Сморід від тіл та рефрижератори у дворі: київські морги не справляються з навантаженням

На самому початку війни ситуація була катастрофічною, коли у столиці залишилося лише два робочі морги на правому та лівому берегах, і, хоч нині запрацювали вже усі установи, серед яких патанатомії у лікарнях і третій морг, вона все одно залишається складною, адже до міста повернулося населення і стало більше ВПО

Морги знеструмлення відключення світла Київ
Просто у дворі Судово-медичного моргу №1 на вул. Оранжерейній ми побачили три рефрижератори

Ситуація з моргами у Києві була критичною на самому початку бойових дій 2022 року, коли на все місто працювали лише дві установи. Тоді ж біля будівлі Судово-медичного моргу на вул. Оранжерейній неподалік ст.м. "Дорогожичі" з'явилися два рефрижератори, що стоять там і досі. Нині ситуація стала трошки кращою - але до Києва повернулися усі мешканці, а місто ще й переповнене за рахунок внутрішньо переміщених осіб, а також "маятникової" міграції зі столичного регіону. Потужності ж як моргів, так і судово-медичних експертів лишилися на попередньому рівні.

Ситуація в одному з моргів, розташованому на вул. Оранжерейній (його коректна назва - Судово-медичний морг №1 Київського міського бюро судово-медичної експертизи) залишається складною. Кореспондент Інформатора відчув у дворі установи досить сильний запах від тіл, що зберігаються у морзі. Його чутно просто від входу до двору, а зовні, з вулиці, запах вивітрюється, і стає майже невідчутним.

Також біля установи розташовані два рефрижератори, що підключені до системи енергозабезпечення і працюють. Неподалік стоїть ще один, вже стаціонарний, рефрижератор-контейнер - до нього також підведено електрику, і охолодження всередині працює, судячи зі звуку.

У дворі моргу стоять два причепи-рефрижератори, а вздовж проїзду встановлений ще стаціонарний контейнер з аналогічною функцією
У дворі моргу стоять два причепи-рефрижератори, а вздовж проїзду встановлений ще стаціонарний контейнер з аналогічною функцією

Крім того, біля самої будівлі розташований потужний генератор - ймовірно, на випадок випадкових знеструмлень. Хоча співробітники судово-медичної кафедри, розташованої у дворі установи, з якими поспілкувався кореспондент, і запевнили нас, що столичні морги віднесено до об'єктів критичної інфраструктури.

"Тут жодних графіків, світло є в режимі 24/7, що цілком логічно. На випадок, якщо все ж буде знеструмлення, передбачені великі дизель-генератори", - розповіли Інформатору.

Неподалік від входу встановлений потужний дизельний генератор - на випадок раптових знеструмлень
Неподалік від входу встановлений потужний дизельний генератор - на випадок раптових знеструмлень

Питання про те, чи дійсно потужностей моргу не вистачає для зберігання тіл аж настільки, що установа вимушена задіяти рефрижератори у якості екстреного засобу, на кафедрі переадресували до керівництва Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи. Його очільник, в.о. начальника бюро Олександр Михайленко, у розмові з Інформатором був дуже обережним в оцінках.

"Йде війна. Тому й працюємо з підвищеним навантаженням. Той стан, що є на сьогодні, є комплексним: у Києві нині проживає та приїжджає сюди працювати під 5 млн людей. А кількість експертів залишилася такою ж, як і була дуже давно. Такими ж, як були, лишилися і площі (які займає Судово-медичний морг №1 та інші аналогічні установи - Ред.)", - зазначив у коментарі Інформатору Олександр Михайленко.

Рефрижератори, що стоять у дворі, за словами Михайленка, з'явилися на території моргу №1 ще на самому початку війни. Чи зберігають у них тіла, та чи є морги сьогодні об'єктами критичної інфраструктури - секрет.

"Дякувати богу, морги поки не знеструмлювали. Чи є вони об'єктами критичної інфраструктури - подумайте. Генератор в нас є, звісно. А от на початку війни у Києві працювало лише два морги, на правому та лівому березі. Чи це критично для міста? Патанатомії в лікарнях - само собою (працюють), але там тіла людей, які померли саме в лікарнях, більше ніякі. А усі інші... по одному моргу на лівому і правому березі, наскільки це критично на 5 мільйонів?" - каже Олександр Михайленко.

Цікаво також, що, як розповіли Інформатору у Департаменті охорони здоров'я КМДА, міське клінічне бюро судово-медичної експертизи разом з усіма структурними підрозділами, у т.ч. з Судово-медичним моргом №1 (на Оранжерейній) і іншими моргами, днями передали у відання Міністерства охорони здоров'я України. Навряд чи це допоможе вирішити комплексну проблему з нестачею фахівців - проте принаймні підніме проблему на новий, вже державний, рівень.

Як діяти киянам, в яких під час війни помирає близька людина, і скільки коштує кремація

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що слід робити киянам, в яких під час війни помирає близька людина. Передовсім, слід потелефонувати лікареві, з яким в померлого була заключена декларація. Лікарі мають видати свідоцтво про смерть, яке дає право на здійснення похорону. А якщо причину смерті ще потрібно буде встановити, поліція забезпечить транспортування тіла до моргу.

Також ми писали про те, скільки коштує зараз у Києві кремація тіла, і як мають діяти родичі померлих у разі, якщо вони хочуть обрати саме таку форму поховання. Урну з прахом померлого можна розмістити в колумбарії, поховати у землю на кладовищі, чи залишити вдома. Є також люди, що приймають рішення розвіяти прах у спеціальному місці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ