бум закупівлі найрізноманітніших зарядних та генеруючих систем. І якщо бізнес, який споживає електроенергію у величезних кількостях, рахує та роздумує про доцільність цих витрат, кияни купують все, на що спроможні й навіть не дуже спроможні. Так, 60% киян поки думають і нічого не роблять у цьому напрямку, а 40% рахують і щось обирають.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube