У Києво-Печерській лаврі покажуть відреставрований іконостас Дрогобицької церкви святого Юра

Відновленням унікального живопису, створеного у середині XVII століття, чотири роки займалися столичні фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України

церква іконостас
Іконостас складається із 49 частин, конструкцій та декоративних елементів

15 жовтня у Києво-Печерській лаврі презентують відреставрований іконостас церкви Святого Юра в Дрогобичі. Впродовж чотирьох років київські художники-реставратори розкривали найдавніші зображення, адже впродовж понад 360 років свого існування іконостас оновлювався, а ікони перемальовувалися. Після відкриття він ще пів року перебуватиме у Києво-Печерській лаврі, а потім повернеться додому - до Дрогобича, та церкви святого Юра.

Сам іконостас був створений у 1658–1667 роках, а його реставрація проводилася Національним науково-дослідним реставраційним центром України, повідомляють у пресслужбі Міністерства культури та стратегічних комунікацій. Рішення про негайну необхідність реставрації було прийнято ще 2019 року, коли столичні фахівці реставраційного центру обстежили стан збереженості 49 складових частин, конструкцій та декоративних елементів іконостаса. А наступного року, у 2020-му, його перевезли до Києва. 

“Фахівці центру виконали великий обсяг складної роботи, зокрема хіміко-технологічні та рентгенологічні дослідження, які дозволили виявити первинний авторський фарбовий шар і поліхромію іконостаса. Крім того, художники-реставратори зосередилися на розкритті найдавніших сакральних зображень”, - повідомили у Міністерстві культури.

Сама ж церква Святого Юра у Дрогобичі є однією з найвідоміших споруд дерев’яної архітектури України кінця XV - початку XVI століть. І одною з найкраще збережених, хоча й кілька разів перебудовувалася. Проте первісного вигляду вона не втратила, побудована була без жодного цвяха. А найцінніше в ній - іконостас та настінні розписи, що збереглися впродовж майже чотирьох століть. З 2023 року занесена до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під тимчасовим посиленим захистом.

Пантеон Національних Героїв та порятунок Церкви Всіх Святих

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об'єднає простір від ст.м. "Арсенальна", через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України в II світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши "Молитовне коло діалогу", місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.

Також ми розповідали, що будована в Києві наприкінці XVII століття коштом гетьмана Івана Мазепи церква Всіх Святих нарешті дочекалась реставрації, якої потребувала вже дуже давно. Шанс на порятунок церква Всіх Святих отримала завдяки гранту для відновлення культурних пам'яток, що постраждали від війни. Його нещодавно отримала Україна в межах проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду. На щастя, храм не зазнав руйнувань через ворожі обстріли, але до списку на відновлення потрапили не лише обʼєкти, зруйновані росіянами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.

До того ж церква Всіх Святих потребувала термінової реставрації, через поганий стан споруди вона закрита для відвідувачів. А особливе занепокоєння фахівців викликав стан храмового живопису, який знаходиться на межі втрати.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube