У Києво-Печерській лаврі відроджують давню традицію створення військових ікон

Завдяки проєкту, започаткованому Національним заповідником та Міністерством оборони, кожна бойова бригада Збройних Сил України отримає свою ікону з дотриманням геральдики військових частин

ікони
Перші три ікони були освячені та відправились до військових бригад

Проєкт “Військова ікона” був представлений у День захисників та захисниць, 1 жовтня 2024-го у Києво-Печерській лаврі. Він передбачає відродження традиційної української військової ікони, яку в Лаврі створювали ще за часів київських князів. Іконописна майстерня тут з’явилась ще в XI столітті, а створені лаврськими майстрами військові ікони були символом захисту та духовної підтримки воїнів.

Про це на презентації проєкту “Військова ікона” повідомив гендиректор Національного заповідника Києво-Печерська лавра Максим Остапенко. Він зазначив, що відродження лаврської іконописної школи має відновити давнє ремесло барокового іконопису, яке століттями підтримувало дух воїнів. Та мета проєкту не тільки у збереженні культурної спадщини, а і в тому, аби кожна бойова бригада ЗСУ отримала свій оберіг - свою ікону. 

Початок вже покладено: 1 жовтня освячені намісником Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Єпископом Авраамієм перші три ікони відправились до військових бригад. Їх отримали 95-та окрема десантно-штурмова Поліська бригада, 96-та зенітно-ракетна Київська бригада та Окрема президентська бригада імені гетьмана Богдана Хмельницького.

“Це духовно підтримає наших захисників, оскільки вони віддалені від рідних домівок, від своїх близьких, від храмів. Так вони матимуть можливість через капеланів, через спільну молитву і через ікону, підносити свої молитви до Бога”, - зауважив військовий капелан окремої президентської  бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького Андрій Гуль.

У образах, над якими кілька місяців працювали художники - іконописці Лілія Бельська та Юрій Гузенко, відтворені автентичні техніки лаврського іконопису XVIII століття, поєднані національні та сакральні символи. Вони зображають покровителів воїнів, зокрема Архістратига Михаїла, який уособлює небесного захисника українського війська. До речі, військові можуть отримати й мініатюрні копії ікони своєї бригади, аби мати оберіг завжди із собою. 

Пантеон Національних Героїв та порятунок Церкви Всіх Святих

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об'єднає простір від ст.м. "Арсенальна", через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України в II світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши "Молитовне коло діалогу", місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.

Також ми розповідали, що будована в Києві наприкінці XVII століття коштом гетьмана Івана Мазепи церква Всіх Святих нарешті дочекалась реставрації, якої потребувала вже дуже давно. Шанс на порятунок церква Всіх Святих отримала завдяки гранту для відновлення культурних пам'яток, що постраждали від війни. Його нещодавно отримала Україна в межах проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду. На щастя, храм не зазнав руйнувань через ворожі обстріли, але до списку на відновлення потрапили не лише обʼєкти, зруйновані росіянами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.

До того ж церква Всіх Святих потребувала термінової реставрації, через поганий стан споруди вона закрита для відвідувачів. А особливе занепокоєння фахівців викликав стан храмового живопису, який знаходиться на межі втрати.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube