У Києво-Печерській лаврі встановлять пам'ятник Івану Мазепі з Курчем: як він виглядатиме

Проєкт монумента від скульпторів Олеся Сидорука та Бориса Крилова показав колишній нардеп Микола Томенко: це погруддя, що буде встановлене на колонні з гербом, яким послуговувався гетьман

Пам'ятник Іван Мазепа Києво-Печерська лавра
Пам'ятник Мазепі схожий на найдостовірніший історичний портрет гетьманові, щоправда, є більш мужнім через борідку, яку додали скульптори

На території Києво-Печерської лаври встановлять пам'ятник Івану Мазепі. Вже відомо, як він виглядатиме: проєкт монумента авторства скульпторів Олеся Сидорука та Бориса Крилова показав колишній нардеп та ініціатор історичних проєктів Микола Томенко. Йдеться про погруддя гетьмана, що буде встановлене на колонні з гербом Мазепи (так званим "Курчем" - знаком волинських князів Курцевичів-Гедиміновичів), прикрашеним декоративним листям.

Про встановлення погруддя гетьмана у лаврі розповів колишній нардеп, очільник Фонду "Рідна країна" Микола Томенко. Саме він разом з очільником Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максимом Остапенком виступив з ініціативою створення та встановлення пам'ятника. Річ у тому, що саме за Мазепи, який був не лише гетьманом, а й знаним меценатом, лавра почала процвітати та набула нинішнього вигляду.

Що зробив Іван Мазепа у лаврі:

  • Церкву Всіх Святих над Економічною брамою (її в 1846 році намалював Тарас Шевченко);
  • Майже кілометрові мури Лаври;
  • Онуфріївську, або Палатну, вежу;
  • Церкву Різдва Пресвятої Богородиці на Дальніх печерах;
  • Церкву Святого Миколи або Микільська шпитальну церкву;
  • Відновив Троїцьку Надбрамну церкву;
  • Відреставрував Успенський собор.

Реалізували проєкт двоє скульпторів, Олесь Сидорук та Борис Крилов, у Ливарні Ігоря Давидова. Нині погруддя і колона вилиті з гіпсу, а надалі пам'ятник буде відлитий з бронзи, а його основу зроблять з граніту. В перспективі, каже Микола Томенко, у лаврі буде відкритий музей, присвячений гетьманові - його планують створити в Онуфріївській (Палатній) вежі, яку, власне, і збудував гетьман-меценат.

Цікаві деталі пам'ятника: на ньому Мазепа зображений в такому самому образі, як на найбільш історично достовірному портреті, де той зображений в латах і з Андріївською стрічкою (нині він зберігається в художньому музеї Дніпра). А на колоні викарбувано герб, яким послуговувався Мазепа - так званий "Курч", або "Князь". Це герб, що належав волинським князям Курцевичам - нащадкам Гедиміновичів, ним користалися дворянські родини Литви, Польщі, України та Білорусі.

Скульптори використали найдостовірніший портрет Мазепи, а на постаменті розмістили герб "Курч", яким користався гетьман
Скульптори використали найдостовірніший портрет Мазепи, а на постаменті розмістили герб "Курч", яким користався гетьман

До речі, як додає Томенко, проєкт реалізується виключно за кошти меценатів. А за його підтримку кияни, зрештою, дякуватимуть Київському університету будівництва та архітектури (зокрема, ректорові Олексію Дніпрову) та Фонду "Залишайся з Україною" (Климент Хоха, Валерій Дзякун).

Вдячність чи підлабузництво: у Києві дискутують щодо пам'ятника Рейгану

Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що у Києві триває дискусія щодо необхідності встановлення пам'ятника 40-му американському президенту Рональду Рейгану. Спочатку з'явилася петиція із проханням звести монумент, а тепер суперечка з цього приводу перейшла на експертний рівень. Одна частина політологів та фахівців підтримують ідею встановлення пам'ятника замість однієї із вже знесених радянських статуй (Рейган був переконаним антикомуністом), інша - вважає це підлабузництвом і спробою загравати з Республіканською партією, президент від якої має всі шанси виграти вибори у США.

Також днями ми розповідали про те, що у місті Боярка Київської області місцева влада вирішила остаточно позбавитись пам'ятника "головному комсомольцю" часів СРСР, Павці Корчагіну. Монумент, встановлений 1979 року на території середньої школи № 2, вже довгий час було переміщено від входу до навчального закладу. Тепер його і зовсім не буде - пам'ятник передадуть до заповідника у місті Путивль Сумської області.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube