Регулювання використання гучного обладнання є завданням не просто складним, а майже нездійсненним через воєнний стан та відсутність штрафів
Київська влада сподівається впорядкувати встановлення та роботу генераторів на вулицях столиці. З цією метою впродовж жовтня у Києві Цифровому проводилося опитування, яке має відповісти на питання, як кияни ставляться до роботи генераторів, і, можливо, підказати КМДА, що треба запровадити першочергово, аби зробити використання цього обладнання комфортнішим для містян. Результати опитування, що закінчилося 20 жовтня 2024 року, поки не оприлюднили, як і зроблені з нього висновки, проте місто вже розробляє офіційні правила розміщення генераторів у столиці.
Про це в інтерв’ю для спільного проєкту "Київ FM" та "Вечірнього Києва" повідомив директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний. За його словами, наразі, поки є стабільне електропостачання, генератори перестали бути проблемою, але всі розуміють, що це “затишшя” тимчасове. І з поновленням відключень світла проблема знову загостриться.
Щодо офіційних, суто київських правил розміщення генераторів на вулицях, міська влада все ж планує їх запровадити. Із застереженням, що для бізнеса це життєва необхідність, до якої треба ставитися з розумінням.
“Єдине, що законодавство вимагає — будь-яке джерело викидів потребує дозволу. Однак під час воєнного стану процес був максимально спрощений — достатньо подати декларацію, яка дає змогу державним органам контролювати кількість джерел викидів і підприємцям працювати легально”, - зазначив Олександр Возний.
Інше питання, як державні органи контролюватимуть і кількість джерел викидів, і самі викиди. Вони, до речі, вкрай негативно впливають на довкілля, адже кожен генератор - це невеликий автомобіль, який не має системи очищення. До того ж, наразі хто тільки не виготовляє ці альтернативні джерела живлення, через що генератор не завжди мають навіть повітряні фільтри.
Щодо шуму, тут все теж дуже суперечливо: у МОЗ зазначають, що, згідно з законодавством, норми перевищення рівня шуму не застосовуються під час ліквідації аварійних ситуацій, якими є відключення електроенергії. Проте Держпродспоживслужба трактує закон інакше і говорить, що штрафи за шум генераторів дійсно передбачені чинними нормами. Однак через складну ситуацію в енергетиці будуть обмежуватися лише усними попередженнями.
Ми провели власне опитування серед читачів у вересні , і ось які результати отримали. 51% визнають, що складні часи вимагають складних і не завжди зручних рішень, тому до вуличного “акомпанементу” генераторів вони ладні пристосуватися. 29% опитуваних терпіти цього не бажають, адже гучні звуки дратують, заважають відпочинку тощо. Втім, є щасливчики з міцною нервовою системою, що зізнаються - так, гучно, але "вже звикли і нічого не чуємо". Таких серед опитаних виявилося 11%. І взагалі-то їх можна віднести до тих, хто з розумінням ставиться до набридливого звуку пристроїв. А рівну кількість голосів - по 4% продемонстрували власники генераторів, які самі вимушені так працювати, та люди, що вище за побутову метушню і взагалі не чують генераторів.
Також ми розповідали, що під час знеструмлень у Києві Цифровому з'явилася можливість перегляду графіків відключення світла. Для цього необхідно виконати декілька простих кроків. Обрати розділ "Більше сервісів" у застосунку, знайти пункт "ДТЕК Світло". Додати туди адресу - і отримувати графіки стабвідключень, ще й сповіщення про те, що скоро світла не буде (погодьтесь, це корисно, коли збираєшся скористуватися ліфтом).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.